11.3.2016 Yhdysvaltojen yliopistokoripalloliiga NCAA:n vuotuinen huipennus, ”March Madness” on alkanut. Jouko Vuolteen vieraaksi Yle Puheen perjantain Urheiluiltaan saapuu kaikkien aikojen suomalainen koripalloilija Hanno Möttölä, joka ennen NBA- ja Euroliiga-uraansa on pelannut NCAA:n lopputurnauksen, ”Final Fourin”, finaaliottelussa Utah Utesin paidassa.

Huikean yliopistouran pelannut Hanno Möttölä esiintyy perjantaina Yle Puheen urheiluillassa. Kuva: Getty Images / All Over.
Suomalaiskoripalloilijat ovat saaneet koripallo-oppia USA:ssa jo 1960-luvulta alkaen. Osa maajoukkueen 50 vuoden takaisesta menestyksestä perustuu hyvien pelaajien ja Robert ”Petteri” Petersenin oppien lisäksi siihen, että päävalmentaja Kalevi Tuominen sai viettää vuonna 1960 kolme kuukautta eri Big Ten -konferenssin yliopistoissa, erityisesti Ohio Statessa.
Sittemmin hieno joukko suomalaispelaajia on saanut mahdollisuuden opiskella ja kehittää taitojaan Yhdysvalloissa; Kari Liimo, Kalevi Sarkalahti, Timo Saarelainen, Martti Kuisma, Hanno Möttölä, Lea Hakala, Anja Suomalainen, Taru Tuukkanen, Reetta Piipari ja kymmenet muut ovat jalostuneet huippupelaajiksi yliopistopelien kautta.
Onpa yksi suomalainen ollut mukana myös mestarijoukkueessa. Lahtelainen Timo Makkonen kuului Michael Jordanin tähdittämään North Carolinan pelaajistoon.
Kaudella 2016–17 yhä useammalle suomalaiselle tarjoutuu mahdollisuus pelata USA:n yliopistoliigaa. Davidsonia edustavan Oskar Michelsenin lisäksi suomalaista koripallo-osaamista vievät NCAA:han mm. Lauri Markkanen (Arizona) ja viimeisimpänä Joonas Tahvanainen (Utah Valley).
Jouko Vuolteen vieraana Yle Puheen studiossa on Suomen kaikkien aikojen koripalloilija Hanno Möttölä, joka ennen NBA- ja Euroliiga-uraansa pelasi Utahin joukkueessa yliopistojen loppuottelussa. Puhelimitse lähetykseen osallistuvat mm. Jarmo Laitinen, Reetta Piipari, Ilpo Rantanen, Timo Saarelainen ja Kalevi Tuominen.
Urheiluilta Yle Puheella perjantaina 11.3. klo 18:03-20:00.
Yhdysvaltojen NCAA:n ykköstaso käynnistyy alkuviikolla. Suomalaispelaajia on kauden käynnistyessä joukkueiden listoilla 15 naisissa ja miehissä 13. Basket.fi tulee seuraamaan viikkotasolla suomalaispelaajien edesottamuksia NCAA:n ykköstasolla.
Suomalainen koripallovuosi tarjosi unohtumattomia hetkiä, ja nyt kaksi niistä tavoittelee Vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken titteliä Urheilugaalassa 2026. Valinta ratkaistaan yleisöäänillä, joten jos korishetket sykähdyttivät tänä vuonna, nyt on aika käydä äänestämässä!
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.