27.1.2022 08:55 Kauhajoki kertoo tuoreessa tiedotteessaan, että 20-vuotias Teemu Suokas vahvistaa joukkuetta Henri Kantosen jouduttua sivuun loukkaantumisen myötä.

Teemu Suokas vahvistaa Kauhajokea tämän ja tulevan kauden. Kuva: Karhu Basket
Ennen yliopistovaiheitaan Suokas pelasi miesten I divisioona A:ssa HBA-Märskyn kokoonpanossa. Hän on pelannut peliuransa aikana myös 23 kappaletta U16-maaotteluita ja U18-ikäluokassa 21 peliä.
– On mukava tulla hyvään organisaatioon, jossa on mahdollisuus ottaa ensimmäiset askeleet ammattilaisena. Toivottavasti pääsemme pian pelaamaan kotiyleisömme edessä, Suokas kommentoi.
Päävalmentaja Janne Koskimies kertoo, että tavoitteellisien ja motivoituneiden nuorien saaminen mukaan joukkueeseen on hyvä tapa paikata syntyneitä vajeita.
– Muutamat pelitavassamme keskeiset asiat vaativat melko paljon toistoja, ennen kuin niitä pystyy toteuttamaan korkealla tasolla, joten meidän on annettava Teemulle nyt rauhassa aikaa harjoitella joukkueen kanssa. Hän on kuitenkin jo tässä muutaman päivän aikana osoittanut pystyvänsä poimimaan uusia asioita ja pysynyt yllättävänkin hyvin pelitempossa mukana muistaen, ettei hänellä ole käytännössä ollenkaan peliminuutteja alla tältä kaudelta, Koskimies kertoo.
Syy siihen, että Suokasta erityisesti tarvittiin juuri nyt, on se, että takamies Henri Kantosen kerrotaan olevan kentiltä sivussa 6–8 viikkoa. Kantonen kärsi viime lauantain ottelussa alavartalovamman, jota on sittemmin jatkotutkittu.
– Henkan kohdalla olimme ikään kuin henkisesti jo valmistautuneet siihen, että huonoimmassa tapauksessa tuon arvion 6–8 perässä lukee kuukautta, eikä viikkoa, joten erittäin hyvä uutinen tämäkin on, Koskimies huokaisee.
Kauhajoki kohtaa sunnuntaina 30. tammikuuta Korisliigan kakkosena olevan Helsinki Seagullsin, joka on Salon Vilppaan ohella ainoa joukkue, joka on tällä kaudella Kauhajoen voittanut. Kärkiotteluun ei koronarajoitusten takia voi ottaa yleisöä, mutta peliä voi seurata suorana kello 17 alkaen Ruudun välityksellä.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.