6.9.2024 09:19 Pelander lukeutui viime kaudella Norrköpingin avainpelaajiin ja kauden tilastoikseen hän kasasi 9,9 pistettä ja 6,5 levypalloa. Tuleva kausi on Pelanderille seitsemäs ruotsalaisjoukkueessa.

Kuva: Ville Vuorinen
- Hänen energisyytensä kentällä ja sen ulkopuolella on korvaamaton, iloitsee valmentaja Kevin Taylor Lundgren seuran tiedotteessa.
Pelander esiintyi seurassa ensimmäisen kerran kaudella 2015–16, jolloin seurassa vierähti neljä vuotta. Hän palasi seuraan kaudella 2022–23, jonka jälkeen hän on edustanut ruotsalaisjoukkuetta.
- Olen uskomattoman iloinen, että Sofia haluaa jatkaa kanssamme. Hänen energisyytensä kentällä ja sen ulkopuolella on korvaamatonta ja hän tulee olemaan meille edellisvuosien tapaan erittäin tärkeä monesta syystä, Lundgren avaa.
- Sofia vaikuttaa peleihin niin uskomattoman paljon fyysisellä pelillään korien ympärillä, ”pick n rollissa” ja levypallopelissä. Se on perusta pelissämme, joka on nyt valmis ja auttaa meitä pääsemään nopeammin linjaan niin monien uusien pelaajien kanssa.
Salon Vilppaan kasvatti on ulkomailla Ruotsin lisäksi pelannut Tsekissä ja Saksassa. Pelander on pelannut 49 aikuisten maaottelua ja 14 haastajamaajoukkueen ottelua. Naisten Korisliigassa Pelander on edustanut kahden kauden ajan Turun Rientoa.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
NBA:ssa Utah Jazz voitti niukasti vieraskentällä Miami Heatin 111-115. Lauri Markkanen tilastoi 17 pistettä ja 8 levypalloa.
Edon Maxhuni on ollut siivittämässä Gravelines-Dunkerqueta jo kolmeen peräkkäiseen voittoon Ranskassa. Mustapha Amzil hurjasteli tupla-tuplan Kosovossa, Olivier Nkamhoua esiintyi jälleen vahvasti ja Daniel Dolencin ura jatkuu Islannissa.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi tappion vieraissa, kun Orlando Magic kiri ohitse loppumetreillä ja voitti 120-117. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 27 pistettä ja 7 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi Atlanta Hawksille viimeisten sekuntien heitolla 121-119. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 18 pistettä ja 5 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.