6.4.2025 21:05 Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Carmen Tyson-Thomas hallitsi korinalustaa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Ensimmäistä puoliaikaa pelattiin ToPo:n hallinnassa. Emäntien hyökkäyspelaaminen oli tehokasta. Erityisesti Magdalene Agyei ja Carmen Tyson-Thomas aiheuttivat hankaluuksia Hongalle. Puoliaikatilanne oli ToPo:n hyväksi 50-36.
Kolmannelle jaksolle roolit vaihtuivat, kun oli vieraiden vuoro onnistua paremmin. Heille jäi kuitenkin päätösjaksolle kirittävää kahdeksan pisteen verran.
Honka pääsi päätösminuuteilla kahden pisteen päähän. ToPo piti kuitenkin johdostaan kiinni loppuun asti.
ToPo vei ottelussa levypallotaistelun selvästi. Levypallot kirjattiin emäntien hyväksi 53-35.
- Hyvä alku otteluun meiltä. Tulimme kolmannelle jaksolle ja luulimme, että peli on jo ohi. 14 pistettä ei koripallossa ole kuitenkaan mitään ja saimme siitä muistutuksen. Yksi voitto ei vielä riitä vaan niitä tarvitaan kolme, ToPo:n päävalmentaja Arttu Tammi sanoi.
Tyson-Thomas oli lähes pitelemätön. Hänelle kirjattiin 36 pistettä, 12 levypalloa ja seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Anna Gardziella pussitti 13 pistettä. Hongasta Emma Lampén heitti 24 pistettä,
Ottelusarja jatkuu tiistaina Espoossa.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.