24.4.2025 20:26 ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Taru Tuukkanen dominoi kolmannessa finaalissa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Ensimmäisellä puoliajalla ottelu eteni tasaisesti. ToPo oli kuitenkin Taru Tuukkasen ja Carmen Tyson-Thomasin johdolla hieman edellä ja pääsi puoliajalle neljän pisteen johdossa.
Tuukkasen urotyöt jatkuivat myös kolmannella jaksolla. Peli-Karhut ei pystynyt löytämään vastauksia ToPo:n hyökkäyspeliin ja kotijohto kasvoi suurimmillaan jo 18 pisteeseen.
Päätöskympin alussa emännät upottivat kolmosiaan kovalla prosentilla ja saivat toisessa päässä pakotettua Peli-Karhut menetyksiin. Lopussa vieraat eivät pystyneet uhkaamaan helsinkiläisten voittoa.
- Kisahallilla on aina hauska pelata. Paransimme montaakin asiaa tälle päivälle. Emme pystyneet edellisessä pelissä vastaamaan PeKa:n fyysisyyteen. Tänään olimme huomattavasti parempia, mahdollisesti viimeisen pelinsä kotikentällä pelannut Tuukkanen kommentoi Ruudun haastattelussa.
Tuukkanen teki ottelussa lähes mitä halusi. Hänelle kirjattiin 28 pistettä ja viisi levypalloa. Tyson-Thomas 19/14/7 koriin johtanutta syöttöä oli myös vakuuttava. Elina Koskimies pussitti vieraille 18 pistettä.
Neljäs finaaliottelu alkaa maanantaina Kotkassa klo 18:30.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.