30.7.2019 13:16 Susijengi aloitti kesän 2019 leirityksensä Lohjan Kisakallion Susi Training Centerissä maanantaina. Päävalmentaja Henrik Dettmannin mukaan tiiviin kolmiviikkoisen päätavoite on saada mahdollisimman monta hyvää harjoituspäivää alle ennen helmikuun EM-karsintoja. Tutut kasvot ja nuoret nousijat esiintyvät kotiyleisölleen 16.-18.8. kotiturnauksessa.
Jamar Wilson, Mikael Jantunen ja Shawn Huff viilettävät taas. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Susijengi sai toissa viikolla tietää mittelevänsä vuosina 2020-21 pelattavissa EM-karsinnoissa Serbiaa, Georgiaa ja yhtä EM-esikarsinnoista saapuvaa maata (Islanti, Sveitsi tai Portugali) vastaan.
Susijengin kesän 2019 kolmiviikkoisen leirityksen tarkoituksena on kerätä mahdollisimman monta yhteistä harjoitusviikkoa alle ennen helmikuussa 2020 siintävää ensimmäistä EM-karsintaikkunaa.
- Elokuu on aivan nurkan takana ja elokuuhan on perinteisesti sadonkorjuuaikaa. Nyt toimimme kuten viisas maanviljelijä eli kynnämme pellon huolella ja tarkkaan, jotta saamme mahdollisimman hyvän sadon kerättyä helmikuun paukkupakkasten varalta, päävalmentaja Henrik Dettmann kuvailee asetelmaa.
Susijengi käynnistää EM-karsintansa torstaina 20.2. kotiottelulla Serbiaa vastaan Espoo Metro Areenalla. Sunnuntaina 23.2. Susijengi kohtaa EM-esikarsinnoista karsintoihin etenevän maan vieraskentällä. Matka puolen vuoden päähän on pitkä, joten jokainen leiritysvuorokausi on kullanarvoinen.
- Panostamme ennen kaikkea laadukkaaseen harjoitteluun. Tässä leiritysryhmässä on monta kohta kolmella vuosikymmenellä mukana ollutta pelaajaa ja useampi tulevaisuuden nimi, joilla on takanaan pitkä susipolku juniorimaajoukkueista universiadeihin.
Susijengi pelaa elokuussa neljä maaottelua, ensiksi vierasottelut Liettuaa (su 4.8.) ja Serbiaa (ke 7.8.) vastaan ja kesän huipentavat maaottelut Liettuaa (pe 16.8.) ja Venäjää (su 18.8.) vastaan Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnauksessa Espoo Metro Areenalla.
- Sekin on rahaa pankkiin, että kerätään kokemusta ja kollektiivista itseluottamusta pelaamalla kovimpia mahdollisia vastustajia vastaan. Kesän maaottelut antavat meille mahdollisuuden kokeilla muutamia uusia elementtejä pelissämme ja ajaa nuorempaa osastoa sisään.
Susijengi leiriytyy kuluvana kesänä 21 pelaajan voimin.
Kokeneimmat pelaajat kesän 2019 leiritysryhmässä ovat elokuussa 2000 maaotteludebyyttinsä tehnyt Tuukka Kotti, 38, sekä joulukuun 2003 maajoukkuedebytantti Shawn Huff, 35. Huffin kanssa samaa ’84 ikäluokkaa edustaa myös 2015 Suomen kansalaisuuden saanut Jamar Wilson.
Kaikissa Susijengin 2010-luvun viisissä arvokisajoukkueissa esiintyneitä pelaajia kesän ringissä on Kotin ja Huffin lisäksi Mikko Koivisto, Petteri Koponen ja Sasu Salin. Lisäksi arvokisakokemusta on myös kolmien kisojen Matti Nuutisella ja Helsingin EM-kisoissa pelanneella Carl Lindbomilla.
Tuoreempia kasvoja kesän leiritysryhmässä ovat vuosien 2017-19 MM-karsinnoissa rotaatiominuuteille päässeet Juho Nenonen, Antti Kanervo, Alex Murphy, Ilari Seppälä, Topias Palmi, Alexander Madsen sekä Yhdysvaltojen yliopistoliigaan siirtyvät Mikael Jantunen ja Ville Tahvanainen, jotka ovat ensimmäiset 2000-luvulla syntyneet Susijengi-pelaajat.
Kesän 2019 leiritykseen kuuluvista pelaajista Susijengin kokoonpanoon yksittäisissä maaotteluissa ovat yltäneet aiemmin myös Hannes Pöllä ja Elias Valtonen, jotka kumpikin kuuluivat Jantusen ja Tahvanaisen ohella kesän 2019 universiadijoukkueeseen.
Ensimmäiseen miesten maaotteluesiintymiseensä tähtäävät puolestaan BC Nokiasta Kataja Basketiin siirtyvä Aapeli Alanen, viimeiset kaksi vuotta Long Beach Statea edustanut Edon Maxhuni sekä tulokaskautensa Richmondin yliopistossa pelannut Andre Gustavson, jotka kuuluivat kaikki kesän 2019 universiadijoukkueeseen.
YLE televisioi Susijengin Liettua-maaottelun sunnuntaina 4.8. sekä Espoo Metro Areenalla pelattavan juhlaturnauksen Liettua- (16.8.) ja Venäjä (18.8.) -ottelut.
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura 2019-2020 |
Aapeli ALANEN |
201 |
5.3.1996 |
Kataja Basket, Joensuu |
Andre GUSTAVSON |
192 |
7.5.1999 |
Richmond (NCAA) |
Shawn HUFF |
198 |
5.5.1984 |
Helsinki Seagulls |
Mikael JANTUNEN |
204 |
20.4.2000 |
Utah (NCAA) |
Antti KANERVO |
192 |
12.4.1989 |
Helsinki Seagulls |
Mikko KOIVISTO |
194 |
18.4.1987 |
Salon Vilpas |
Petteri KOPONEN |
194 |
13.4.1988 |
Bayern München (GER) |
Tuukka KOTTI |
205 |
18.3.1981 |
Helsinki Seagulls |
Carl LINDBOM |
206 |
10.11.1991 |
HydroTruck Radom (POL) |
Alexander MADSEN |
207 |
20.1.1995 |
free agent |
Edon MAXHUNI |
186 |
21.3.1998 |
free agent |
Alex MURPHY |
206 |
3.6.1993 |
free agent |
Juho NENONEN |
202 |
12.9.1987 |
Salon Vilpas |
Matti NUUTINEN |
200 |
6.5.1990 |
CB Oviedo (ESP) |
Topias PALMI |
194 |
26.8.1994 |
Vanoli Cremona (ITA) |
Hannes PÖLLÄ |
212 |
9.3.1998 |
Oklahoma (NCAA) |
Sasu SALIN |
191 |
11.6.1991 |
Iberostar Tenerife (ESP) |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
27.3.1993 |
Aix-Maurienne (FRA) |
Ville TAHVANAINEN |
193 |
30.6.2000 |
Bradley (NCAA) |
Elias VALTONEN |
199 |
11.6.1999 |
Arizona State (NCAA) |
Jamar WILSON |
185 |
25.2.1984 |
JL Bourg Basket (FRA) |
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Susijengin avausvastustajaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva, ensimmäisiä EM-kisojaan kahteentoista vuoteen pelaava Ruotsi on julkaissut kesän maajoukkuerinkinsä. Päävalmentaja Mikko Riipisen nimeämän kuudentoista pelaajan ryhmän tähtinä kimmeltävät Miami Heatissa mainion tulokaskauden pelannut Pelle Larsson sekä jo vuosikymmenen päivät Espanjassa pelannut pelinrakentaja Ludvig Håkanson.
4Stars Basketball Camp -koripalloleirin nuoret ja muut vetäjät Kisakalliossa kokivat leirin päätöspäivänä ikimuistoisen yllätyksen, kun tiistaina Ranskan mestaruutta juhlinut Mikael Jantunen ilmestyi kaikkien yllätykseksi leirin päätöspäivälle keskiviikkona.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Tämän kesän koripallon EM-kotikisat ovat mukana WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin pilottihankkeessa. Elokuun kisat saavat ensimmäisenä Suomessa WWF:n vastuullisuusmerkin.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.
Koripalloliiton uusi Rohkaisijat-hanke tarjoaa vanhemmille ainutlaatuisen mahdollisuuden pyytää yksilöllisen rohkaisuvideon lapselle tai nuorelle, joka kaipaa tukea esimerkiksi jännityksen, koripallon aloittamisen tai motivaation kanssa.
Lipunmyynti elo-syyskuun vaihteessa pelattaviin koripallon EM-kotikisoihin vetää ja Suomen otteluihin lehterit täyttyvät tasaisesti. Susijengin isännöimälle Tampereen kisaviikolle on myyty yli 70 000 pääsylippua.