ToPo ja Pyrintö vierasvoittoihin - Toomingas hurjana Vimpelin voitossa

14.12.2024 21:53 Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, Pyrintö ja jännittävien vaiheiden jälkeen ViVe.

Magdalene Agyei ja ToPo jatkoivat vahvoja esityksiään. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

ToPo nosti tasoaan toiselle puoliajalle

ToPo matkasi päivän ottelussa Bc Nokian vieraaksi. Kotijoukkue kiusasi helsinkiläisiä pitkään, mutta lopulta ToPo oli vahvempi 84-76.

Bc Nokia esiintyi ensimmäisellä puoliajalla vahvasti. Isoa eroa joukkue ei pystynyt tekemään, mutta pääsi puoliajalle kolmen pisteen johdossa.

Tasaisuus jatkui myös kolmannella jaksolla. Ottelun ratkaisu nähtiin viimeisellä kympillä, jonka vieraat veivät 26-19 ja matkasivat Helsinkiin sarjapisteiden kanssa.

- Nokia heitti ensimmäisellä puoliajalla todella hyvin. Puoliajalla saimme puolustuksemme selkeämmäksi. Pelasimme tänään meille epätyypillistä paikkapuolustusta, joka sekoitti ehkä hieman molempia joukkueita, ToPo:n päävalmentaja Arttu Tammi kommentoi.

Carmen Tyson-Thomas oli tehokas. Hänelle kirjattiin 24 pistettä ja 13 levypalloa. Taru Tuukkanen 14/8/6 koriin johtanutta syöttöä oli myös vahva. Kotijoukkueesta Kadri-Ann Lass pussitti 19 pistettä.

Ottelutilasto

Toomingasin huippuilta nosti ViVen voittoon

Sarjassa viimeisenä oleva FoA metsästi kauden avausvoittoaan, kun se sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkueen avausvoitto oli lähellä, mutta trillerin vei lopulta nimiinsä ViVe 91-90. 

Avauspuoliajalla molemmat joukkueet olivat parhaimmillaan hyökkäyspäässä. Tasaisen puoliajan jälkeen vierasjoukkue pääsi tauolle kuuden pisteen etumatkan turvin.

Peli eteni tasaisena aina päätöshetkille asti. Pitkään näytti siltä, että FoA nappaa avausvoittonsa. Vimpelin Cayro-Lyza Toomingas kuitenkin pimensi emäntien illan, kun hän upotti voittoheiton päätösekunnilla.

- Olen todella tyytyväinen tämän päivän omaan peliin, Toomingas kommentoi pelin jälkeen lyhyesti.

Toomingas heitti ottelussa ennätyspisteensä. Hänelle kirjattiin 37 pistettä, jonka lisäksi hänen käsiinsä tarttui 12 levypalloa. Myös Michaela Porter 15/16 sai kasaan tupla-tuplan. Alexis Cortez teki emännille 24 pistettä ja keräsi 13 levypalloa

Ottelutilasto

Pyrintö puolusti EBT:n nurin

Sarjassa viidentenä oleva Pyrintö matkasi sarjakutosen EBT:n vieraaksi. Vierasjoukkue matkasi Tampereelle sarjapisteiden kanssa, kun se vei ottelun 73-54. 

Vierasjoukkue oli avaus puolikkaalla hieman emäntiä edellä. Pyrintö teki EBT:n hyökkäyspelaamisesta haastavaa ja johti puoliajalla kuudella pisteellä.

Vieraiden johto kasvoi tasaisesti toisella puoliajalla. Lopulta tamperelaiset nappasivat selvän voiton.

Kenisha Williams pelasi loistavan ottelun. Hänelle kirjattiin 18 pistettä. Annika Aarrejoki sai kasaan tupla-tuplan 14 pisteellä ja 14 levypallolla. Venla Määttänen pussitti EBT:lle 23 pistettä.

Ottelutilasto


 

 
12.3.2025 15:41 Naisten Korisliiga

Re'Shawna Stone Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.

8.3.2025 19:35 Naisten Korisliiga

Yli tuhatpäinen yleisö todisti ToPo:n voittoa Espoossa - alemmassa jatkosarjassa kärki menee menojaan

Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

2.3.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut Pyrintö kaatui Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.

1.3.2025 19:03 Naisten Korisliiga

BC Nokia matkalla pudotuspeleihin - Peli-Karhuille kotivoitto

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.

28.2.2025 19:55 Naisten Korisliiga

Vimpelille tärkeät pisteet pudotuspelitaistelussa

Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.

22.2.2025 18:57 Naisten Korisliiga

Sarjakärjet voittoihin molemmissa jatkosarjoissa - BC Nokia vahvasti kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.

19.2.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kouvottaret vei Kymenlaakson derbyn - alemmassa jatkosarjassa kärkijoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.

15.2.2025 20:46 Naisten Korisliiga

Pyrintö avasi voittotilinsä ylemmässä jatkosarjassa - FoA kavensi eroa Vetoon

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.

14.2.2025 20:02 Naisten Korisliiga

EBT jatkoi vahvaa menoaan alemmassa jatkosarjassa

Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.

Näytä lisää vastaavia