Tavon King Vilppaan pelintekijäksi

29.5.2023 08:53 25-vuotias Tavon King on Vilppaan ensimmäinen kiinnitys ulkomaalaisosastolle tulevalle kaudelle. Viime kaudella King pelasi Slovakian pääsarjassa.

Takamies pelasi kaksi ensimmäistä yliopistovuottaan pienillä tehoilla North Alabaman (NCAA1) paidassa, mutta vaihtoi koronakauden jälkeen NAIA:n puolelle Cumberland Bulldogsiin. Uudessa ympäristössä King pussitti kauden 2021-22 komealla 19 pisteen keskiarvolla ja sai ensimmäisen ammattilaissopimuksensa Slovakian pääsarjaan, Iskra Svitiin. 

King johdatti joukkueensa Slovakian cupmestariksi sekä runkosarjan kakkoseksi. Extraliigan pudotuspeleissä Iskra Svit pudotti ensimmäisellä kierroksella Prievidzan jatkosta voitoin 2-1, mutta joutui välierissä toteamaan Karhubasketin Mestarien liigan karsinnoissa Malagassa pudottaneen Patrioti Levicen paremmakseen 3-1. 

King pelasi Slovakian liigassa 34 ottelua tehoin 19,1 pistettä, 4,1 levypalloa ja 4,3 koriin johtanutta syöttöä reilussa 36 minuutissa ollen Extraliigan viidenneksi tehokkain pistemies.

- Kingin taustoja on selvitetty tarkkaan ja Teemu Rannikolle tuttu (Khimki) Svitin päävalmentaja Oleg Meleshchenko kuvaili Kingiä todelliseksi himoharjoittelijaksi. Takamiehellä on hieno asenne sekä halu oppia ja kehittyä koripalloilijana. Tavon on todella nopea ja atleettinen myös vertikaalisesti, toteaa Vilppaan manageri Antero Jokinen tuoreesta hankinnasta seuran tiedotteessa.

Jussi Savolaisen valmennuksessa jatkavalla Vilppaalla on voimassa olevat pelaajasopimukset nyt Tavon Kingin, Mikko Koiviston, Juho Nenosen, Riku Laineen, Onni Mäkysen ja Tuukka Juntusen kanssa.

Asiat

 
28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

Näytä lisää vastaavia