2.12.2024 12:04 Huudettavissa on Susijengin Game Worn -pelipaitoja, joita on käytetty arvokisoissa vuoden 2013 EM-kisoista aina vuoden 2023 MM-kisoihin. Huutokaupan tuotto käytetään nuorten maajoukkuerahastoon, joka jakaa vuosittain stipendejä nuorten maajoukkuepelaajille.
Koripalloliiton yhteistyökumppani Matchwornshirt järjestää huutokaupan omalla alustallaan osoitteessa matchwornshirt.com.
Huutokauppa on nyt käynnissä ja se päättyy itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta.
Huudettavana on muun muassa Lauri Markkasen MM-kisoissa käyttämä pelipaita nimmarilla. Historian havinaa tuovat Ville Kauniston ja Tuukka Kotin EM-kisapaidat reilun 10 vuoden takaa.
Kun vuoden 2025 EM-kisojen käynnistymiseen on enää neljä yötä aikaa, on Tampereen EM-alkulohkoon myytyjen ennakkolippujen määrä ylittänyt 85 000 kappaleen rajan. Jo aiemmin loppuunmyydyn lauantain Susijengi-pelin lisäksi myös perjantainen Suomen peli on nyt loppuunmyyty.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.
Susijengi lähtee torstaina Espoo Metro Areenalla pelattavaan EM-kenraaliharjoitukseensa Puolaa vastaan neljäntoista miehen kokoonpanolla. Susijengin kokoonpanossa on ensimmäistä kertaa tänä kesänä mukana 211-senttinen ja 18-vuotias Miikka Muurinen.
EM-kotikisakesänsä kolmella voitolla käynnistänyt Susijengi saa torstain EM-kenraalissaan Espoo Metro Areenalla vastaansa toistamiseen kesän 2022 EM-mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Torstaina Espoo Metro Areenan EM-kenraaliharjoitukseen saapuva Puola on ollut Susijengille viimeisen runsaan vuosikymmenen aikana mieluinen vastus. Tällä vuosituhannella pelaamastaan kahdeksasta keskinäisestä ottelusta Puolaa vastaan Susijengi on voittanut kuusi – mukaan lukien ikimuistoiset voitot mm. Helsingissä, Prahassa ja Valenciassa.