6.8.2025 07:55 Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
23-vuotiaasta Almonorista tulee jo Vilppaan kolmas pelaaja NCAA:n kovatasoisimmasta SEC-konferenssista.
Almonor kohtasi Vilppaan toisen tulevan kauden vahvistuksen Claudell Harrisin pelissä, jota hän pitää Kentuckyn ajan huippuhetkenään. "Big Blue Nation" voitti ottelun 95-90 ja Almonor (11/1) upotti lopussa kolme ratkaisevaa kolmosta. Harris pelasi Mississippi Staten suurimmat minuutit (30:16) tilastoiden 13 pistettä ja 2 levypalloa. Niin ikään tulevalla kaudella Vilppaan remmiin liittyvän sentteri Ze'Rik Onyeman tuolloin edustamaa Texasin yliopistoa vastaan Kentucky joutui taipumaan 82-78 ja Vilppaan miesten tilastot näyttivät lukemia 11/3 (Almonor) ja 4/5 (Onyema).
Almonor oli neljän yliopistovuotensa aikana juuri kovakätinen heittäjä, josta kertoo koko uran kolmosprosentti 39,1.
Haitilaisten vanhempien poika aloitti yliopistouransa pienehkössä Fairleigh-Dickinsonin koulussa 2021–2022 ja nousi avauskauden jälkeen New Jerseyssä viisikon mieheksi. Toisella FDU-kaudella Almonor valittiin konferenssin kehittyneimmäksi pelaajaksi (13,6/4,8) ja hän teki koulun ennätyksen upottamalla kauden aikana 93 kolmosta. Kolmannella kaudella iso laituri valittiin Northeast Conferencen ykkösviisikkoon (16,5/5,0) ja tie oli auki isompiin ympyröihin.
Kaikki muuttui, kun University of Kentuckyn päävalmentaja Mark Pope soitti Almonorille ja pyysi käymään Lexingtonissa. Mestaruuksien määrällä mitattuna NCAA:n toiseksi menestyksekkäin yliopisto (kahdeksan mestaruutta, vain UCLA:lla on yksi enemmän) teki tarjouksen, josta ei voinut kieltäytyä. Kentucky Wildcats on ollut 17 kertaa NCAA:n Final Fourissa, sillä on paras voittoprosentti kaikista yliopistoista ja eniten voittoja kautta aikojen NCAA:ssa.
Vaikka Almonorin rooli Lexingtonissa oli tulla penkiltä kentälle (11 minuuttia, 5,3/1,6), mies jätti merkkinsä yliopiston historiaan. Hänestä tuli University of Kentuckyn ensimmäinen pelaaja, joka on upottanut pelitilanneheittonsa 50 prosentin, kolmoset 40 prosentin ja vaparit 90 prosentin tarkkuudella yhden kauden aikana. Kentucky selviytyi viime keväänä NCAA:n 16 parhaan joukkoon, mutta putosi hävittyään Tennesseelle 78-65.
– Tänä kesänä nelospaikan pelaajan löytäminen oli, sanotaanko, monimutkaista, mutta nyt viimeinen ja erityisen mielenkiintoinen palanen on saatu lisättyä. Ansley tuo nelospaikalle kovaa kaukoheittouhkaa ja hyvänä skriinaajana sekä post-pelaajana monipuolisia optioita hyökkäyspelaamiseen, arvioi päävalmentaja Jussi Savolainen.
- Suomalaisten kanssa yhteistreenit aloitetaan ensi viikolla ja toivottavasti koko remmi on ensi kertaa yhdessä heti syyskuun alussa. Kasassa on monipuolinen ryhmä ja odotan malttamattomana, että päästään taas rakentamaan yhtenäistä joukkuetta, Savolainen valottaa.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.