Susijengi ”kerää satoa talven varalle” – juhlaturnauksessa esimakua helmikuun EM-karsinnoista

30.7.2019 13:16 Susijengi aloitti kesän 2019 leirityksensä Lohjan Kisakallion Susi Training Centerissä maanantaina. Päävalmentaja Henrik Dettmannin mukaan tiiviin kolmiviikkoisen päätavoite on saada mahdollisimman monta hyvää harjoituspäivää alle ennen helmikuun EM-karsintoja. Tutut kasvot ja nuoret nousijat esiintyvät kotiyleisölleen 16.-18.8. kotiturnauksessa.

Jamar Wilson, Mikael Jantunen ja Shawn Huff viilettävät taas. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Susijengi sai toissa viikolla tietää mittelevänsä vuosina 2020-21 pelattavissa EM-karsinnoissa Serbiaa, Georgiaa ja yhtä EM-esikarsinnoista saapuvaa maata (Islanti, Sveitsi tai Portugali) vastaan.

Susijengin kesän 2019 kolmiviikkoisen leirityksen tarkoituksena on kerätä mahdollisimman monta yhteistä harjoitusviikkoa alle ennen helmikuussa 2020 siintävää ensimmäistä EM-karsintaikkunaa.

- Elokuu on aivan nurkan takana ja elokuuhan on perinteisesti sadonkorjuuaikaa. Nyt toimimme kuten viisas maanviljelijä eli kynnämme pellon huolella ja tarkkaan, jotta saamme mahdollisimman hyvän sadon kerättyä helmikuun paukkupakkasten varalta, päävalmentaja Henrik Dettmann kuvailee asetelmaa.

Susijengi käynnistää EM-karsintansa torstaina 20.2. kotiottelulla Serbiaa vastaan Espoo Metro Areenalla. Sunnuntaina 23.2. Susijengi kohtaa EM-esikarsinnoista karsintoihin etenevän maan vieraskentällä. Matka puolen vuoden päähän on pitkä, joten jokainen leiritysvuorokausi on kullanarvoinen.

- Panostamme ennen kaikkea laadukkaaseen harjoitteluun. Tässä leiritysryhmässä on monta kohta kolmella vuosikymmenellä mukana ollutta pelaajaa ja useampi tulevaisuuden nimi, joilla on takanaan pitkä susipolku juniorimaajoukkueista universiadeihin.

Susijengi pelaa elokuussa neljä maaottelua, ensiksi vierasottelut Liettuaa (su 4.8.) ja Serbiaa (ke 7.8.) vastaan ja kesän huipentavat maaottelut Liettuaa (pe 16.8.) ja Venäjää (su 18.8.) vastaan Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnauksessa Espoo Metro Areenalla.

- Sekin on rahaa pankkiin, että kerätään kokemusta ja kollektiivista itseluottamusta pelaamalla kovimpia mahdollisia vastustajia vastaan. Kesän maaottelut antavat meille mahdollisuuden kokeilla muutamia uusia elementtejä pelissämme ja ajaa nuorempaa osastoa sisään.

Kahdenkymmenen maajoukkuevuoden Kotista 2000-luvulla syntyneisiin

Elias Valtonen kuuluu Susijengin kesän 2019 nuoriin nimiin. Kuva: Vesa Koivunen.

Susijengi leiriytyy kuluvana kesänä 21 pelaajan voimin.

Kokeneimmat pelaajat kesän 2019 leiritysryhmässä ovat elokuussa 2000 maaotteludebyyttinsä tehnyt Tuukka Kotti, 38, sekä joulukuun 2003 maajoukkuedebytantti Shawn Huff, 35. Huffin kanssa samaa ’84 ikäluokkaa edustaa myös 2015 Suomen kansalaisuuden saanut Jamar Wilson.

Kaikissa Susijengin 2010-luvun viisissä arvokisajoukkueissa esiintyneitä pelaajia kesän ringissä on Kotin ja Huffin lisäksi Mikko Koivisto, Petteri Koponen ja Sasu Salin. Lisäksi arvokisakokemusta on myös kolmien kisojen Matti Nuutisella ja Helsingin EM-kisoissa pelanneella Carl Lindbomilla.

Tuoreempia kasvoja kesän leiritysryhmässä ovat vuosien 2017-19 MM-karsinnoissa rotaatiominuuteille päässeet Juho Nenonen, Antti Kanervo, Alex Murphy, Ilari Seppälä, Topias Palmi, Alexander Madsen sekä Yhdysvaltojen yliopistoliigaan siirtyvät Mikael Jantunen ja Ville Tahvanainen, jotka ovat ensimmäiset 2000-luvulla syntyneet Susijengi-pelaajat.

Kesän 2019 leiritykseen kuuluvista pelaajista Susijengin kokoonpanoon yksittäisissä maaotteluissa ovat yltäneet aiemmin myös Hannes Pöllä ja Elias Valtonen, jotka kumpikin kuuluivat Jantusen ja Tahvanaisen ohella kesän 2019 universiadijoukkueeseen.

Ensimmäiseen miesten maaotteluesiintymiseensä tähtäävät puolestaan BC Nokiasta Kataja Basketiin siirtyvä Aapeli Alanen, viimeiset kaksi vuotta Long Beach Statea edustanut Edon Maxhuni sekä tulokaskautensa Richmondin yliopistossa pelannut Andre Gustavson, jotka kuuluivat kaikki kesän 2019 universiadijoukkueeseen.

YLE televisioi Susijengin Liettua-maaottelun sunnuntaina 4.8. sekä Espoo Metro Areenalla pelattavan juhlaturnauksen Liettua- (16.8.) ja Venäjä (18.8.) -ottelut.

Susijengin otteluohjelma, kesä 2019

  • Su 4.8. klo 19.30 Liettua – Susijengi @ Klaipeda, Liettua
  • Ke 7.8. klo 22.30 Serbia – Susijengi @ Zrenjanin, Seria
  • Pe 16.8. klo 19.00 Susijengi – Liettua @ Espoo Metro Areena
  • Su 18.8. klo 19.00 Susijengi – Venäjä @ Espoo Metro Areena

Susijengi kesä 2019

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura 2019-2020

Aapeli ALANEN

201

5.3.1996

Kataja Basket, Joensuu

Andre GUSTAVSON

192

7.5.1999

Richmond (NCAA)

Shawn HUFF

198

5.5.1984

Helsinki Seagulls

Mikael JANTUNEN

204

20.4.2000

Utah (NCAA)

Antti KANERVO

192

12.4.1989

Helsinki Seagulls

Mikko KOIVISTO

194

18.4.1987

Salon Vilpas

Petteri KOPONEN

194

13.4.1988

Bayern München (GER)

Tuukka KOTTI

205

18.3.1981

Helsinki Seagulls

Carl LINDBOM

206

10.11.1991

HydroTruck Radom (POL)

Alexander MADSEN

207

20.1.1995

free agent

Edon MAXHUNI

186

21.3.1998

free agent

Alex MURPHY

206

3.6.1993

free agent

Juho NENONEN

202

12.9.1987

Salon Vilpas

Matti NUUTINEN

200

6.5.1990

CB Oviedo (ESP)

Topias PALMI

194

26.8.1994

Vanoli Cremona (ITA)

Hannes PÖLLÄ

212

9.3.1998

Oklahoma (NCAA)

Sasu SALIN

191

11.6.1991

Iberostar Tenerife (ESP)

Ilari SEPPÄLÄ

188

27.3.1993

Aix-Maurienne (FRA)

Ville TAHVANAINEN

193

30.6.2000

Bradley (NCAA)

Elias VALTONEN

199

11.6.1999

Arizona State (NCAA)

Jamar WILSON

185

25.2.1984

JL Bourg Basket (FRA)

  • Päävalmentaja Henrik DETTMANN
  • Valmentaja Lassi TUOVI
  • Valmentaja Mikko LARKAS
  • Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
  • Valmentaja Jussi HIRVONEN
  • Valmentaja Niko NUUTINEN
  • Fysioterapeutti Atso LIESMALA
  • Fysioterapeutti Jarkko AHO
  • Lääkäri Aleksi KALLIONIEMI
  • Huoltaja Jussi LAUKKONEN
  • Joukkueenjohtaja Mika MÄKELÄ
 
15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

9.10.2025 10:00 Susijengi

Susijengin Ranska-ottelun liput nyt myynnissä

Susijengin historiallinen neljäs sija EM-kisoissa nosti joukkueen puheenaiheeksi koko maassa, ja tunnelma oli käsinkosketeltava. Susijengi pelaa MM-karsintojen kotiavauksen Ranskaa vastaan 1. joulukuuta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

3.10.2025 08:00 Susijengi

Joonas Iisalo liittyy Susijengin valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.

29.9.2025 15:03 Susijengi

Susijengin EM-kisapaidat huutokaupataan – tuotto nuorten maajoukkueiden hyväksi

Faneilla on ainutlaatuinen mahdollisuus omistaa pala suomalaista koripallohistoriaa: Susijengin aidot match worn -pelipaidat EuroBasket 2025 -turnauksesta huutokaupataan 29.9.–4.10. välisenä aikana.

29.9.2025 14:19 Susijengi

EM-kisoissa hurmannut Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa Ranskaa vastaan

Neljänneksi EM-kisoissa sijoittunut Susijengi aloittaa seuraavan karsintaurakkansa marras-joulukuun vaihteessa, kun MM-karsinnat Qatarin vuoden 2027 MM-kisoihin käynnistyvät Espoo Metro Areenalla. Ennakkomyynti tapahtumaan käynnistyy 6. lokakuuta.

Näytä lisää vastaavia