Vilpas jysäytti Tampereella

30.12.2011 Kaksi perättäistä Korisliigan mestaruutta voittanut Tampereen Pyrintö kärsi perjantaina kauden ensimmäisen kotitappionsa, kun Salon Vilpas haki Pyynikiltä 74–76 (27–35)-yllätysvoiton. Kierroksen toinen yllätys nähtiin Loimaalla, kun KTP haki vierasvoiton Bisonsista 87–97 (49–51).

John Fields hallitsi levypallopeliä Pyynikillä.

Tim Bluen johtama KTP kukisti Biisonit vieraskentällä.

Kelly Beidlerin Karhu nitisti Kouvot.

Chase Griffin tahditti ToPon voittoon Korihaista.

Ryan Brooksin Namika Lahti haki toisen perättäisen voittonsa. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.

Edellisessä kohtaamisessa kotonaan jatkoaikavoiton Pyrinnöstä ottanut Vilpas piti ohjia hallitsevaa mestaria vastaan alusta loppuun ja venytti johtonsa suurimmillaan 13 pisteeseen. Pyrintö kuitenkin nousi Antwine Williamsin koreilla vielä lopussa lähelle, viimeksi loppusekunneilla pisteen päähän.

 

– Tämä oli kahden aika väsyneen joukkueen kohtaaminen, jossa kumpikin otti puolustuksella toisen vahvuuksia pois. Meillä ovat kuviot vielä hakusessa, kun uusimman vahvistuksen kanssa on harjoiteltu vasta kolme kertaa, huomautti Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki.

 

Vilppaan parhaaksi korintekijäksi nousi vasta toisen ottelunsa salolaisjoukkueessa pelannut Allen Durham (21/5), jota säestivät Emmanuel Holloway (16/2/4 syöttöä) sekä John Fields (7/20/3 blokkia). Vahvan pelin pelasi myös nuori Alex Vaenerberg (10/2).


Toisen perättäistappion kärsineestä Pyrinnöstä kaksinumeroisiin pisteisiin pääsivät vain Kenneth Lowe (26/6/4 syöttöä) ja Antwine Williams (18/7).

 

– Tappio tietysti harmittaa, mutta peliesityksemme oli ihan hyvä, summasi Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

 

KTP yllätti Loimaalla

 

Perjantaikierroksella katkesi toinenkin kotivoittojen sarja, kun KTP haki ensimmäisenä joukkueena Korisliigassa voiton Loimaalta. Kauden ensimmäisen kotipelinsä ToPoa vastaan Bisons voitti, mutta voitto mitätöitiin edustuskelvottoman pelaajan vuoksi. Tänään Bisons hävisi KTP:lle 87–97 (49–51).

 

Tasainen peli eteni pitkälti KTP:n niukassa johdossa. Bisons keikkui tasalukemissa viimeisen kerran kaksi minuuttia ennen loppua. Sen jälkeen korinalustoja hallinneet vieraat veivät loppuhetket 11-1.

 

– Hyökkäsimme järkevästi ja otimme hyviä heittoja. Lisäksi voitimme levypallot selvästi ja puolustuksessakin tuli onnistumisia. Esimerkiksi Jeremy Williams piti hyvin Martin Zenon kurissa, kehui KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.

 

KTP:n koko aloitusviisikko heitti kaksinumeroiset pisteet, tehokkaimpina Timothy Blue (29/14/3 syöttöä/2 blokkia) ja tuore amerikkalaisvahvistus Jeremy Williams (19/8). Bisonsin parhaat olivat Martin Zeno (20/6) ja Ryan McDade (17/6).

 

Karhu täpärään kotivoittoon Kouvoista

 

Kauhajoen Karhu piti otteensa kärkituntumasta ottamalla Kouvoista 84–79 (40–37)-kotivoiton. Helpolla sarjapisteet eivät Pohjanmaalla pysyneet, sillä Karhu ei venyttänyt johtoaan kertaakaan kahdeksaa pistettä suuremmaksi. Vielä viime sekunneilla Kouvot kamppaili neljän pisteen tuntumassa.

 

Voittoisan Karhun tehomiehet olivat Kelly Beidler (20/6/2 blokkia) ja Todd Hendley (20/10/3 riistoa). Kouvojen parhaasta iltapuhteesta vastasivat Josh Gonner (19/0) ja Anthony Brown (19/13).

 

ToPo voittoon loppukirin myötä

 

ToPo nousi liigataulukossa tasapisteisiin Pyrinnön ja Karhun kanssa otettuaan 82–74 (46–33)-kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista.

 

ToPo hallitsi ottelua toisella jaksolla, mutta kolmannen jakson myötä ottelun hallinta siirtyi Korihaille. ToPo käänsi pelin edukseen loppuminuuteilla, jotka menivät helsinkiläisille 19-4 Timo Heinosen ja Chase Griffinin kolmosten käynnistämällä kirillä.

 

ToPon voiton takuumiehet olivat Chase Griffin (28/10/4 syöttöä), Kimmo Muurinen (14/8), Timo Heinonen (14/9) ja Hanno Möttölä (14/5). Jalkavaivaiset Corey McIntosh ja Tuomas Iisalo puuttuivat kokoonpanosta.

 

Korihailta terästäytyivät Cory Johnson (28/9) ja Nigel Moore (15/7).

 

Lahdelle toinen perättäisvoitto

 

Namika Lahti voitti ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella toisen perättäisottelun, kun se kukisti kotipelissään kaima-Namikansa Lappeenrannasta 89–75 (34–35).

 

Avauspuoliskolla LrNMKY piti kotijoukkuetta pihdeissään, mutta kolmannesta jaksosta alkaen ote alkoi siirtyä isännille. Peli ratkesi päätösjaksolla, kun kotijoukkue nykäisi 20 pisteen johtoon 18-4-kirillään.

 

Voittajien aloitusviisikon pelaajat ylsivät kaksinumeroisiin pisteisiin, tehokkaimpina Ryan Brooks (29/6) ja Ville Mäkäläinen (16/7). LrNMKY:n parhaat olivat Tyler Tiedeman (20/6/4 syöttöä) ja Lawrence Hamm (16/10).

 

(STT)

 


 
30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia