Vanha tuttu Viro tarjoaa Susijengille liikkuvan haasteen

8.8.2023 14:48 Susijengi pelaa viimeisen kotimaaottelunsa ennen Aasian MM-kisoja keskiviikkona 9.8., kun omaan olympiakarsintaturnaukseensa valmistautuva Viro saapuu Espoo Metro Areenan sudenpesään vieraaksi. Teemu Rannikon mukaan keskiviikon ottelu on ennen kaikkea tuiki tärkeä tilaisuus hioa omaa yhteispeliä taas yhden ottelun verran.

Kristian Kullamäen Viro on vanha tuttu vastustaja Susijengille. Kuva: FIBA Europe.

Jukka Toijalan valmentamalle Virolle myönnettiin keväällä yksi tämän kesän olympiaesikarsintaturnausten isännyyksistä.

Vaikka Viron karsintakokoonpanossa on muutamia poissaoloja avainmiehistön osalta, joukkue osoitti iskuvoimaansa viime viikolla nujertamalla Unkarin kahteen kertaan.

- Viro lähtee olympiakarsintoihin pitkälti samalla kokoonpanolla, jolla he pelasivat MM-karsintoja viime syksynä ja talvena. Kristian Kullamäe on tämän ryhmän ykköspelaaja ja heidän pelinsä pyörii hänen johdollaan, Susijengin valmentaja Teemu Rannikko kommentoi.

Viro on asettunut Susijengiä vastaan lukuisia kertoja viime vuosina miesten maajoukkuetasolla. Suomi on ollut näissä otteluissa ylivoimainen ja kukistanut Viron nyt jo seitsemän kertaa peräkkäin. Viron edellinen voitto Suomesta kirjattiin heinäkuussa 2007.

Tästä huolimatta Viro on kerrasta toiseen onnistunut kiusaajan roolissaan Susijengiä vastaan – viimeksi viime elokuussa Saku Suurhallissa, missä Sasu Salinin viime hetken kolmoset auttoivat Susijengin MM-karsintavoittoon.

- Viro pelaa fyysistä ja kollektiivista koripalloa. Erityisesti laiturin paikoilta löytyy hyviä, urheilullisia ja kovaa pelaavia pelaajia, Rannikko toteaa.

- Viro haluaa puolustaa koko kentällä ja he ampaisevat kovaa hyökkäyslevypalloihin. Unkaria vastaan Viro pelasi paljon pienellä viisikolla, mikä tuo aina kentälle omat haasteensa.

Rannikon mukaan Susijengin fokus on kuitenkin ennen kaikkea omassa joukkuepelaamisessa.

- Pelasimme perjantaina hyvän ottelun, mutta haluamme parantaa entisestään ja tuoda lisää elementtejä kumpaankin kenttäpäätyyn. Meillä ei ole hirveästi pelejä eikä treenejä alla, joten pitää ottaa jokaisesta päivästä kaikki irti.

Coach Rannikon Viro-tärpit

  • Kristian Kullamäe (194 cm/24 v): ”Viron johtava pelaaja ja heidän ykkösmiehensä marras- ja helmikuun MM-karsintaikkunoissa. Kullamäe pelaa paljon palloskriinejä ja on joukkueen paras syöttäjä.”
  • Artur Konontsuk (200/23): ”Fyysinen, tyylikäs 3- ja 4-paikkojen pelaaja. Erittäin hyvä kolmen pisteen heittäjä, joka vie mieluusti pienemmät pelaajat kolmen sekunnin alueelle. Häntä ei voi jättää vapaaksi.”
  • Henri Drell (205/23): ”Tiedossa on Drellille ensimmäinen peli tänä kesänä. Drell haluaa ennen kaikkea tehdä koreja ja käyttää paikkansa. Kova urheilija ja erityisen vaarallinen avoimella kentällä.”

Susijengi ja Viro: edelliset kohtaamiset

  • 14.11.2022 Susijengi – Viro 91-71 (39-41), MM-karsintaa @ Espoo Metro Areena
  • 28.8.2022 Viro – Susijengi 68-76 (36-47), MM-karsintaa @ Tallinna, Viro
  • 30.7.2020 Susijengi – Viro 75-67 (34-34) @ Susi Training Center, Kisakallio, Lohja
  • 29.7.2020 Susijengi – Viro 97-76 (48-29) @ Tapiolan Urheiluhalli, Espoo
  • 25.6.2018 Susijengi – Viro 95-76 (43-24) @ Hartwall Areena, Helsinki

Suomen miesten maajoukkue on kohdannut Viron historian aikana yhteensä 53 kertaa ja voittanut niistä otteluista 20.

Viron maajoukkue Suomessa 9.8.2023

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura 2023-24

0

Henri DRELL

205

2000

Windy City Bulls (G-League, USA)

2

Sander RAIESTE

205

1999

Saski Baskonia (ESP)

3

Kaspar TREIER

205

1999

Polisportiva Dinamo (ITA)

5

Siim-Markus POST

184

1997

free agent

7

Mikk JURKATAMM

196

2000

BC Kalev/Cramo (EST)

8

Mihkel KIRVES

200

1996

BC Kalev/Cramo (EST)

10

Hugo TOOM

200

2002

BC Kalev/Cramo (EST)

13

Kregor HERMET

205

1997

BC Kalev/Cramo (EST)

14

Taavi JURKATAMM

204

1997

free agent

18

Kasper SUURORG

200

2002

Joventut Badalona (ESP)

23

Leemet BÖCKLER

198

2001

BC Kalev/Cramo (EST)

25

Joonas RIISMAA

199

2002

Brindisi (ITA)

34

Artur KONONTSUK

200

2002

CB Granada (ESP)

77

Kristian KULLAMÄE

194

1999

Bilbao Basket (ESP)

  • Päävalmentaja Jukka TOIJALA
  • Valmentaja Indrek REINBOK
  • Valmentaja Heiko RANNULA
 
3.10.2025 08:00 Susijengi

Joonas Iisalo liittyy Susijengin valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.

29.9.2025 15:03 Susijengi

Susijengin EM-kisapaidat huutokaupataan – tuotto nuorten maajoukkueiden hyväksi

Faneilla on ainutlaatuinen mahdollisuus omistaa pala suomalaista koripallohistoriaa: Susijengin aidot match worn -pelipaidat EuroBasket 2025 -turnauksesta huutokaupataan 29.9.–4.10. välisenä aikana.

29.9.2025 14:19 Susijengi

EM-kisoissa hurmannut Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa Ranskaa vastaan

Neljänneksi EM-kisoissa sijoittunut Susijengi aloittaa seuraavan karsintaurakkansa marras-joulukuun vaihteessa, kun MM-karsinnat Qatarin vuoden 2027 MM-kisoihin käynnistyvät Espoo Metro Areenalla. Ennakkomyynti tapahtumaan käynnistyy 6. lokakuuta.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

26.9.2025 21:06 Susijengi

Miikka Muurinen Euroliigan Partizan Belgradiin

Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.

26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

25.9.2025 07:10 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen loisti kaaren takaa, Fenerbahce Turkin Supercupin mestaruuteen

Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).

23.9.2025 09:00 Susijengi

Susijengin historiallinen EM-saavutus kansien väliin

Tammi julkaisee 13. marraskuuta 2025 Hippo Taatilan ja Mika Wickströmin teoksen Susijengi – Pohjolan ylpeys. Se on täydennetty laitos Susijengi 2023 -kirjasta ja sisältää neljä kokonaan uutta lukua, jotka käsittelevät mm. vuoden 2025 Tampereen ja Riian EM-kisoja.

22.9.2025 19:16 Susijengi

Alexander Madsen palaa Kreikan pääsarjaan

AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.

22.9.2025 15:48 Suomalaiset ulkomailla

Kaukiainen ja Kivimäki vastakkain Mestarien liigan karsinnoissa - Grandison loisti Ranskassa

Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.

Näytä lisää vastaavia