21.12.2024 19:09 Naisten Korisliigassa pelattiin viimeiset ottelut ennen joulutaukoa. Voitot niissä kirjattiin ToPo:lle ja Hongalle.
Carmen Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
ToPo sai vuoden viimeisessä ottelussaan vieraakseen sarjassa kolmantena olevan Kouvottaret. Helsinkiläisjoukkue jatkoi vahvoja otteitaan ja nappasi sarjapisteet 90-72.
Kotijoukkue hallitsi ensimmäistä jaksoa Carmen Tyson-Thomasin johdolla. Jakso kirjattiin ToPo:lle 27-19. Kouvottaret paransi toiselle kympille, mutta siitä huolimatta puoliajalle mentiin kotijoukkueen yhdeksän pisteen johdossa.
Toisella puoliajalla ToPo:n johto kasvoi kaksinumeroiseksi, eikä vieraat pystyneet uhkaamaan helsinkiläisten voittoa. Voitto oli ToPo:lle kahdeksas peräkkäinen ja joukkue pääsee joulutauolle sarjakärjessä.
Tyson-Thomas oli ottelussa pitelemätön. Hänelle kirjattiin 37 pistettä, 13 levypalloa ja kuusi koriin johtanutta syöttöä. Magdalene Agyei heitti 16 pistettä. Chanin Rahming 25/13 teki vieraille tupla-tuplan.
Sarjassa neljäntenä oleva Tapiolan Honka matkasi viidentenä olevan Pyrinnön vieraaksi. Espoolaiset veivät tasaisen ottelun päätteeksi sarjapisteet mukanaan 99-91.
Molemmat joukkueet onnistuivat hyvin hyökkäyspäässä ensimmäisellä jaksolla. Toisella jaksolla pisteiden teko rauhoittui hieman ja puoliajalle mentiin Pyrinnön pisteen johdossa.
Tauolla vierasjoukkue paransi otteitaan ja oli etenkin kolmannella jaksolla parempi. Se kirjattiin heille 29-22. Viimeisellä kympillä vieraiden johto kasvoi parhaimmillaan 13 pisteeseen ja johto kesti loppuun saakka.
Espoolaisista kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroiseen pistemäärään. Grace Stone pussitti 22 pistettä. Emma Ristolalle kirjattiin 15 pistettä. Ottelun pistekuningatar oli Pyrinnön Kayla Shaw 23 pisteellä.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.