13.8.2025 13:03 Toista kesäänsä Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Utah Jazzin apuvalmentaja Sean Sheldon, 32, kertoo palanneensa Suomeen entistä motivoituneempana ja valmiimpana FIBA-ympäristöön. Suomen kesässä viihtyvää michiganilaislähtöistä Sheldonia ilahduttaa erityisesti paitsi Lauri Markkasesta, myös koko joukkueesta EM-kisojen kynnyksellä välittyvä peli-ilo.
Sean Sheldon nauttii Susijengi-ympäristöstä ja Lauri Markkasen kanssa työnteosta. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.
Sheldon liittyi Susijengin valmennusryhmään ensimmäisen kerran Okinawan MM-kisakesänä 2023, jolloin hän sai tulikasteensa suomalaiseen koripalloon joukkueensa päihittäessä Tampereella täyden Nokia Areenan edessä Liettuan Micke Jantusen viime sekunnin heitolla.
Sheldonin mukaan uuteen ympäristöön tottuminen vei aikansa.
- Kesä 2023 oli ensimmäinen kertani maajoukkueympäristössä. Opettelin uutta kulttuuria, FIBA:n alaisten kilpailujen koripalloa ja koko maajoukkueprosessia. Se oli minulle täysin uudenlainen kokemus, josta nautin suuresti ja olin kiitollinen mahdollisuudesta olla mukana, hän summaa kahden vuoden takaisen MM-kisakesän.
Sheldonin osakkeiden arvo NBA:n valmentajamarkkinoilla on tasaisessa nousussa. Aloitettuaan NBA-valmentajan työt Gregg Popovichin ja San Antonio Spursin videokoordinaattorina 26-vuotiaana kesällä 2019 hän liittyi Utah Jazziin toisen entisen Spurs-apuvalmentajan ja nykyisen Jazzin päävalmentajan Will Hardyn kutsusta kesällä 2022, jolloin Lauri Markkanen kaupattiin Cleveland Cavaliersista Utah Jazziin.
Sheldon kuvaileekin työtään niin Utah Jazzin kuin Susijenginkin valmennusjohdoissa synergiatyönä.
- Jo tullessani ensimmäistä kertaa Suomeen kaksi vuotta sitten keskustelin Jazzin johtoportaan kanssa roolistani täällä. Heille oli ensisijaisen tärkeää, että seura antaa Laurille kokonaisvaltaisen tukensa, hän kertoo.
- He ohjeistivat minua olemaan apuna paitsi Laurille ja Susijengin valmennusjohdolle, myös joka ainoalle pelaajalle parhaani mukaan kaikissa tilanteissa, joissa he kokevat tarvitsevansa apua. Olen pyrkinyt noudattamaan tuota ohjetta ja olemaan saatavilla aina, kun minusta vain on jollekulle hyötyä.
Sheldon luonnollisesti tunnistaa Lauri Markkasen kiistattoman aseman niin Utah Jazzin kuin Susijenginkin ykköstykkinä.
Hänen mainitsemaansa ”synergiatyöhön” sisältyy myös Utah Jazzin ja Susijengin pelitapojen vertailu, tarkkailu ja jossain määrin yhteensovittaminenkin.
- Opin edellisen Susijengin kesän myötä paljon siitä, miten Lauria saa käytettyä hyödyllisemmin. Valikoimme suoraan maajoukkueen pelijärjestelmästä joitain asioita, joita pyrimme sovittamaan yhteen Utah Jazzin pelijärjestelmään, hän avaa.
- Jos katsoo tarkasti, huomaa kyllä, että käytämme Lauria off-ball-tilanteissa monesti hyvin samalla tavalla kuin Susijengi. Jazzissa Lauri käsittelee palloa vähemmän kuin maajoukkueessa, mutta pyrimme tuomaan sitäkin elementtiä vähitellen sisään ja antaa Laurin pelata pick and rollia enemmän myös NBA:ssa.
Susijengin ja Utah Jazzin välistä yhteistyötä Sheldon kehuu vuolain sanoin. Kommunikaatio organisaatioiden välillä on avointa, rehellistä ja ystävällismielistä ja johtaminen nykyaikaista ja keskustelevaa.
Sheldon näkee yhtäläisyyksiä myös Utah Jazzin ja Susijengin valmennusjohtojen toiminnassa.
- Will Hardyn ote valmennusjohdostaan on erinomainen. Hän haastaa meitä, antaa meille vastuita ja mahdollisuuksia eikä sido käsiämme selkämme taakse, Sheldon luonnehtii.
- Samalla Hardy tahtoo kuulla rehellisen palautteen eikä tahdo ympärilleen pelkkiä ”jees-miehiä”. Koen itse kehittyneeni valtavasti valmentajana siitä syystä, että hän ei pelkää kokeilla uusia asioita. Susijengin valmennusympäristö on hyvin samanlainen kuin Utah Jazzin, ja siksikin tänne on ollut helppo mukautua.
Kesällä 2024 Lauri Markkanen oli Susijengin riveistä sivussa loukkaantumisen vuoksi. Sean Sheldonia puolestaan työllisti hänen uusi asemansa Utah Jazzin kesäliigajoukkueen päävalmentajana, joka piti hänet Valencian olympiakarsintojen aikana päätoimisen työnantajansa leivissä.
- Paluuni Suomeen EM-kisakesän 2025 ajaksi varmistui varhain toukokuussa. Keskusteluissamme Laurin, Lassin (Tuovi) ja Henrikin (Dettmann) kanssa totesimme yhdessä, että aikataulut täsmäisivät kaikin puolin. Tuntuu erityisen hyvältä olla mukana yhden väliin jääneen kesän jälkeen.
Edellisenä Suomen-kesänään Sheldonia viehätti Suomessa hänen kotiseutujaan Michiganissa muistuttavat olosuhteet ja maisemat. Tällä kertaa Suomi on tuntunut alusta alkaen kodilta.
- Suomi on todella samankaltainen kuin kotiseudut Michiganissa. Vesielementti on täälläkin läsnä kaikkialla. Nautin saunomisesta ja mereen hyppäämisestä. Ihmiset ovat puolestaan äärimmäisen ystävällisiä ja vastaanottavaisia, hän hymyilee.
Samaan aikaan Sheldonilla on paljon syytä hymyyn Lauri Markkasen otteita tarkkaillessa.
- En ollut lainkaan yllättynyt, hän naurahtaa kysyttäessä suojattinsa taannoisesta 48 pisteen illasta Jyväskylässä.
- Lauri on hyvässä paikassa itsensä kanssa. On ilo nähdä hänet joukkuekavereineen nauttimassa olostaan ja pitämässä hauskaa kotiyleisön edessä. Sekin on syytä muistaa, että edellisten EM-kisojen jälkeen Lauri pelasi itsensä NBA:n All Star -tason pelaajaksi. Odotan tältä kesältä Laurilta joukkueineen menestystä EM-kisoissa ja sen jälkeen loistavaa kautta NBA:ssa.
Susijengi jatkaa valmistavia maaotteluitaan kohtaamalla Sosnowiecissä Puolan sunnuntaina 17.8. klo 15.00 alkaen. Ottelu televisioidaan Nelosella.
Susijengi pelaa EM-kisoja edeltävän kenraaliharjoituksensa Puolaa vastaan Espoo Metro Areenalla torstaina 21.8. klo 18.30. Liput Espoossa pelattavaan kenraaliharjoitukseen täällä!
Kun vuoden 2025 EM-kisojen käynnistymiseen on enää neljä yötä aikaa, on Tampereen EM-alkulohkoon myytyjen ennakkolippujen määrä ylittänyt 85 000 kappaleen rajan. Jo aiemmin loppuunmyydyn lauantain Susijengi-pelin lisäksi myös perjantainen Suomen peli on nyt loppuunmyyty.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.
Susijengi lähtee torstaina Espoo Metro Areenalla pelattavaan EM-kenraaliharjoitukseensa Puolaa vastaan neljäntoista miehen kokoonpanolla. Susijengin kokoonpanossa on ensimmäistä kertaa tänä kesänä mukana 211-senttinen ja 18-vuotias Miikka Muurinen.
EM-kotikisakesänsä kolmella voitolla käynnistänyt Susijengi saa torstain EM-kenraalissaan Espoo Metro Areenalla vastaansa toistamiseen kesän 2022 EM-mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Torstaina Espoo Metro Areenan EM-kenraaliharjoitukseen saapuva Puola on ollut Susijengille viimeisen runsaan vuosikymmenen aikana mieluinen vastus. Tällä vuosituhannella pelaamastaan kahdeksasta keskinäisestä ottelusta Puolaa vastaan Susijengi on voittanut kuusi – mukaan lukien ikimuistoiset voitot mm. Helsingissä, Prahassa ja Valenciassa.