29.8.2023 15:00 Viime kaudella naisten Korisliigassa SM-hopeaa voittanut Torpan Pojat on solminut yksivuotisen sopimuksen EBT:n ja Hongan riveistä tutun Carmen Tyson-Thomasin kanssa. Magdalene Agyei jatkaa ToPon riveissä.

Carmen Tyson-Thomas jatkaa Suomessa. Kuva: Ville Vuorinen
Tyson-Thomas aloittaa syksyllä kolmannen kautensa Suomessa. Ensimmäisellä kaudellaan Hongassa hän oli sarjan ykkönen pisteissä ja levypalloissa, eikä vauhti toisella kaudella EBT:ssä ollut heikompi. Pisteitä syntyi jopa enemmän kuin ensimmäisellä (26,5 ppg), mutta ToPon IImar’I Thomas vei koko sarjan tilastoissa kärkipaikan (26,8 ppg).
- Carmen oli itse yhteydessä ja kertoi kiinnostuksesta pelata ToPossa. Hän asuu Helsingissä ja oli myös halukas toimimaan juniorivalmennuksessa, joten kokonaisuus kuulosti hyvältä. Carmenin rooli tulee olemaan hyvin erilainen kuin aiemmin Suomessa. Kun hän sisäistää roolinsa niin uskon, että hän tulee olemaan yhtä tehokas kuin aiemminkin mutta eri tavalla, joukkueen GM Jussi Syrjänen taustoittaa.
Magdalene Agyei jatkaa ToPossa jo viidennelle kaudelleen. Erityisesti puolustuspään lukkona tunnettu Agyei on ehtinyt voittaa urallaan ToPon toissakauden Cup-hopean ja naisten Korisliigan pronssin lisäksi U19-tyttöjen SM-kultaa ja SM-hopeaa. Viime kausi naisten kanssa täytti mitalikaappia kuitenkin aivan uudella tapaa, kun joukkue voitti Suomen Cupin lisäksi SM-hopeaa.
- Viime kausi oli tosi saavutuksellisesti hyvä ToPolle, mutta erityisesti mulla jäi mieleen minkälainen joukkue meillä oli kasassa. Kiva jatkaa ToPossa, kun on melkein sama porukka kasassa, Magdalene muistelee.
Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.