1.6.2020 16:43 Susijengi käynnisti maanantaina Helsingissä jokakesäisen Open Gymin -harjoittelunsa. Mäkelänrinteen salissa hymy oli herkässä, kun osa pelaajista pääsi kahden ja puolen kuukauden mittaisen tauon jälkeen parketille.
Carl Lindbom iloitsi paluusta tositoimiin. Kuva: Ville Vuorinen/Susijengi
Pelaajat ja valmentajat nauttivat kenkien narskunnasta ja pallon pomputuksen äänistä, joita moni oli ehtinyt jo ikävöimään. Susijengin Carl Lindbom oli yksi heistä, joka palasi intoa täynnä parketille. 57 maaottelua pelannut laituri nautti kolmituntisista harjoituksista.
- Oli hauskat fiilikset päästä taas pelaamaan ja vetämään 1vs1- ja 2vs2-harjoitteita. Tärkein on kuitenkin varmasti se, että pääsee kilpailemaan toisiaan vastaan. Kun on pitkään tehty pienryhmissä pääasiassa vain juoksua ja heittelyä, on kiva päästä ihan vääntämään toisia vastaan, Lindbom fiilisteli treenien jälkeen.
- Kyllä huomasi, että itselläni oli vähän ruostetta ranteessa. Oli hienoa nähdä nuorempaa kaartia, jolla riitti intoa sinkoilla ympäriinsä.
Susijengin vapaaehtoiset Open Gym -harjoitukset pyörivät Mäkelänrinteessä kesä- ja heinäkuun ajan ja jatkuvat elokuussa virallisten maajoukkueleiritysten merkeissä. Maajoukkueen harjoittelu tapahtuu viranomaisten viidenkymmenen hengen kokoontumisrajoiteohjeistuksen puitteissa.
Harjoituksissa nähtiin paljon uusia kasvoja konkari Lindbomin näkövinkkelistä katsottuna.
- Oli hauskaa nähdä kavereita pitkästä aikaan sekä myös uusia pelaajia, joihin pääsee kesän aikana tutustumaan paremmin. Kovalla energialla uudet tulokkaat tulivat sisään.
Puolassa edelliset kaksi kautta pelannut Lindbomin karanteenin alku meni kaudesta palautuen ja “pleikkaria” pelatessa Susijengi-kaveri Sasu Salinin kanssa, mutta puoliso sai 28-vuotiaan patistettua palaamaan nopeasti takaisin treenimoodiin.
- Aika pitkään treenattiin pienryhmissä, jossa kuntoa pidettiin yllä. On hienoa, että nyt pääsee jätkien kanssa vääntämään ihan kunnolla, Lindbom päättää.
Tanska menetti mahdollisuutensa EM-kisapaikkaan perjantaina kärsittyään täpärän tappion Georgialle. Helppoa iltapuhdetta Susijengille ei maanantai-iltana ole kuitenkaan luvassa. Susijengin valmentaja Teemu Rannikko nostaa ratkaiseviin asemiin Iffe Lundbergin ja Shavon Shieldsin korintekovalmiuden sekä Tanskan halun päättää karsinnat voittoon vuosi sitten Espoossa kärsimänsä tappio tuoreessa muistissaan.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Susijengin EM-kotikisoihin Tampereelle on saatavilla jälleen uusi majoitus- ja lippupaketti. Elämys Groupin ja Koripalloliiton tampere.basket.fi -sivustolta on hankittavissa nyt Day Pass -lippupaketteja osana majoituspakettia.
Espoo Metro Areenan loppuunmyyty 6146 hengen kotikatsomo oli lähellä todistaa ensimmäistä suomalaisvoittoa Serbiaa vastaan sitten kesän 2008. Peli-iloa uhkunut Edon Maxhuni syttyi liekkeihin päätösjaksolla ja johti omansa kahdeksan pisteen takaa johtoon, mutta Aleksa Avramovicin ja Filip Petrusevin johtama Serbia jatkoi voittoputkeaan 95-105 (57-51) -vierasvoitolla.
Susijengi pelaa perjantaina EM-karsintojen viimeisen kotiottelun, kun se saa vastaansa MM-kakkosen Serbian. Ottelu on katsottavissa Jimiltä ja Ruutu-palvelusta.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
Susijengi ja Serbia ovat nimenneet kahdentoista miehen kokoonpanonsa perjantai-illan EM-karsintaotteluun Espoo Metro Areenalla. Uudenkaupungin Korihaita Korisliigassa edustava Mikael Aalto, 30, tekee maaotteludebyyttinsä ja Salon Vilppaan sensaatio Samu Adler, 17, pelaa ensimmäisen miesten kotimaaottelunsa.
FIBA:n tuoreessa maailmanrankingissa Euroopan kärkeen sijoitettu, hallitseva MM-hopea- ja olympiapronssimitalisti Serbia on Susijengille tuttuakin tutumpi vastustaja. EM-karsintalohkoa tappiottomana johtaman Serbian vahvuudet ovat kaikkien tiedossa, joten perjantaina Susijengin tavoitteena ovatkin ehjä 40-minuuttinen, vieraiden aggressiivisuuteen vastaaminen ja pelitempon hallinta.
Lisäravinteita valmistava Optimum Nutrition toimii jatkossa Susijengin ja Susiladiesin yhteistyökumppanina. Markkinajohtajan aseman saavuttamiseksi yhtiö on yli 30 vuotisen uran aikana vakuuttanut urheilijat laajalla tuotevalikoimalla sekä jatkuvalla innovatiivisella otteellaan. Optimum Nutritionin maahantuojana toimii Sennek Oy.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.