Susijengi käynnistää EM-kotikisaleirityksen kuudentoista miehen vahvuisena

29.7.2025 14:00 Tampereen EM-alkulohkoa Nokia Areenalla 27.8.–3.9. isännöivä Susijengi on kerääntynyt EM-kotikisakesän avaavan valmistautumisjakson ensimmäiselle leiritykselleen Lohjan Kisakallion Susi Training Centeriin kuudentoista miehen joukolla.

Kuva: FIBA

Kisakallion leirityksen nimekkäimpänä pelaajana kimmeltää keväällä 2023 NBA:n kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Utah Jazzin Lauri Markkanen (213 cm / 28 vuotta), joka on pelannut 43 miesten maaottelua 21,0 pisteen, 7,1 levypallon, 1,3 syötön ja 1,0 riiston keskiarvoin ja vetänyt Suomi-paidan ylleen kaksissa EM-kisoissa (2017, 2022) ja yksissä MM-kisoissa (2023).

Leiritysryhmän kokenein pelaaja on kapteeni Sasu Salin (191/34), jonka seuraava maaottelu on hänen maajoukkueuransa sadasviideskymmenes. Salin on esiintynyt urallaan viisissä EM-kisoissa (2011, 2013, 2015, 2017, 2022) ja kaksissa MM-kisoissa (2014, 2023).

Vuoden 2022 EM-kisat ja vuoden 2023 MM-kisat ansioluetteloonsa keränneitä pelaajia on Markkasen ja Salinin lisäksi seitsemän: Euroliigan mestarin Fenerbahcen kanssa kaksivuotisen sopimuksen solminut Mikael Jantunen (204/25), kevään Suomen mestari Henri Kantonen (198/27), kolmanteen NCAA-kauteensa valmistautuva Miro Little (193/21), viime kaudella Ranskan, Italian ja Turkin liigoja pelannut Edon Maxhuni (188/27), ”isojen pelien mies” Ilari Seppälä (188/32) sekä Espanjan liigaa pelanneet Alexander Madsen (208/30) ja Elias Valtonen (200/26).

Okinawan kesän 2023 MM-kisoissa arvokisadebyyttinsä tehneistä pelaajista mukana ovat viime kaudeksi NCAA:sta Eurooppaan siirtynyt Olivier Nkamhoua (203/25) ja PAOK Thessalonikissa keväällä väläytellyt Jacob Grandison (198/27).

Viime kesän Valencian olympiakarsintaturnauksessa räjähtävän sisääntulon Susijengiin tehneet Andre Gustavson (196/26) ja Miikka Muurinen (211/18) ovat leiritysryhmässä mukana, kuten myös erinomaisesti Latvian hopeajoukkue BK Ventspilsissä esiintynyt ja yksitoista miesten maaottelua pelannut Perttu Blomgren (196/23).

Kisakallioon kokoontuvan leiritysryhmän täydentävät miesten maaotteludebyyttiään metsästävät Mustapha Amzil (206/23) ja Aaron Ekwere (196/19). Viiden kauden NCAA-taipaleelta palaava KTP-kasvatti Amzil on vastikään allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestari KB Trepcan kanssa, kun taas Tampereen Pyrinnön kasvatteihin lukeutuva Ekwere oli Suomen 20-vuotiaiden miesten johtava pelaaja EM-kisoissa 16,9 pisteen, 5,7 levypallon, 2,6 riiston ja 2,1 syötön keskiarvoin.

Päävalmentaja Lassi Tuovin, Hanno Möttölän ja Teemu Rannikon tueksi valmennusjohtoon liittyvät uusina kasvoina Jani Parkkinen ja Samuli Nieminen. Kesällä 2023 Susijengin valmennuksessa debytoinut Utah Jazz -apuvalmentaja Sean Sheldon palaa ryhmään viime kesän tauon jälkeen.

Valmistavissa maaotteluissaan Susijengi kohtaa Belgian perjantaina 8.8. Jyväskylän LähiTapiola Areenalla (liput otteluun täältä) ja maanantaina 11.8. Espoo Metro Areenalla (liput otteluun täältä). Susijengi kohtaa Puolan sunnuntaina 17.8. Sosnowiecissä ja EM-kisojen kenraaliharjoituksessaan torstaina 21.8. Espoo Metro Areenalla (liput otteluun täältä).

 Susijengi kohtaa 27.8.–3.9. pelattavassa EM-alkulohkossa Tampereen Nokia Areenalla Ruotsin (27.8.), Iso-Britannian (29.8.), Montenegron (30.8.), Liettuan (1.9.) ja maailmanmestari Saksan (3.9.). Lipunmyynti ja kaikki tiedot EM-kisoista täällä.

Susijengi Lohjan Kisakalliossa 29.7.–2.8.

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

Mustapha AMZIL

206

2001

KB Trepca (KOS)

Perttu BLOMGREN

196

2001

 

Aaron EKWERE

196

2006

 

Jacob GRANDISON

198

1998

 

Andre GUSTAVSON

196

1999

 

Mikael JANTUNEN

204

2000

Fenerbahce (TUR)

Henri KANTONEN

198

1997

 

Miro LITTLE

193

2004

UC Santa Barbara (NCAA)

Alexander MADSEN

208

1995

 

Lauri MARKKANEN

213

1997

Utah Jazz (NBA)

Edon MAXHUNI

188

1998

 

Miikka MUURINEN

211

2007

AZ Compass (HS, USA)

Olivier NKAMHOUA

203

2000

Varese (ITA)

Sasu SALIN

191

1991

 

Ilari SEPPÄLÄ

188

1993

 

Elias VALTONEN

200

1999

 

Susijengin valmennusjohto & staff, kesä 2025

Päävalmentaja: Lassi TUOVI
Valmentaja: Hanno MÖTTÖLÄ
Valmentaja: Teemu RANNIKKO
Valmentaja: Sean SHELDON
Valmentaja: Samuli NIEMINEN
Valmentaja: Jani PARKKINEN
Valmentaja: Kim FORSBLOM
Fysioterapeutti: Atso LIESMALA
Osteopaatti: Jere LINJA-AHO
Team manager: Jussi LAUKKONEN
Lääkäri: Aleksi KALLIONIEMI
Sports director: Henrik DETTMANN
Tiedottaja: Hippo TAATILA
Head of delegation: Mika MÄKELÄ

 
8.9.2025 11:39 Susijengi

Sasu Salin: ”Tehdään Riian Areenasta kotihalli!”

Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.

8.9.2025 00:03 Susijengi

Susijengin ja Georgian keskiviikon puolivälierä käynnistyy klo 17.00

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.

7.9.2025 19:22 Susijengi

Georgia suisti Ranskan laulukuoroon, kohtaa Susijengin puolivälierissä

Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.

7.9.2025 12:35 Susijengi

Susijengin puolivälierävastus ratkaistaan sunnuntai-iltapäivänä Ranskan ja Georgian kesken

Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.

7.9.2025 03:29 Susijengi

Susijengin keskiviikon EM-puolivälierän otteluliput nyt myynnissä!

Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.

7.9.2025 01:03 Susijengi

Riian ihme! Susijengi selätti häkellyttävästi olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbian

EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.

6.9.2025 12:43 Susijengi

Lauri Markkanen Nikola Jokicin kohtaamisesta: ”Vaarallisin koripalloilija maailmassa”

Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.

5.9.2025 18:20 Susijengi

EM-kisojen lähihistoria täynnä ensimmäisen pudotuspelikierroksen yllätyksiä

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.

5.9.2025 15:09 Susijengi

Koripallojättiläinen Serbia tarjoaa Susijengille haasteen maailman huipulta

Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.

4.9.2025 14:27 Susijengi

Lassi Tuovi: ”Riiassa meidän on kilpailtava ja oltava rohkeita”

Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.

Näytä lisää vastaavia