Suomalaiset pelaavat sijoista 9.-16. koululaisten MM-kisoissa

28.5.2003 Brasilian Goianiassa käynnissä olevien koululaisten MM-kisojen toinen päivä toi tullessaan Pohjois-Tapiolan lukion poikien hienon voiton Kroatiasta. Pojat kuitenkin hävisivät seuraavan pelinsä Turkille, joka sysäsi joukkueen pelaamaan sijoista 9.-16. Samoista sijoituksista pelaavat myös Suomea kisoissa edustava Pohjois-Haagan Yhteiskoulun tyttöjoukkue.

Kroatia oli jo jyräämässä pituusylivoimallaan Suomi-pojan yli hakien avausjaksolla lähes kaikki levypallot. Suomi oli tappiolla pahimmillaan 14 pisteellä. Valmentaja Pekka Eklund muutti tällöin Suomen puolustusmuodon puolen kentän 1-1-3–paikkavartointiin. Liikkuva paikkapuolustus sekoitti totaalisesti Kroatian pelin. Eklund sekoitti lisää pakkaa ja aikalisien sekä taukojen jälkeen Suomi pelasi muutaman kerran miesvartointia ja palasi sen jälkeen taas paikkaprässiin. Puolustuksensa ansiosta suomalaiset pääsivät määräämään ottelun tempoa, joka aiheutti lisämurheita kroatialaisleirissä. Painetilanteessa Kroatia menetti pelivälineen lukuisia kertoja ja Suomi pääsi juoksemaan nopeita hyökkäyksiä. Ville Liimo (18 pistettä) ja Jari Vanttaja (15) olivat hyvässä heittovireessä. Suomen voitto kirjattiin lopulta 54-46.  

- Koko joukkue oli erinomainen kummassakin kenttäpäädyssä. Tämä oli ensimmäinen peli, jossa oma peli toimi. Saimme hurmion päälle, levypallopeli kääntyi, korintekovarmuus lisääntyi ja virheiden saaaminen kääntyi meidän eduksemme, iloitsi Eklund ottelun jälkeen.  

Suomi ei päässyt Kroatia-voittoaan pitkään juhlimaan, sillä nopeasti joukkue joutui aloittamaan keskittymisen Turkki-otteluun. Fyysiset ja isokokoiset turkkilaiset olivat Suomen pojille kuitenkin liikaa. Turkki tuli kovalla ryminällä hyökkäyslevypalloihin, joiden avulla se petasi takakentän erinomaisille heittäjilleen uusia mahdollisuuksia. Lisäksi Turkki juoksi jokaisesta mahdollisesta tilanteesta hyvin nopeita. Suomen viisikko liikkui läpi ottelun hyökkäyksessä hyvin ja rakensi kelvollisia tekopaikkoja, mutta heitot eivät uponneet tarpeeksi hyvällä prosentilla. Turkki voitti 66-44. Viljami Vanjoki oli 14 pisteellään ja pirteällä esityksellään Suomen paras, kunnes häntä vaivannut jalkavamma palasi kuvioihin.  

Tytöt kiusasivat pitkään Ranskaa, Turkki ylivoimainen vastus

Turkki oli myös Suomen tytöille, Pohjois-Haagan Yhteiskoulun joukkueelle, liian suuri pala purtavaksi. Kuten pojissakin, oli Turkki selkeästi numeroa suurempi jokaisella pelipaikalla. Muutenkin Turkin aseet olivat pitkälti samat; erinomaiset nopean juoksut, vahva hyökkäyslevypallopeli, kaukoheittovoima sekä toimiva paikkaprässi.  

- Materiaaliylivoima oli Turkille huikea. Hävisimme levyrit kummassakin päässä totaalisesti. Hyökkäyksessä saimme kyllä aikaiseksi paljon vapaita heittopaikkoja, mutta osumat jäivät uupumaan, harmitteli tyttöjen joukkuetta valmentava Lea Hakala.  

Suomi pysyi ensimmäisen jakson turkkilaisten kyydissä (15-20), mutta sen jälkeen Turkki repi eroa tasaisesti ja voitti lopulta selvin numeroin 73-38. Suomen joukkueesta yksikään peluri ei saavuttanut kaksinumeroisia pistelukemia – paras oli yhdeksän pistettä heittänyt Laura Kangas.  

Suomen päivän toinen peli oli Ranskaa vastaan. Pelissä oli paljon, sillä voittajalle oli luvassa pääsy kahdeksan parhaimman joukkoon. Panos näkyi kentällä, kun molemmat joukkueet taapersivat ensimmäisen jakson kipsissä lukemiin 8-6. Toisella jaksolla Ranska käänsi ottelun kulun kovilla screeneillään ja hyvin toimineella paikkavartioinnillaan. Ranskattaret veivät jakson 21-10.  

Tauolla Hakala loihti taktiikan, jolla Ranskan ”osuvat screenit” pelattiin pois. Suomi sai hurmion päälle hyvän puolustuksensa ansiosta ja se näkyi myös hyökkäyksessä. Palloa saatiin korisukan läpi niin läheltä kuin kaukaakin. Suomi vei kolmannen jakson 17-7 ja nousi vielä voittotaisteluun. Päätösjaksolla Suomi pääsi parhaillaan viiden pisteen päähän. Loppuhetkillä Suomi yritti vielä rikkomalla taistella aikaa vastaan. Ranska heitti heikosti vapaaheittonsa, mutta Suomi ei onnistunut saamaan aikaiseksi tarvittavia koreja.  

- Sulkeminen toimi levypallopelissä, jonka lisäksi tytöiltä nähtiin valtavaa taistelua kaikista irtopalloista. Valitettavasti tulokseksi siitä jäi vain paljon koljuja ja rupia polviin, mutta kaaduimme ainakin saappaat jalassa, kehui Hakala suojattiensa asennetta.  

Suomen joukkueet pelaavat Goianiassa jatkossa sijoitusotteluita. Seuraavaksi pojilla on vastassaan Bulgaria ja tytöillä Kreikka.

Kroatia – Suomi 46 – 54, koululaisten MM-kisoja, pojat

Suomea edustaa poikien kisoissa Pohjois-Tapiolan lukio. Joukkuetta valmentavat Pekka Eklund ja Eero Neva.

Neva

Pekka

7

pistettä

Vanjoki

Viljami

10

 

Nasman

Johannes

-

 

Kajaani

Petri

2

 

Apajasalmi

Lasse

-

 

Liimo

Ville

18

 

Lindholm

Janne

-

 

Koskinen

Johannes

-

 

Jokinen

Ilkka

2

 

Vanttaja

Jari

15

 

Blomster

Jesper

-

 

Leinonen

Henrik

-

 

Turkki – Suomi 66 – 44, koululaisten MM-kisoja, pojat

Neva

Pekka

-

Vanjoki

Viljami

14

Nasman

Johannes

-

Kajaani

Petri

7

Apajasalmi

Lasse

-

Liimo

Ville

10

Lindholm

Janne

2

Koskinen

Johannes

-

Jokinen

Ilkka

2

Vanttaja

Jari

9

Blomster

Jesper

-

Leinonen

Henrik

-

Turkki – Suomi 73– 38, koululaisten MM-kisoja, tytöt

Suomea edustaa tyttöjen kisoissa Pohjois-Haagan Yhteiskoulu. Joukkuetta valmentavat Lea Hakala ja Harri Jokela.

Koskela

Tiia

7

pistettä

Myllymäki

Iida

1

 

Baumgartner

Linda

3

 

Venhola

Piitu

8

 

Kaarnakari

Fanny

6

 

Vuorio

Valpuri

-

 

Kangas

Laura

9

 

Karhunen

Kata

2

 

Vilkas

Anna

-

 

Hauvonen

Laura

2

 

Suomi - Ranska 46– 53, koululaisten MM-kisoja, tytöt

Koskela

Tiia

5

Myllymäki

Iida

-

Baumgartner

Linda

12

Venhola

Piitu

2

Kaarnakari

Fanny

7

Vuorio

Valpuri

11

Kangas

Laura

4

Karhunen

Kata

5

Vilkas

Anna

2

Hauvonen

Laura

-

Asiat

 
16.2.2026 12:00 Susijengi

Susijengi kutsuttu koolle tuplatreffeihin Belgiaa vastaan

Susijengin taival kohti Qatarin MM-kenttiä jatkuu helmi-maaliskuun taitteen perättäisotteluilla kokenutta EM-kisakävijää Belgiaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut talven karsintaikkunaan koolle neljäntoista pelaajan ryhmän.

16.2.2026 11:00 NCAA

Henna Sandvik liekeissä 25 pisteellä – Albina Sylan ja Rhode Islandin voittoputki jatkuu

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaistähti oli Henna Sandvik, joka pussitti yliopistouransa uudeksi piste-ennätykseksi 25. Albina Syla ja Rhode Island ovat voittaneet taas jo 17 ottelua putkeen.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:14 Korisliiga

Täydellä ylemmän jatkosarjan kierroksella juhlivat Korihait, Kauhajoki ja Vilpas – alemmassa Kataja palasi voittokantaan kolmen tappion putken jälkeen

Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

11.2.2026 21:14 Korisliiga

Bisons alemman jatkosarjan kärkeen Tevaun Kokon lähes järjettömällä tuplatuplalla – illan muita onnistujia Lahti ja Vilpas

Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.

10.2.2026 22:17 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 6

Aikuisten divareissa oli jälleen vauhdikas viikko, joka tarjosi niin yllättäviä vierasvoittoja kuin sarjakärkien hallintaakin. Miesten I divisioona B:ssä Ura Basket ja Pantterit jatkavat jaetulla kärkipaikalla, kun taas A-divisioonassa ACO Basket vankisti asemaansa sarjan piikkipaikalla vakuuttavalla voitolla. Naisten I divisioonassa kärkikamppailut ja paikallisväännöt värittivät viikkoa, ja useat joukkueet kohensivat asetelmiaan matkalla kohti kevään ratkaisupelejä.

10.2.2026 20:39 Korisliiga

KTP paineli Seagullsin edelle ylemmässä jatkosarjassa tiukalla otteluvoitollaan

Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.

Näytä lisää vastaavia