Tomi Lommi ei koe KTP:ssä tarvetta hitaalle etenemiselle – ”Meillä on kaikki avaimet kamppailla suoraan mestaruudesta”

29.9.2023 09:00 Kotkalainen KTP-Basket lähtee kauteen mitalipelejä tavoitellen. Seura on saanut riveihinsä tervetulleen paluumuuttajan, sillä oma kasvatti Tomi Lommi pukee vihervalkoisen paidan ensi kertaa sitten juniorivuosien.

Miesten Korisliiga-kausi käynnistyy lauantaina, eikä Tomi Lommi ainakaan peittele intoaan. Hän on pukenut ylleen kasvattajajoukkueensa KTP-Basketin paidan ensimmäistä kertaa sitten junioriaikojen ja lähtee tavoittelemaan Kotkassa uutta menestystä.

– Tuntuu todella hyvältä palata areenalle, jossa olen viettänyt aika ison lapsuudestani ja nuoruudestani. En ole näissä väreissä vain päässyt aiemmin Korisliiga-tasolla pelaamaan, joten nyt on piristävää päästä kokemaan sekin tällä tavalla niin sanotusti aikuisena.

Täysin kirjaimellisesti ei silti voida puhua ensimmäisistä peliminuuteista KTP:n Korisliiga-joukkueessa. Lommille nimittäin merkittiin neljä minuuttia ja yksi levypallo kaudella 2015–16, kun testasi parkettia edustusjoukkueessa, mutta ensimmäiset kokonaiset kaudet edustuksessa tulivat vasta muutamaa vuotta myöhemmin Kouvoissa ja Katajassa, joista jälkimmäisessä takamies nostettiin jopa kapteeniksi asti.

Mutta koska taukoa KTP-vuosien välissä on ollut peräti seitsemän vuotta, 26-vuotias Lommi on nykyisin melko erilainen pelaaja.

– Sen jälkeen, kun Kotkasta lähdin 19-vuotiaana, on ehtinyt karttua kokemusta paljonkin. Iän myötä olen oppinut monelta eri valmentajalta, päässyt työskentelemään monessa kaupungissa ja kokeillut montaa eri pelitapaa. Nykyään tuon joukkueeseeni ensisijaisesti kolmen pisteen heittouhkaa ja tietynlaista kokemuksen tuomaa viisautta.

KTP-Basket on voittanut Korisliigassa mitalin viimeksi vuonna 2019, kun seuran näppeihin tarttui pronssia. Minkäänlaisesta romahduksesta ei sen jälkeen voida missään nimessä puhua, mutta menestys on ollut epätasaisempaa.

Lommi painottaakin nyt uudessa tilanteessa, että hyvän alun saaminen kauteen on joukkueelle aina äärimmäisen tärkeää.

– Sellainen saavutetaan hyvällä puolustuksella ja sillä, että pidetään hyökkäyksessä maltti. On tarkoitus toteuttaa niitä asioita, joita on sovittu ja harjoiteltu, eikä lähteä yksin yrittämään sankaripelaamista. Mutta sen perusteella, mitä nyt on päästy tekemään, voin luvata koko joukkueen osalta nopeaa ja aggressiivista pelityyliä.

Ovi ei ole Kotkassa käynyt kovinkaan tiuhaan. Kokoonpanossa on tapahtunut vain pieniä muutoksia kotimaisen rungon osalta. Lommin lisäksi seuraan liittyi kesätauon aikana Miikka Marttinen, joka saapui kestomenestyjä Kauhajoelta. Vanhoja tuttuja KTP-paidassa puolestaan ovat Vili Nyman, Juho-Matti Henttonen, Joonas Timonen ja joukkueen kapteeni Topias Kuukkanen.

Tuleva kausi on Lommille viides Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
Kirjoita kuvateksti tähän

Lommilla on kuitenkin tunne, että tiettyjä merkittäviä asioita tulee pelitavassa muuttumaan.

– Nyt nähdään mahdollisesti puolustusorientoituneempi ja yhtenäisempi ryhmä kuin monina viime vuosista. On tarkoituksena palauttaa KTP muutaman vuoden tauon jälkeen takaisin sinne, minne se kuuluukin, eli mitalipeleihin. Nyt ei ole tarvetta hitaalle etenemiselle, koska meillä on kaikki avaimet kamppailla suoraan mestaruudesta.

KTP-Basket 23-24 pähkinänkuoressa

Henkilöt

 
25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

24.1.2025 10:00 Korisliiga

Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

20.1.2025 15:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

19.1.2025 13:55 Erotuomarit

Näkymätön mies Rovaniemeltä

Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.

18.1.2025 20:03 Pääjuttu

Korihait ja Bisons taistelivat tiensä ylempään jatkosarjaan – myös Vilppaalle paikka illan tappiosta huolimatta

Miesten Korisliigan runkosarjassa pelattiin tänään viimeinen ottelukierros kauden 2024–25 osalta. Jatkosarjat käynnistyvät lauantaina 25. tammikuuta.

17.1.2025 10:59 Susijengi

Helsinki Seagulls vahvistuu Henri Kantosella

Korisliigan runkosarjan voiton varmistanut Helsinki Seagulls on saanut kevätkauden mitalikamppailuihin riveihinsä raskaan sarjan vahvistuksen. Lähes vuoden päivät alaraajavammastaan kuntoutunut, Susijengin vakiomiehistöön kuuluva 198-senttinen ja 27-vuotias ToPo Junioreiden kasvatti Henri Kantonen on allekirjoittanut helsinkiläisjoukkueen kanssa loppukauden kattavan sopimuksen.

15.1.2025 20:44 Korisliiga

Bisons kärsi tappion, mutta Kauhajoki piti loimaalaisten haaveet ylemmästä jatkosarjasta hengissä – Vilpas varmisti paikkansa

Miesten Korisliiga lähenee jatkosarjavaihetta, kun enää yksi täysi kierros runkosarjaa on pelaamatta. Silti monet jatkolohkopaikoista ovat edelleen kysymysmerkkejä.

14.1.2025 20:49 Korisliiga

Korisliiga-illan voittajina Kouvot, Honka ja Seagulls – kaikki kolme pelaavat jo playoffit päällimmäisenä mielessä

Helsinki Seagulls on jo varmistanut runkosarjan voiton. Kouvot ja Tapiolan Honka jatkavat pelejä alemmassa jatkosarjassa.

10.1.2025 12:40 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2025–26 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.

Näytä lisää vastaavia