13.12.2025 19:19 Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.

Pyrintö ei saanut Sara Puckettia kuriin. Kuva: Pasi Ahola / Naisten Korisliiga
Vimpeli vei avauspuolikkaalla molemmat jaksot. Erityisen vahva se oli toisella jaksolla, jolloin se teki Pyrinnön hyökkäyspelaamisesta vaikeaa. Veto pääsi puoliajalle johdossa 48-31.
Toisella puoliajalla peli oli tasaisempaa. Pyrintö ei kuitenkaan missään vaiheessa pystynyt uhkaamaan Vedon voittoa. Voitto oli vimpeliläisille viides peräkkäinen ja se paransi asemiaan kärkitaistelussa.
Sara Puckett tehoili tupla-tuplan 29 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Silja Viita pussitti 15 pistettä. Pyrinnöstä tehokkaimmin esiintyi Annika Aarrejoki, joka pussitti 29 pistettä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.