Yates ja Agbai FoKoPon uudet vahvistukset

29.12.2008 Joulun alla Esa Mäki-Tulokkaalla vahvistunut Forssan Koripojat on löytänyt liigajoukkueeseensa korvaajat Vincent Hunterille ja Charles Thomasille. Joukkueen uudet vahvistukset ovat 26-vuotias ja 200-senttinen Ronald Yates sekä 27-vuotias ja 203-senttinen Uka Agbai.

Ronald Yates on pelannut kahtena kautena Suomessa. Kaudella 2005-06 hän edusti kevätkauden ToPoa, jonka toisena valmentajana toimi silloin nykyinen FoKoPo-luotsi Timo Nieminen. ToPossa Ronin keskiarvot olivat 14,0 pistettä ja 6,6 levypalloa. Seuraavaksi kaudeksi hän siirtyi Korihaiden riveihin, jossa tehot olivat 15,6 pistettä ja 8,1 levyriä. Viime kauden hän pelasi Ranskan ProB-sarjassa.

Uka Agbai, joka viihtyy lähempänä koria, on myös pelannut aikaisemmin Suomessa. Kaudella 2005-06 hän pelasi Pyrinnön riveissä 38 peliä 16,9 pisteen ja 6,8 levypallon tehoilla. Sittemmin hän on viihtynyt mm. Puerto Ricossa ja Japanissa. Tänä syksynä Agbai yritti saada sopimusta kovatasoiseen Ranskan ProA-sarjaan.

- Tässä vaiheessa kautta oli ensisijaisena lähtökohtana se, että uudet pelaajat ovat aikaisemmin pelanneet Suomessa, jolloin molemmin puolin tiedetään mitä on odotettavissa. Yatesin kanssa neuvottelimme jo syksyllä, kun häntä aikaisemmin valmentanut Nieminen halusi hänet joukkueeseemme, kertoo seuran puheenjohtaja Markku Molenius.

FoKoPo jäi joulutauolla ikävään tilanteeseen, kun sen riveissä syyskauden pelanneet Vincent Hunter ja Charles Thomas ottivat suunnan kohti eteläisempää Eurooppaa rahakkaampien sopimusten perään.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

2.6.2026 09:05 Korisliiga

Max Besselink jatkaa Kataja Basketissa

Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.

Näytä lisää vastaavia