Vilppaalle 7. perättäinen kotivoitto

3.12.2017 Salon Vilpas isännöi Joensuun Katajaa sunnuntai-illan ainoassa liigakamppailussa, 1936 katsojan täyttämässä Salohallissa. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen Vilpas imi energiaa kotiyleisöstä ja karkasi lopulta komeaan 96-78 (47-45) –kotivoittoon.

Juho Nenonen ja Salon Vilpas jatkoivat vakuuttavaa kotiputkeaan sunnuntaina. Joensuun Katajan kaatanut Vilpas on voittanut kaikki tämän kauden 7 kotiotteluaan. Kuva: Ville Vuorinen

Kahden pisteen etumatkalta ottelun viimeiselle kaksikymmenminuuttiselle lähtenyt Vilpas tuli puoliajalta pykälää paremmalla puolustusilmeellä Salohallin parketille. Kolmannen jakson alkuhetkien aikana joukkueet vaihtoivat koreja vielä päittäin, mutta Timothy Williamsin nostettua vierailijat kahden pisteen päähän, suoritti Vilpas jo ratkaisevan tuntuisen nykäisyn.

Williamsin korin jälkeen Vilpas onnistui pitämään Katajan viiden minuutin aikana vain neljässä pisteessä, vieden tuon viiden minuutin pätkän nimiinsä numeroin 14-4. Kataja nousi vielä voittotaisteluun mukaan, mutta päätösjaksolla Vilpas onnistui uusimaan väkevän viisiminuuttisensa.

Wesley Saundersin tuotua Katajan seitsemän pisteen etäisyydelle, repäisi Vilpas seuraavan viisiminuuttisen itselleen lukemin 13-5 ja karkasi vierasjoukkueen tavoittamattomiin. Viikinkilauma käväisi jo 22 pisteen karkumatkalla, mutta Mikael Kauhanen kavensi isäntien voittolukemat numeroihin 96-78 päätösminuutin onnistumisillaan.

- Tämä oli meiltä kokonaisuutena kauden toistaiseksi ehjin suoritus. Peli eteni koko ajan meidän komennossa, iloitsi Vilppaan päävalmentaja Joonas Iisalo.

Isäntien voiton takuumiehiin lukeutuivat tupla-tuplat mieheen toimittaneet Tobin Carberry (12/10/5 syöttöä) ja Aaron Jones (29/12/2 torjuntaa). Teemu Rannikko pyöritti Vilppaan hyökkäystä mallikkaasti 11 pisteen ja 9 koriin johtaneen syötön tehoilla, miehen takamieskumppani Johnathan Jordanin pussittaessa 26 pistettä.

Katajan riveistä kovinta jälkeä tekivät joukkueen pistekärki Damier Pitts (15/3/3 syöttöä) ja monipuolisuuttaan väläytellyt Daniel Bejarano (14/7/2 syöttöä). Ilari Seppälä heitti 7 pistettä ja jakoi 4 koriin johtanutta syöttöä ja Tommi Huolila kuritti kasvattajaseuraansa 8 pisteellä, 7 levypallolla ja yhdellä torjunnalla.

Ottelutilastot: Vilpas - Kataja
 
8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

Näytä lisää vastaavia