Susijengi loppukesän koitoksiin 23 pelaajan miehistöllä

26.7.2022 11:13 Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut 23 pelaajan miehistön loppukesän 2022 koitoksiin. Susijengin loppukesän ohjelma käynnistyi maanantai-iltana alkaneella leirillä Helsingin URHEA-hallilla ja etenee valmistavien maaotteluiden ja elokuun lopun MM-karsintojen kautta Prahan ja Berliinin EM-kisoihin.

Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on kutsunut 23 pelaajaa Susijengin loppukesän koitoksiin. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.

Susijengi leireilee 25.–28.7. Helsingin URHEA-hallilla ja 31.7.–3.8. Lohjan Kisakallion Susi Training Centerissä. Leiritysten jälkeen maaottelukesä jatkuu Tampereella 4. ja 6.8. pelattavilla Belgia-otteluilla.

Seuraavalla viikolla Susijengi matkustaa Liettuaan kohtaamaan Domantas Saboniksella ja Jonas Valanciunasilla vahvistetun isäntämaan Kaunasissa 10.8. ja Vilnassa 11.8.

Elokuu jatkuu Susijengin osalta Helsingin ja Jyväskylän leirityksellä sekä 18.8. Jyväskylän jäähallissa pelattavalla Ukraina-maaottelulla. Ukraina-ottelu on Susijengin kenraaliharjoitus ennen ensimmäistä MM-jatkokarsintaikkunaa, jossa joukkue pelaa kotiottelun Israelia vastaan 25.8. Tampereen Nokia Arenalla ja vierasottelun Viroa vastaan Tallinnan Saku Suurhallissa 28.8.

Susijengi matkustaa EM-kisojen merkeissä Prahaan 31.8. ja kohtaa alkulohkon otteluissaan Israelin (2.9.), Puolan (3.9.), Serbian (5.9.), Tshekin (6.9.) ja Hollannin (8.9). Lohkon neljä parasta joukkuetta etenee Berliinissä pelattaviin EM-jatko-otteluihin.

Susijengiin nimettyjen 23 pelaajan lista on pitkälti sama kuin kesäkuun aikana. Kesäkuussa jengin mukana harjoitelleiden pelaajien lisäksi joukkoon on kutsuttu Tapiolan Hongan kanssa sopimuksen solminut Carl Lindbom, Karhubasketissa Suomen mestaruuden voittanut Henri Kantonen sekä kolmivuotisen sopimuksen Saksan Bundesliigan Würzbürgin kanssa allekirjoittanut Max Besselink.

Valmennuspuolella nähdään odotettu täydennys, kun Teemu Rannikko aloittaa työnsä Susijengin valmennusjohdossa.

Lassi Tuovi: ”Meillä on hieno kesä edessämme”

Susijengin päävalmentajaksi kesäkuussa noussut ja kahdesta valmentamastaan maaottelusta yhtä monta voittoa hakenut Lassi Tuovi arvioi Susijengin näkymien olevan valoisat loppukesän koitoksiin lähdettäessä.

- Keskikesä oli onnistunutta aikaa paitsi tuloksien puolesta, myös siksi, että saimme ensimmäistä kertaa leiritettyä muutaman viikon ajan tätä miehistöä. Yhdessä vietetyt päivät ja kokemukset tulevat varmasti olemaan meille hyödyllisiä tulevaisuudessa, Tuovi arvioi.

- On myös hienoa päästä pitkästä vetämään kunnon moniviikkoinen leiritys, jossa saamme valmistella, harjoitella ja kokeilla asioita. Valmistavat maaottelut antavat meille mahdollisuuden kehittää omaa peliämme ennen loppukesän ja alkusyksyn otteluita, joissa voimme saavuttaa hienoja asioita.

Tuoreeltaan nimetystä 23 pelaajan kutsulistasta Tuovi puhuu kiitolliseen sävyyn.

- Koossa on raikas miehitys, jossa on mukavasti kokeneempia pelaajia, mutta ennen kaikkea nuorempia nimiä, jotka tulevat olemaan Susijengin kantavia voimia tällä vuosikymmenellä. Meillä on hieno kesä edessämme ja tärkeät Tampereen, Liettuan ja Jyväskylän maaottelut ennen MM-jatkokarsintojen alkua ja pitkään odotettuja EM-kisoja, hän jatkaa.

Susijengin maaottelut, loppukesä 2022

  • 4.8. Susijengi – Belgia @ Hakametsän jäähalli, Tampere
  • 6.8. Susijengi – Belgia @ Hakametsän jäähalli, Tampere
  • 10.8. Liettua – Susijengi @ Kaunas, Liettua
  • 11.8. Liettua – Susijengi @ Vilna, Liettua
  • 18.8. Susijengi – Ukraina @ Jyväskylän jäähalli
  • 25.8. MM-karsintaa: Susijengi – Israel @ Nokia Arena, Tampere
  • 28.8. MM-karsintaa: Viro – Susijengi @ Saku Suurhalli, Tallinna
  • 2.9. EM-alkulohkoa: Israel – Susijengi @ Praha, Tshekki
  • 3.9. EM-alkulohkoa: Susijengi – Puola @ Praha, Tshekki
  • 5.9. EM-alkulohkoa: Serbia – Susijengi @ Praha, Tshekki
  • 6.9. EM-alkulohkoa: Susijengi – Tshekki @ Praha, Tshekki
  • 8.9. EM-alkulohkoa: Susijengi – Hollanti @ Praha, Tshekki
  • 10.–18.9. EM-kisat: Jatko-ottelut @ Berliini

Susijengin ehdokkaat MM-karsintoihin ja EM-kisoihin

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

Max BESSELINK

202

2002

Würzbürg (GER)

Perttu BLOMGREN

195

2001

Salon Vilpas

Shawn HOPKINS

195

1995

free agent

Shawn HUFF

198

1984

free agent

Mikael JANTUNEN

205

2000

Treviso (ITA)

Henri KANTONEN

198

1997

Karhubasket, Kauhajoki

Severi KAUKIAINEN

185

1998

Karhubasket, Kauhajoki

Petteri KOPONEN

194

1988

free agent

Carl LINDBOM

206

1991

Tapiolan Honka, Espoo

Miro LITTLE

195

2004

Sunrise Christian HS (USA)

Alexander MADSEN

208

1995

AEK Ateena (GRE)

Lauri MARKKANEN

213

1997

Cleveland Cavaliers (NBA)

Edon MAXHUNI

188

1998

free agent

Juho NENONEN

202

1987

Salon Vilpas

Lassi NIKKARINEN

187

1997

Helsinki Seagulls

Olivier NKAMHOUA

203

2000

Tennessee (NCAA)

Topias PALMI

196

1994

free agent

Hannes PÖLLÄ

211

1998

Kouvot, Kouvola

Remu RAITANEN

206

1997

KTP-Basket, Kotka

Sasu SALIN

191

1991

Iberostar Tenerife (ESP)

Ilari SEPPÄLÄ

188

1993

Saint-Chamond (FRA)

Luukas VAARA

206

2001

Phoenix Hagen (GER)

Elias VALTONEN

200

1999

Basquet Manresa (ESP)

Susijengin valmennusjohto, kesä 2022

  • Päävalmentaja Lassi TUOVI
  • Valmentaja Mikko LARKAS
  • Valmentaja Hanno MÖTTÖLÄ
  • Valmentaja Teemu RANNIKKO
  • Valmentaja Jussi HIRVONEN
  • Valmentaja Kim FORSBLOM
  • Fysioterapeutti Atso LIESMALA
  • Osteopaatti Jere LINJA-AHO
  • Lääkäri Aleksi KALLIONIEMI
  • Team Manager Jussi LAUKKONEN
  • Head of Delegation Mika MÄKELÄ
  • Sports Director Henrik DETTMANN
  • Tiedottaja Hippo TAATILA
 
13.8.2025 13:03 Susijengi

Sean Sheldon: ”Ilo nähdä Lauri joukkuekavereineen pitämässä hauskaa”

Toista kesäänsä Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Utah Jazzin apuvalmentaja Sean Sheldon, 32, kertoo palanneensa Suomeen entistä motivoituneempana ja valmiimpana FIBA-ympäristöön. Suomen kesässä viihtyvää michiganilaislähtöistä Sheldonia ilahduttaa erityisesti paitsi Lauri Markkasesta, myös koko joukkueesta EM-kisojen kynnyksellä välittyvä peli-ilo.

12.8.2025 15:44 Susijengi

Hanno Möttölä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon

Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.

12.8.2025 13:10 Susijengi

80 000 lipun rajapyykki rikki EM-kotikisoissa, lauantai-ilta loppuunmyyty

Susijengi-leirityksen käynnistyminen ja maajoukkueen hienot otteet ensimmäisissä valmistavissa maaotteluissa on sähköistänyt EM-kotikisojen lipunmyyntiä. Elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattaviin otteluihin on myyty yli 80 000 lippua.

11.8.2025 21:50 Susijengi

Salin ja Markkanen johdattivat Susijengin kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon

Viime perjantain 43 pisteen löylytyksestään sisuuntunut Belgia tuli revanssimielialalla maanantaina Espoo Metro Areenalla, mutta ei voinut estää 15-vuotisjuhlaansa Susijengissä viettäneen Sasu Salinin ja 31 pistettä rynnineen Lauri Markkasen johtaman Susijengin matkaa Suomen miesten maajoukkueen kaikkien aikojen 500. maaotteluvoittoon.

11.8.2025 10:38 Susijengi

Saksan Schröder tulessa Sloveniaa vastaan, Vucevic ja Valanciunas johdattivat omansa voittoon

Susijengin Tampereen EM-alkulohkovastustajat Saksa, Liettua ja Montenegro hakivat sunnuntain valmistavista maaotteluistaan vakuuttavat voitot. Scrimmage-ottelussa Puolan peitonnut Ruotsi taipui puolestaan virallisessa maaottelussa Puolaa vastaan kahdella pisteellä.

11.8.2025 09:30 Susijengi

Susijengi 500. miesten maaotteluvoiton kynnyksellä – katsaus rajapyykkeihin kautta historian

Susijengi saalisti perjantaina Jyväskylästä hakemallaan Belgia-voitolla Suomen miesten maajoukkueen historian kaikkien aikojen 499. maaotteluvoiton. 500 voiton rajapyykin häämöttäessä on oikea aika tehdä katsaus miesten maaotteluhistoriaan läpi vuosikymmenten.

10.8.2025 18:31 Susijengi

Susijengi 500. maaotteluvoiton metsästykseen neljällätoista miehellä

Maajoukkuekesänsä voitokkaasti käynnistänyt Susijengi kohtaa Belgian toistamiseen maanantaina Espoo Metro Areenassa samalla neljäntoista miehen kokoonpanolla kuin avausottelussaan. Susijengillä on maanantaina myös mahdollisuus hakea Suomen kaikkien aikojen 500. miesten maaotteluvoitto.

10.8.2025 11:35 Susijengi

150 ottelua Sasua: ”Malmin roskisdyykkarin” matka roolipelaajasta susitähdeksi

Maanantaina Espoo Metro Areenalla juhlitaan Sasu Salinin vastikään täyttynyttä 150 maaottelun merkkipaalua Susijengissä. MaSu-Basketin kasvatti aloitti Susijengi-taipaleensa maanantaina päivälleen 15 vuotta sitten EM-karsintaottelulla Israelia vastaan ja hänestä on kasvanut vuosien aikana yksi suomalaisen maajoukkuehistorian ikonisimmista pelaajista.

9.8.2025 16:00 Pääjuttu

Susijengin kysyttyyn EM-otteluun 30.8. vapautui lippuja

Loppuunvaratuksi aiemmin julistettuun Susijengin EM-kisaotteluun Montenegroa vastaan lauantaina 30. elokuuta on vapautunut kansainvälisestä kiintiöstä satakunta lippua. Päivää aiemmin pelattavaan Suomi–Iso-Britannia -otteluun on lippuja jäljellä enää reilut 500. 

9.8.2025 14:06 Susijengi

Wagnerin Saksa kaatoi Doncicin Slovenian, Iso-Britannia haastoi Ranskaa

Tampereen EM-alkulohkon päätösottelussa Susijengiä vastaan iskevä maailmanmestari Saksa kaatoi perjantai-iltana Ljubljanassa Luka Doncicin Slovenian 89–103 (48–53). Tampereen alkulohkon joukkueista tositoimissa perjantaina oli myös Iso-Britannia, joka haastoi Ranskan Pau’ssa, mutta kaatui lopulta pistein 74–67 (35–27).

Näytä lisää vastaavia