De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

16.1.2026 14:27 Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

De'Vion Harmon valittiin kuukauden pelaajaksi joulukuulta 2025. Kuva: Riina Gröhn

Kun Teksasin metropolissa Dallasissa syntynyt ja kasvanut De’Vion Harmon asteli vaimonsa ja kaksivuotiaan poikansa kanssa uuteen kotikaupunkiinsa Joensuuhun, todellisuus iski lujaa.

– En aio valehdella. Perheessämme itkettiin sen ensimmäisen viikon aikana paljon, myöntää Harmon.

Muutto ikuisen kesän ja kahdeksan miljoonan asukkaan urbaanilta alueelta itäsuomalaiseen alle sadan tuhannen asukkaan kaupunkiin keskellä pimenevää ja kylmenevää syksyä oli iso kulttuurishokki. Harmonin edelliset työnantajat olivat NBA:n kehitysliigan eli G-Leaguen joukkueita New Yorkissa ja Indianassa. Ulkomailla hän ei ollut työskennellyt koskaan ennen.

– Emme saaneet unta, koska aikaero oli niin suuri ja arki oli niin erilaista kuin kotona. Mutta se tuntuu jo kaukaiselta, koska sen jälkeen mielentilassamme tapahtui täyskäännös, Harmon iloitsee nyt.

Lähes samassa tahdissa kuin Harmon alkoi takoa jatkuvasti paranevaa tulosta Korisliigassa, myös hänen perheensä alkoi nauttia Suomesta ja Joensuusta. Siinä auttoi tottuminen lumeen ja lämpötilaan ja uusien ihmisten tapaaminen.

– Tunnen oloni siunatuksi, kun saan pelata Katajan kokoonpanossa ja olemme saaneet tavata kaikki nämä ihanat ihmiset. Yritän nyt ottaa ilon irti jokaisesta päivästä, koska tiedän, että muutaman vuoden päästä muistelemme tätä kokemusta lämmöllä, Harmon sanoo nyt.

Vain hetkeä myöhemmin hän tajuaa unohtaneensa tyystin mainita erään tärkeän asian ja lisää iloa tuovien asioidensa listaan vielä vanhan klassikkokeksinnön: pulkan.

– Siitä on tullut pojalleni rakas lelu, ja hänestä on tullut aika taitava sen kanssa. Olen itsekin innostunut oikein kunnolla mäenlaskusta. Se on minulle täysin uutta. Heittäydyn mahalleni pulkan päälle ja annan palaa.

Kataja Basket kamppailee parhaillaan paikasta ylemmässä jatkosarjassa melkoisessa sumpussa. Tarkka sijoitus sarjataulukossa on juuri nyt seitsemäs. Samoissa pisteissä tai korkeintaan yhden voiton päässä suuntaan tai toiseen on neljä muutakin joukkuetta.

Harmon ei tasapainoilusta silti hätkähdä, sillä pukukopissa ja kentällä vallitsee hyvä yhteishenki.

– Valmentajamme Pete painottaa meille todella voimakkaasti päivä kerrallaan etenemistä. On paljon enemmän asioita, joita emme voi hallita, kuin sellaisia, joita voimme, joten täytyy vain jatkaa puiden pilkkomista ja veden kantamista. Niin se vain elämässä menee.

Harmon painottaa, että tästä eteenpäin on vain jatkettava vastoinkäymisten läpi yhdessä ja yhtenäisesti ja noudatettava valmennuksen ohjeita. Eikä sen pitäisi olla kovin vaikeaa, sillä hän antaa kehunsa myös Petri Virtaselle tiimeineen.

– Hän on antanut minulle luottamusta, ja se on valanut minuun myös itseluottamusta. Olen todella kiitollinen hänelle, ja niin on muukin joukkue, koska vuorovaikutus toimii loistavasti. Jos vain annamme voittoa tavoitellessa kaikkemme, pystymme elämään minkä lopputuloksen kanssa tahansa.

 
7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

Näytä lisää vastaavia