15.10.2019 20:37 Tiistain ainoassa Korisliiga-ottelussa BC Nokia haki 81-80-vierasvoiton Lapualta. Vierasvoitto oli nokialaisille jo kauden kolmas.
Tyler Flack rohmusi peräti seitsemän hyökkäyslevypalloa Kobria vastaan. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Korisliigan pisteykkönen Lapuan Jordan Capps pussitti avauskympillä 14 pistettä, kun kotijoukkue karkasi parhaimmillaan yli kymmenen pisteen karkumatkalle.
BC Nokia pääsi mukaan juoneen toisella neljänneksellä, kun Lassi Nikkarisen (11/3s) onnistuneet kolmen pisteen heitot siivittivät nokialaiset 43-45-taukojohtoon.
Nokialaiset karkasivat päätösneljänneksen puolessa välissä jo yhdeksän pisteen karkumatkalle, mutta kotijoukkue nousi loppuhetkillä heittämään voitosta, mutta Jordan Cappsin kolmen pisteen heitto ei onnistunut.
- Suurin syy oli meidän levypallopelimme, jonka myötä pääsimme heittämään toisia heittoja ja niistä rankaisemaan. Itseltäni ihan hyvä esitys, mutta tasaisuutta pitäisi saada vielä otteisiin. Nyt tulee liikaa ylä- ja alamäkiä. Kaikkien ei tarvinnut vääntää tänään niin isoja minuutteja kuin aiemmissa peleissä, koska saimme kaikki pelaajat mukaan, Lassi Nikkarinen kommentoi Elisa Viihteellä ottelun jälkeen.
BC Nokia vei levypallot 44-35, mutta hyökkäyslevypalloja nokialaiset kahmivat peräti 19.
- Olen todella tyytyväinen voittoon, vaikka peli ei välttämättä ollutkaan kaunista. Olen ylpeä joukkueesta, mutta paljon on vielä töitä tekemättä. Jos joku olisi ennen kauden alkua sanonut, että voitamme neljästä ensimmäisestä vierasottelusta kolme, olisin ottanut sen heti vastaan, Greg Gibson avasi.
BC Nokialta neljä pelaajaa heitti kaksinumeroisille. Pistekunkku oli 23 pistettä nakannut ja seitsemän levypalloa noukkinut Stacy Davis. Tyler Flack (12/9) toi penkiltä kovaa energiaa ja peräti seitsemän hyökkäyslevypalloa.
Kobrien pistekärki oli Brandon Boggs (22/3/3). Avauskympillä mellastanut Jordan Capps jäi lopulta nokialaisten puristuksessa 20 pisteeseen.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.