10.5.2018 13:49 KTP-Basketin valmistautuminen liigakauteen 2018/19 sai alkutahdit Tomi Kamisen palkkaamisesta päävalmentajan paikalle. Nyt myös kotimaisen pelaajarungon kasaaminen on päässyt vauhtiin, kun seuran oma kasvatti Michael Pounds, 29, teki 2-vuotisen jatkosopimuksen seuran kanssa.
Michael Pounds jatkaa kotkalaisten riveissä myös tulevalla kaudella. Kuva: Ville Vuorinen
Kotkalaisten kapteenina menneellä kaudella toiminut Pounds oli KTP-Basketin avainpelaajia, 189-senttisen takamiehen kirjautettua runkosarjassa keskiarvoiksi uransa parhaat lukemat pisteissä (11,7), sekä syötöissä (1,9).
- Perhe on aika iso syynä siinä, että tein sopimuksen. Myös valmentajan (Tomi Kaminen) kanssa käydyistä keskusteluista jäi tyytyväinen olo. Luulen, että saamme aika hyvän nipun jalkeille ensi kaudeksi, Pounds toteaa Kymen Sanomien uutisessa.
KTP-Basketin kausi päättyi puolivälierissä, kotkalaisten taivuttua runkosarjan ylivoimaiselle ykköselle Salon Vilppaalle lopulta otteluvoitoin 3-1. Runkosarjassa melkein 25 minuuttia per ottelu pelannut Pounds kirjautti loukkaantumisen vuoksi pudotuspeleissä vain vajaat 12 minuuttia peliaikaa iltaa kohden.
- Kaiken pitäisi olla kunnossa, kun ensi kausi alkaa. Ehdottomasti haluamme parantaa tästä kaudesta. Lähdemme tavoittelemaan mestaruutta, Pounds vakuuttaa.
Lisätiedot: Michael Pounds
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Korihaiden Bojan Sarcevic rikkoi keskiviikkona Loimaalla Korisliigan runkosarjassa 3000 syötön rajan ottelussa Loimaa Bisonsia vastaan.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.
Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Korisliigan Salon Vilpas on solminut jatkosopimukset Jussi Savolaisen ja Teemu Rannikon kanssa. Päävalmentajana jatkavan Savolaisen sopimus on kaksivuotinen ja aisapari Rannikon jatkopahvi sorvattiin vuoden mittaiseksi.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.