1.8.2025 12:41 WB-Pantterit jatkaa toimintansa kehittämistä ja Justice Grahamin tulo seuraan tuo merkittävää osaamista poikapuolen valmennukseen. Kolmena edellisenä kautena MU19 SM-kultaa valmentajana voittanut Graham on suorittanut koripalloliiton HKVT-tutkinnon.
Kuva: WB-Pantterit
WB-Panttereissa Graham tulee toimimaan seuran MU19- kilpajoukkueen päävalmentajana.
– Justicen liittyminen WB-Panttereiden valmennusvahvuuteen tukee seuran kilpapolun kehitystä ja voimistaa entisestään nuorien pelaajien mahdollisuuksia tavoitteelliseen harjoitteluun Itä-Helsingissä, kommentoi syntynyttä sopimusta WB-Panttereiden toiminnanjohtaja Jussi Syrjänen.
WB-Panttereiden MU19 kilpajoukkueen kanssa Graham tulee jatkamaan jo useamman vuoden toiminutta Drive Academy Elite- ohjelmaa. Toiminnan tarkoituksena on tarjota tavoitteellisille pelaajille näkyvyyttä ja osaltaan parantaa mahdollisuuksia pyrkiä kohti Amerikan yliopistokenttiä. Pelaajista kootaan Drive Academy Elite -joukkue, joka tulee kotimaisen sarjatoiminnan lisäksi osallistumaan EYBL-sarjaan sekä muihin kansainvälisiin turnauksiin.
Lahti Basketball Junioreiden viime kausi oli merkittävän kasvun vuosi. Kauden 2025-26 sopimukset Satu Hallan ja Tom Coomanin kanssa sekä päävalmentajavalinnat osoittavat, että seura jatkaa vahvaa panostusta niin lasten ja nuorten liikuttamiseen kuin laadukkaaseen valmennukseen.
HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.
LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.
Lauttasaarelainen koripalloseura ToPoLa hakee vastuuvalmentajaa 2019-syntyneiden joukkueisiin sekä kerho-ohjaajia 2022-2020 -syntyneiden kerhoihin. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus päästä tekemään tärkeää työtä lasten ja nuorten kanssa seurassa, jossa tähdätään laadukkaaseen, turvalliseen ja kaikille avoimen toimintaan.
Miesten I divisioona B:ssä pelaava Bc Nokia 2 hakee päävalmentajaa.
LoU Basket etsii valmentajia suurella koripallosydämellä. Mikäli olet kiinnostunut kokopäiväisestä valmentamisesta tai etsit osa-aikaista valmentajan paikkaa, niin meillä on sinulle töitä.
HoNsU etsii poikapuolen valintavaiheen vastaavaa koriskaudelle 2025–2026.
42-vuotiaalla Esa Mäki-Tulokkaalla on ennen valmennusuraa kattava pelaajatausta. Hän on pelannut useamman kauden Korisliigassa, Yhdysvalloissa Long Islandin yliopistossa sekä myös Suomen maajoukkueessa.
Mukana on viime kaudelta tuttuja valmentajia mutta myös kokonaan uusia kasvoja. Uusia valmentajia mahtuu vielä mukaan, ja koriskouluun etsitään vielä ohjaajia.