Kobrat katkaisi tappioputkensa voittamattoman Vilppaan kustannuksella – Myös Ura, Seagulls ja Pyrintö kotivoittoihin

23.10.2019 21:00 KTP-Basket oli keskiviikon kierroksen ainut vieraskentillä juhlinut.

Kobrien pelintekijä Antto Nikkarinen tulitti Vilpasta vastaan 24 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen

Lapuan Kobrat aiheutti keskiviikkona Salon Vilppaalle kauden ensimmäisen tappion lukemin 90–84 (43–40). Kuuma ja rikkonainen ottelu kääntyi lapualaisten hyväksi etenkin Julien Lewisin (23/8/3s), Jordan Cappsin (26/6) ja Antto Nikkarisen (24/4/3s) tehoiltojen ansiosta.

Kobrat katkaisi voitollaan kaksi putkea: neljän ottelun tappioputkensa sekä Vilppaan kuuden ottelun voittoputken.

– Hyvä voitto meiltä. Vaikka emme onnistuneet kahdessa asiassa, mihin keskityimme (levypallot ja pallosta huolehtiminen), silti tuli voitto. Tämä taisi olla meiltä kauden parasta puolustusta, Nikkarinen kertasi.

Nikkarinen osoitti ottelussa todellista taistelijan luonnetta, sillä Nikkarinen loukkasi polveaan ikävästi, kun Vilppaan Juho Nenonen (8/5) syöksyi epäonnisesti Kobrien pelintekijän jalkoihin. Nikkarinen kuitenkin palasi kentälle lainattuaan edellisessä kotiottelussa polvensa loukanneen Juho Lehtorannan polvitukea.

– Vähän tuntuu polvi nyt huteralta. Huomenna ollaan sen kanssa varmasti viisaampia. Toivottavasti pääsee lauantaina jo Joensuuhun Katajan vieraaksi.

Vilppaalle tappio oli siis kauden ensimmäinen. Salolaisjoukkue haki maanantaina vierasvoiton Nokialta, joten kenties se vaikutti hieman Vilppaan peliesitykseen.

– Aina voi selitellä vaikka mitä. Onnittelut Kobrille, heiltä varsinkin kolme pelasi tosi hyvin. Capps, Nikkarinen ja Lewis tekivät 73 pistettä. Ei olla siis ihan puolustuksessa onnistuttu, Teemu Rannikko (8/3/8s) totesi.

Rannikkokin loukkaantui toisella puoliajalla, mutta palasi vielä kentälle ottelun edetessä. Vilppaan tehokkaimmat olivat Tim Coleman (18/1/3r) ja Jaminu Mcnease (18/11).

Kobrien ottelut jatkuvat lauantaina Joensuussa. Vilpas isännöi ensi keskiviikkona Seagullsia.

Ottelutilasto

Pyrintö piti Karhu Basketin kurissa Pyynikillä

Tampereen Pyrintö ei päästänyt vierailija Kauhajoen Karhu Basketia kertaakaan johtoasemaan Pyynikin keskiviikkoillassa. Pyrintö voitti lopulta 86–73 (45–33).

Pyrinnön kauden neljännen voiton takasivat hyvään vauhtiin hiljalleen päässyt Khalil Small (22/5) sekä BJ Raymond (20/3). Myös loukkaantumisesta toipunut LJ Rose (15/5/6s) toi Pyrinnön otteisiin runsaasti piristystä. Panu Peltokangas (10/3) käytti peliminuuttinsa tehokkaasti.

– Pelasimme ainakin varmasti kauden parhaan puolustuspelin, toki siihen auttoi Kauhajoen hieman heikompi heittopeli tänään. Teimme tänään paljon asioita oikein, Pyrintö-luotsi Sami Toiviainen iloitsi.

Karhu Basketille tappio oli jo kauden viides seitsemän ottelun jälkeen. Synkän Tampereen-vierailun paras oli Alex Thompson (16/4).

– Pelin alku oli vaikea ja tuntui, ettemme saaneet läheltä tai kaukaa palloa koriin. Pyrintö pelasi hyvällä ilmeellä tänään ja etenkin toisella puoliajalla tuntui, että Pyrinnöltä löytyi aina vastaus meidän tekemiseemme, Karhu Basketin päävalmentaja Janne Koskimies mietti.

Pyrintö pelaa perjantaina Pirkanmaan paikallisväännön Nokialla. Karhu Basket metsästää kauden ensimmäistä kotivoittoaan lauantaina Korihaita vastaan.

Ottelutilasto

Ura piti Lahti Basketballin takanaan 

Ura Basket eGameStars nappasi kauden kolmannen voittonsa Lahti Basketballin vierailtua Kaarinassa. Uran voittolukemat kirjattiin 102–98 (54–46).

Uran paidassa loisti jälleen Stephaun Branch (28/10/6s/4r). Myös Tyrell Bellot-Green (22/5/5s) jatkoi oivallista menoaan.

Lahtelaisten pelintekijä Tuomas Hirvonen (32/4/6s) oli suorastaan loistokkaalla pelipäällä. Courtney Stockard (23/4) tuki Hirvosta vierasjoukkueesta parhaiten.

– Jos tekee ottelussa 90 pistettä, niin sen pitäisi riittää mun näkemyksen mukaan voittoihin. Kyllä me palloa pussiin saadaan, mutta kaveri pitäisi pitää vähän paremmin, Hirvonen vaati.

Ottelutilasto

Seagulls ei antanut BC Nokian yllättää

Korisliigan suurimpiin ennakkosuosikkeihin laskettu Helsinki Seagulls kaatoi kotiparketillaan BC Nokian 102–83 (48–43).

Seagulls johti ottelua miltei alusta loppuun asti. Toisella puoliajalla Seagulls karkasi lopullisesti nokialaisten ulottumattomiin.

Seagullsin parhaimmistoon lukeutuivat Timo Heinonen (16/2) sekä Antti Kanervo (19/1).

– Hyökkäys onnistuu meillä tällä hetkellä kivasti. Pidetään tälläinen ilme hyökkäyspäässä ja tiukennetaan puolutusta, niin hyvä tulee, Sakari Laakso (6/2) kertoi.

BC Nokialta parhaiten korisukkaa kulutti Tyler Flack (14/5).

Ottelutilasto

Korihait jatkaa yhä voitoitta, KTP haki sarjapisteet

Uudenkaupungin Korihait ei onnistunut avamaan voittotiliään, vaan KTP-Basket haki vieraista sarjapisteet koriluvuin 71–106 (26–57).

KTP:n paras pistemies oli Byron Wesley (23/3). KTP:stä kaikki kymmenen pelaajaa onnistuivat pistetehtailussa.

Korihait jäi KTP:n kyydistä heti ottelun alussa. Korihaiden nuori Tommi Lehtonen (7/1) oli kotijoukkueen ainoa valopilkku.

– Oli mukavaa nähdä nuoren Tommi Lehtosen rohkea peliesitys. Me käytettiin tänään Korihaiden henkinen alavire hyväksi, KTP:n käskyttäjä Tomi Kaminen myönsi.

Korihaiden kausi jatkuu lauantaina Kauhajoella. KTP saa jo perjantaina vieraita Kaarinasta.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Ottelutilasto

 
5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

Näytä lisää vastaavia