Kouvot kiinnitti Roger McFarlanen

27.7.2025 08:57 Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.

Floridassa asuva McFarlane pelasi ensimmäiset kolme vuotta Southeastern Louisianan yliopistossa Hammondissa ja viimeisen kauden Boston Collegessa, josta valmistui kuluvan vuoden keväänä. McFarlane aloittaa ammattilaisuransa aiemmin julkaistujen Brandon Stroudin ja Collin Hollowayn tavoin Kouvoissa. McFarlanen myötä Kouvoilla on tulevalle kaudelle kasassa 13 pelaajasopimusta.

McFarlane, 23, aloitti kolmevuotisensa (2021-24) Southeastern Louisianan leijonapaidassa maltillisella 17 minuutin matsikohtaisella peliajalla, mutta kahdeksi seuraavaksi kaudeksi vastuu kasvoi merkittävästi. Toisella kaudella peliaika kasvoi 32 minuuttiin ja tehot nytkähtivät aivan uudelle tasolle: 12,3 pistettä, 8,2 levypalloa, 2,1 syöttöä ja 1,2 riistoa. Lisäksi kolmen pisteen onnistumisprosentti oli kova 40.

Kolmannella leijonakaudella sama tahti jatkui, keskimäärin 35 minuuttia kellottanut McFarlane viimeisteli 14,8 pistettä, 8,6 levypalloa ja 1,5 syöttöä ottelua kohden. Viimeisen Louisianan kauden jälkeen takamiehen kohdalle osui myös tukku valintoja: NABC All-District (22) First Team ja All-Southland Second Team sekä valinta Emerald Coast Classic All-tournament joukkueeseen.

Neljänneksi ja samalla viimeiseksi yliopistokaudeksi Roger McFarlane siirtyi Boston Collegen Kotka -paitaan. Uudessa joukkueessa rooli muuttui ja peliaika tipahti 25 minuuttiin. Tästäkin huolimatta Roger nousi joukkueensa avausviisikkoon ja viimeisteli Bostonissa keskimäärin 5,2 pistettä ja 4,9 levypalloa ottelua kohden.

Roger McFarlane pelasi yliopistokoripalloa (NCAADI) neljän kauden aikana yhteensä 113 ottelua. Näissä hän viimeisteli ottelua kohden 9,4 pistettä, 6,6 levypalloa ja 1,3 syöttöä. Kolmen pisteen heitot osuivat 36 %:n tarkkuudella.

– Ammattilaisuran aloittaminen Suomessa tuntuu hienolta mahdollisuudelta, se tulee olemaan varmasti upea kokemus. Odotan innolla uuden joukkueen tapaamista, samoin joukkueen kannattajien tapaamista. Olen ”kansanmies”, haluan aina tutustua uusiin ihmisiin niin joukkueen sisällä kuin sen ulkopuolellakin. On kiva tutustua uusiin ihmisiin ja luoda hyvät suhteet joukkueen kannattajiin, intoilee vastikään Jamaikan lomaltaan kotiinsa Floridaan palannut McFarlane.

– Tavoitteena on tuoda joukkueeseen johtajuutta ja toimia joukkueessa kaikkia yhdistävänä tekijänä. Pelaan mielelläni joukkueorientoitunutta koripalloa. Työmoraalini on aina ollut korkealla ja tavoitteena on nostaa ensimmäisellä ammattilaiskaudellani pelini uudelle tasolle. Olen mielestäni hyvä kahden suunnan pelaaja, pystyn tekemään pisteitä laajalla säteellä ja samalla puolustamaan vastustajan parasta pelaajaa. Puolustus on avainasemassa, sillä voitetaan mestaruuksia.

– Roger on ennen kaikkea hyvä kolmen pisteen heittäjä, levypallopelaaja ja puolustaja. Hän on osoittanut pystyvänsä tekemään yliopistourallaan pisteitä, mutta toisaalta kovassa ACC-konferenssissa Boston Collegessa pystyvänsä myös hienoon puolustuspelaamiseen. Kova luonne ja periksiantamattomuus tekivät meihin vaikutuksen, Kouvojen päävalmentaja Kari Kurronen kertoo.

Kouvojen sopimustilanne Korisliigakaudelle 2025-26

  • Tai Bibbs
  • Patrik En
  • Joona Heinonen
  • Collin Holloway
  • Tuukka Härsilä
  • Renne Ikäläinen
  • Aarni Korkiatupa
  • Teemu Kristeri
  • Lauri Liesmala
  • Rasmus Lindberg
  • Roger McFarlane
  • Brandon Stroud
  • Joel Toikka

Asiat

 
25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 09:16 Korisliiga

Colin Holloway vahvistaa Kouvoja

Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.

25.7.2025 09:09 Korisliiga

Bobby Planutis tuo heittovoimaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

17.7.2025 21:37 Korisliiga

Brandon Stroud vahvistaa Kouvoja

Kouvolalainen Kouvot on solminut tulevaa Korisliiga-kautta kattavan pelaajasopimuksen 198-senttisen ja 23-vuotiaan laitahyökkääjän Brandon Stroudin kanssa. Stroud on toisen polven amerikkalaisvahvistus, sillä hänen isänsä Derrick Stroud pelasi Suomessa 2000-luvun alussa.

Näytä lisää vastaavia