29.1.2017 Tänään uudelleen Latvia-Estonia -liigan ottelussa TTT Rigan Riikassa kohdannut Lappeenrannan Catz sai kokea kovan selkäsaunan kotijoukkueelta, joka jyräsi ”Kissalauman” lopulta lukemin 98-41 (45-20).
Samarie Walker oli Catzin suurin valopilkku. Kuva: Mikko Mäkelä.
Ilman ykköspelintekijäänsä Valencia McFarlandia tähänkin otteluun lähtenyt Catz jäi lähtötelineisiin jo alkuminuuteilla, kun emännät karkasivat 11-2 -johtoon. Catz kävi vielä viiden pisteen päässä avausneljänneksellä, mutta sen jälkeen ottelu oli TTT Rigan näytöstä.
- Eilinen peli antoi uskoa tekemiseemme, mutta tänään meni kuitenkin näin. Energiaa ei ollut riittävästi ja heittopeli oli vaatimatonta. Uskon silti edelleen, että koko joukkueen ollessa kunnossa meillä on mahdollisuus haastaa Riga yksittäisessä ottelussa, Catzin päävalmentaja Mika Haakana pohti.
Kotijoukkueen puolustus laittoi vieraiden hyökkäyspelin ahtaalle ja pakotti vaikeahkoihin rakaisuihin, joissa onnistui vain lähinnä Samarie Walker (15/4). Puoliajalle mentiin 25 pisteen kotijohdossa.
Anda Eibele, Gunta Baško-Melnbārde ja Sydney Carter pitivät huolen, että Catz ei päässyt hätyyttelemään latvialaisten johtoasemaa ottelun jälkimmäisellä puoliskolla, samalla kun emännät lisäsivät vain kaasua.
- Merksin pelit ovat tuloksellisesti tärkeimmät, sillä kilpailu kakkospaikasta Vega1/Liepajan kanssa tulee olemaan kovaa – täytyy muistaa, että hekin ovat saaneet kovaa kyytiä Rigalta, Haakana analysoi ensi viikonloun tulevia koitoksia RSU Merksiä vastaan.
Walkerin lisäksi vierailta kaksinumeroisille pisteille ylsi tupla-tuplan kerännyt Chandrea Jones (13/11).
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.
Vimpelin Vedon yhteisö menetti reilu viikko sitten liikuntahallin tulipalossa peli- ja harjoituspaikan sekä harjoitusvälineet aina palloja myöten. Seura kerää nyt lahjoituksia tukirahastoon. Tavoite on hankkia uusia peli- ja harjoitusvälineitä ja palauttaa harjoittelu- ja peliolosuhteet mahdollisimman nopeasti.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Susijengin avausvastustajaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva, ensimmäisiä EM-kisojaan kahteentoista vuoteen pelaava Ruotsi on julkaissut kesän maajoukkuerinkinsä. Päävalmentaja Mikko Riipisen nimeämän kuudentoista pelaajan ryhmän tähtinä kimmeltävät Miami Heatissa mainion tulokaskauden pelannut Pelle Larsson sekä jo vuosikymmenen päivät Espanjassa pelannut pelinrakentaja Ludvig Håkanson.
4Stars Basketball Camp -koripalloleirin nuoret ja muut vetäjät Kisakalliossa kokivat leirin päätöspäivänä ikimuistoisen yllätyksen, kun tiistaina Ranskan mestaruutta juhlinut Mikael Jantunen ilmestyi kaikkien yllätykseksi leirin päätöspäivälle keskiviikkona.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Tämän kesän koripallon EM-kotikisat ovat mukana WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin pilottihankkeessa. Elokuun kisat saavat ensimmäisenä Suomessa WWF:n vastuullisuusmerkin.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.