Maailmanmestari Gordon Herbert Bayern Münchenin peräsimeen kaksivuotisella sopimuksella

25.7.2024 14:21 Saksan maajoukkueen päävalmentajan tehtävät Pariisin olympialaisten jälkeen jättävä suomalais-kanadalainen Gordon Herbert, 65, on allekirjoittanut kaksivuotisen päävalmentajapestin Euroliigaa pelaavan hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin kanssa. Herbert palkittiin tammikuussa Suomen Urheilugaalassa vuoden valmentajana.

Maailmanmestari Gordon Herbert on nyt Bayern Münchenin päävalmentaja. Kuva: FIBA.

- On suuri kunnia päästä valmentamaan Bayern Münchenia, yhtä suurimpia ja parhaiten organisoituneita urheilubrändejä koko maailmassa. Meillä tulee olemaan erittäin kilpailukykyinen joukkue, johon fanit voivat luottaa ja josta he voivat olla ylpeitä, Herbert kommentoi Bayern Münchenin tiedotteessa.

- Gordon Herbert oli ylivoimaisesti ykkösvaihtoehtomme Bayernin uudeksi päävalmentajaksi ja olemme onnellisia siitä, että saimme kiinnitettyä hänet. Olemme vakuuttuneita siitä, että tulemme saavuttamaan kunnianhimoiset tavoitteemme hänen kanssaan, Bayern Münchenin toimitusjohtaja Herbert Hainer jatkaa.

Herbertillä on takanaan menestyksekäs alkuvuosikymmen Saksan maajoukkueen peräsimessä. Hän otti vastaan Saksan maajoukkueen päävalmentajan tehtävät syksyllä 2021 ja valmensi ryhmänsä EM-pronssille 2022 sekä maailmanmestaruuteen 2023. Maajoukkueensa kanssa Pariisin olympialaisiin valmistautuva Herbert on palkittu ansioistaan niin Saksassa kuin Suomessakin vuoden valmentajana.

Kanadan maajoukkuetta pelaajana vuoden 1984 olympialaisissa ja vuoden 1986 MM-kisoissa edustanut Herbert pelasi Idahon yliopistossa viettämiensä NCAA-vuosien jälkeen ammattilaisuransa Suomessa ja Belgiassa vuosina 1982–94. Herbert sai Suomen kansalaisuuden 1980-luvun lopulla ja siirtyi valmentajaksi vuonna 1994, jolloin hän otti Korisliigaa pelaavan Uudenkaupungin Korihait komentoonsa.

Herbert on pitkällä ja monivaiheisella ammattilaisurallaan ehtinyt valmentaa pääsarjajoukkueita niin Suomessa, Itävallassa, Saksassa, Ranskassa, Kreikassa, Venäjällä kuin NBA:ssakin (Toronto Raptors 2008-09). Maajoukkuetasolla Herbert on komentanut Saksan lisäksi Georgiaa, Kanadaa ja Suomen nuorisomaajoukkueita.

Herbert on valmentanut seurajoukkueensa Saksan Bundesliigan mestaruuteen 2004 (Frankfurt Skyliners), Ranskan cupin mestaruuteen 2007 (Pau-Orthez), Suomen cupin mestaruuteen 2009 (Espoon Honka) ja FIBA Europe Cupin mestaruuteen 2016 (Frankfurt Skyliners). Suomen ja Saksan lisäksi Herbert on nimetty vuoden valmentajaksi Itävallassa (2000) ja Ranskassa (2005).

Bayern München kuuluu Saksan historiallisiin ja tarunhohtoisimpiin urheiluseuroihin. Joukkue on historiansa aikana voittanut kuusi Bundesliigan ja viisi Saksan cupin mestaruutta. Euroliigassa joukkue on edennyt parhaimmillaan puolivälieriin vuosina 2021 ja 2022. Edellinen suomalainen Bayern Münchenissa on Petteri Koponen, joka edusti seuraa 2018-20.

Gordon Herbertin lisäksi Saksan Bundesliigaan tuovat ensi kaudella suomalaisosaamista kaksi Susijengin jäsentä: Heidelbergin päävalmentaja Daniel Jansson sekä Niners Chemnitzin Olivier Nkamhoua.

Henkilöt

 
21.4.2026 10:41 Susijengi

Samu Adler Butlerin yliopistoon, Olavi Suutela vaihtaa joukkuetta NCAA:ssa

Viimeisen kahden kauden ajan Korisliiga-kentillä vakuuttavaa jälkeä tehnyt Tapiolan Hongan kasvatti Samu Adler, 198 cm ja 18 vuotta, on valinnut yliopistojoukkueekseen Big East -konferenssissa pelaavan Butlerin. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokastiin Adlerin tavoin viime vuosina kuulunut Olavi Suutela siirtyy puolestaan Oregon Statesta UC San Diegon yliopistoon.

20.4.2026 19:14 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierille tappio Euroliigan finaalissa - Linda-Lotta Lehtorannasta tuplamestari

Awak Kuier pääsi taistelemaan Euroliigan voitosta, mutta tuloksena oli kirvelevä finaalitappio. Linda-Lotta Lehtoranta pääsi Bulgariassa juhlimaan mestaruutta ja Lilli Onnelan Faenza eteni jatkoon Italiassa.

18.4.2026 11:04 Susijengi

Jantusen Fenerbahce kohtaa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä

Mikael Jantusen edustama Fenerbahce aloittaa Euroliigan mestaruuden puolustamisen puolivälieräsarjalla hallitsevaa Liettuan tuplamestaria Zalgiris Kaunasta vastaan. Fenerbahce päätti Euroliigan runkosarjan vierasvoittoon ranskalaisesta ASVELista yltäen neljännelle sijalle ja puolivälierien kotietuun.

14.4.2026 00:04 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan kausi päättyi pettymykseen

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.

13.4.2026 23:53 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen palasi pelikentille

Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.

13.4.2026 09:28 NCAA

Elina Aarnisalo nähdään ensi kaudella jälleen UCLA:n paidassa

Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.

12.4.2026 20:40 WNBA

Awak Kuier palaa Dallas Wingsin vahvuuteen WNBA-kaudeksi 2026

Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.

12.4.2026 10:43 Susijengi

Miikka Muurinen esitteli donkkirepertuaariaan Nike Hoop Summitissa

Miikka Muurisesta tuli kolmas suomalaispelaaja kautta aikain maailman parhaiden lukioikäisten koripalloilijoiden vuosittaisessa Nike Hoop Summit -tähdistöottelussa. Susijengin suurlupaus Muurinen keräsi 10 pistettä ja nautiskeli neljä donkkia, kun hänen edustamansa muun maailman tähdistöjoukkue hävisi Yhdysvalloille jatkoajalla 100–102 (43–43, 89–89).

9.4.2026 09:53 Suomalaiset ulkomailla

Mika Haakana johdatti kiinalaisseuransa ensimmäistä kertaa finaaleihin yhdeksään vuoteen

Kouvolalaislähtöisen valmentajan kausi Kiinan naisten pääsarjassa huipentuu edustamansa Shanxi Flamen finaalisarjaan Sichuania vastaan. Haakanan apuvalmentajana työskentelee Petri Jaakkola.

31.3.2026 10:14 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi pääsi näyttämään taitonsa – ”Tuli hyviä suorituksia”

Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.

Näytä lisää vastaavia