26.9.2019 10:45 Joensuulainen Kataja Basket joutuu kääntämään katseensa pelaajamarkkinoille lauantaina käynnistyvän kauden kynnyksellä.
Erinomaisia otteita pre-seasonilla esittänyt amerikkalaislaituri Earvin Morris on päättänyt hyväksyä Libanonista saamansa tarjouksen eikä näin ollen ole enää seuran käytettävissä kertoo Kataja Basket tiedotteessaan.
– Morrisin saama tarjous on taloudellisesti niin paljon parempi kuin mihin me pystymme, että siinä mielessä asia on ymmärrettävä, viimeisiä päiviään koripallojaoston toiminnanjohtajana työskentelevä Riku Tapio kommentoi.
– Sopimuksemme takaa meille tietyn korvauksen tällaisessa tapauksessa, mutta on tietenkin selvää, että tilanne on nyt hetken aikaa haastava. Korvaavan pelaajan etsintä on juuri käynnistynyt.
Korisliiga käynnistyy Katajan osalta tulevana lauantaina, jolloin joukkue kohtaa BC Nokian. FIBA Europe Cupin karsinnat Kataja aloittaa ensi viikon torstaina, jolloin joukkue kohtaa virolaisen Tarton kaksiosaisessa karsinnassa pääsystä lohkovaiheeseen tämän kotikentällä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.