9.8.2019 12:45 Kesän 2017 EM-kisojen pistekuningas Alexei Shved, 30, ja veteraanipitoinen Venäjän joukkue saapuu Susijengin vieraaksi vieraaksi Koripalloliiton 80-vuotisjuhlaturnaukseen Espoo Metro Areenalle 16.-18.8. Väkivahva Venäjä hakee Espoosta kisakuntoa ennen Kiinaan lähtöään.
Pistekuningas Alexei Shved on MM-kisoihin valmistautuvan Venäjän moottori. Kuva: FIBA Europe.
Venäjä selvisi Kiinan MM-kisoihin dramaattisimmalla mahdollisella tavalla viime helmikuussa Permissä. Susijengi johti ratkaisevaa MM-karsintaottelua päätösjakson alkaessa vielä pistein 58-65, mutta kaukoheittojyvänsä löytänyt Venäjä tyylitteli hurmoksessa viimeisen kymmenminuuttisen 33-11 ja leimasi Kiinan kisalippunsa.
Päävalmentaja Sergei Bazarevits on saamassa Kiinan koneeseen erinomaisen joukkueen. Avainpelaajista polvivaivainen sentteri Timofei Mozgov ja pelinrakentaja Dmitri Hvostov ovat loukkaantuneina karkeloista poissa, mutta vuoden 2017 EM-kisoissa 24,3 pisteen keskiarvolla pistekuninkuuden vienyt BC Himkin 198-senttinen ja 30-vuotias takamies Aleksei Shved on ryhmässä mukana.
Edellisen kerran MM-tasolla vuonna 2010 esiintynyt Venäjä pelasi kesän ensimmäiset ottelunsa Moskovan turnauksessa, jossa se pieksi Jordanian 111-71 (47-33) ja kaatui Iranille 70-82 (41-43). Venäjä leireilee paraikaa Veronassa, missä pelattavan turnauksen avausottelussa joukkue kaatoi Venezuelan 69-54 (32-27).
Tähän asti pelatuissa maaotteluissa Venäjän veteraaniosasto on ollut erinomaisessa kunnossa. Lokomotiv Kubanin 33-vuotias heittäjä-ässä Vitali Fridzon on ollut 16 pisteen keskiarvollaan joukkueensa ykköstykki ja maajoukkueesta jo kerran vetäytynyt 207-senttinen Andrei Vorontsevitsh rankaisi Jordaniaa 22 pisteellä.
Mielenkiintoinen uudempi kasvo Venäjän joukkueessa on maan kansalaisuuden vastikään saanut ukrainalaissyntyinen, NBA:ssakin piipahtanut 206-senttinen sentteri Joel Bolomboy, joka on kirjauttanut kolmessa ottelussa 9,3 pisteen ja 5,3 levypallon keskiarvot.
Venäjä kohtaa Espoo Metro Areenan juhlaturnauksessa Liettuan lauantaina 17.8. ja Susijengin sunnuntaina 18.8. Molemmat ottelut käynnistyvät klo 19.00. Lipunmyynti otteluihin täällä.
Miesten universiadijoukkue päätti Rein-Ruhrin kesäuniversiadit hymy huulillaan kukistamalla turnauksen päätösottelussaan Romanian selkein lukemin 77–57 (42–33). Suomen sijoitus universiadeissa oli lopulta seitsemäs.
Viimeisen kymmenen vuoden EM-kisoissa kiusaajan roolissa kunnostautunut ja Susijengistä Jyväskylän (8.8.) ja Espoon (11.8.) maaotteluissa mittaa ottava Belgia on nimennyt 17 pelaajaa alkavan kesän EM-kisaleiritykseen.
Suomen miesten universiadijoukkue sai kehnon alun torstaiseen sijoitusotteluunsa Tshekkiä vastaan ja joutui pyristelemään ottelun loppuun asti altavastaajan asemassa. Viimeisillä minuuteilla Suomi kävi vielä pisteen päässä, mutta joutui poistumaan kentältä 65–74 (32–38) -tappio niskassaan.
Suomen miesten universiadijoukkue sai puolivälierässä vastaansa Yhdysvallat, ja joutui toteamaan fyysisesti pelanneen ja levypallopeliä hallinneen vastustajan tänään liian kovaksi palaksi numeroin 83–102 (41–58).
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.
Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.
Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).
Suomen miesten joukkue käänsi varovaisen alun lopulta selkeäksi voitoksi universiadien alkusarjan avausottelussa Chileä vastaan lauantaina illansuussa. Kerran irti päästyään Suomi painoi kaasua ja jyräsi vakuuttavaan 95–51 (46–30) -voittoon.