Susijengi-tulokkaat Pöllä ja Jantunen: ”Kukaan ei ole uskaltanut tulla vielä pompottelemaan!”

21.6.2018 15:00 Susijengin ison pään nuoret miehet Hannes Pöllä (212 cm/20 v) ja Mikael Jantunen (204 cm/18 v) debytoivat miesten maajoukkueessa tänään torstai-iltana Tallinnassa. Susijengi-tulokkaat juttelivat Basket.fi:n videohaastattelussa mm. tulokaspelaajien kohtelusta ja kaikkien aikojen suosikkisusijengiläisestään.

Lahden iso mies Hannes Pöllä päätyi koripalloilijan polulle hammaslääkärinsä suosituksesta. Kuva: Ville Vuorinen / Koripalloliitto.

Helsinkiläisessä Wartti Basketissa koripalloilijanpolkunsa aloittanut Mikael Jantunen kertoo etsiytyneensä koripallon pariin huomattuaan olevansa päätä pidempi kuin samassa futisjengissä pelanneet ystävänsä, kun taas Namika Lahti Juniorien koripallokoulun koulima 212-senttinen ja 120-kiloinen Hannes Pöllä kertoo, ettei kukaan vanhemmista susipelaajista ole vielä tähän asti uskaltanut tulla härnäämään erityisen rankoilla tulokastehtävillä.

Katso Hanneksen ja Mikaelin muut kuulumiset ensimmäiseltä Susijengi-pelimatkaltaan alta!

 
25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

24.10.2025 16:13 Susijengi

Ranska julkisti miehistönsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan

Hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska on julkistanut neljäntoista miehen leiritysryhmänsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan, joka pyöräyttää käyntiin Qatarin vuoden 2027 MM-kisoihin huipentuvan rupeaman. Susijengi toivottaa Ranskan tervetulleeksi kotikentälleen Espoo Metro Areenalle maanantaina 1. joulukuuta klo 18.30 alkaen.

24.10.2025 14:34 Vastuullisuus

Ensiaputaidot ovat joukkuetaitoja – Susijengin Andre Gustavson kannustaa junnut oppimaan ensiapua

Andre Gustavson on 26-vuotias koripalloilija ja Ensiapujoukkueen pelaajakeulakuva. Andre lähti mukaan pelaajakeulakuvaksi hyvän asian takia ja hän allekirjoittaa ensiapukoulutuksen perusajatuksen: harjoittelemalla ja varautumalla pystyy toimimaan paremmin.

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 15:34 Koripalloliitto

Rohkaisijat-hanke jatkuu – pyydä henkilökohtainen rohkaisuviesti lapsellesi Susijengin tai Susiladiesin pelaajalta!

Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

21.10.2025 09:58 NBA

NBA siirtyy suoratoistopalvelu HBO Maxille - otteluita nähdään myös vapaasti katsottavilla TV5- ja Kutonen-kanavilla

NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

Näytä lisää vastaavia