22.7.2022 18:46 Säynätsalon Riennon kasvatti Valtteri Leppänen, 25, ja miesten Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö ovat allekirjoittaneet kaksi seuraavaa kautta kestävän sopimuksen. Leppäsen sopimus ulottuu kevääseen 2024.

Valtteri Leppänen on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa. Kuva: Ville Vuorinen.
Leppänen tilastoi Pyrinnölle päättyneellä kaudella keskimäärin 2,9 pistettä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden. Leppänen on pelannut kokonaisuudessaan kolme kautta Korisliigassa, josta kaksi viimeistä Pyrinnössä. Ennen Pyrintöä Leppänen pelasi Kataja Basketissa.
– Fiilis on hyvä, kun kaksi seuraavaa kautta on sovittu. Pystyn yhdistämään opiskeluni ja pelaamisen Korisliigassa hienosti yhteen. Tärkeää oli molemminpuolinen luottamus ja tästä on hyvä jatkaa, Leppänen kommentoi seuran tiedotteessa.
– Valtteri on hieno urheilija niin kentällä kuin kentän ulkopuolellakin, Pyrinnön päävalmentaja Miikka Sopanen kommentoi.
Tulevaksi kaudeksi Pyrinnön on sopimukset David Gonzalvezin, Osku Heinosen, Valtteri Leppäsen ja Tomas Pihlajamäen kanssa. Joukkueen valmennuksesta vastaavat Miikka Sopanen, Damon Williams ja Santeri Liljeberg.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.