Aleksi Koskinen jatkaa Anton Mirolybovin apuvalmentajana Gmundenissa

21.7.2020 19:27 Nokialaislähtöinen Koskinen, 28, on solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen Itävallan liigassa pelaavan Swans Gmundenin kanssa.

Aleksi Koskinen (vas.) ja Anton Mirolybov (oik.) jatkavat Swans Gmundenin peräsimessä ensi kaudella. Kuva: Basket Swans Gmunden

Koskisen siirtyi Mirolybovin aisapariksi itävaltalaisseuraan viime kaudeksi. Koronapandemian päättäneellä kaudella joukkue voitti Itävallan liigan runkosarjan ja oli jatkosarjassa toisena sarjan keskeytettyä.  Suomalaisvalmennuskaksikon johdolla Swans Gmunden eteni Alpe Adria Cupissa ensimmäisenä itävaltalaisena joukkueena välieriin saakka.

- Olen erittäin tyytyväinen, että tässä tilanteessa saimme Aleksin takaisin. Omalla panoksellaan viime kaudella Aleksi osoitti olevansa tärkeä palanen meidän joukkueen staffia ja hoiti oman leiviskänsä erinomaisesti. Aleksin panos myös seuran junioritoiminnassa on ollut hyvää ja tärkeää. Odotan innolla, että päästään jälleen käärimään hihat tulevan kauden osalta, Mirolybov kommentoi Koskisen jatkosopimusta.

- Hienoa päästä takaisin Gmundeniin jatkamaan viime kaudesta. Loistava mahdollisuus kehittyä lisää valmentajana, kun pääsee työskentelemään hyvän päävalmentajan kanssa toimivassa organisaatiossa. Uusi maa ja toimintaympäristö on nyt lyhyeksi jääneen kauden jälkeen tuttu, joten en malta odottaa kauden alkamista, Koskinen iloitsee jatkostaan.

Koskinen päätti oman pelaajauransa pelikauden 2014-15 ja BC Nokian divarimestaruuden päätteeksi, jonka jälkeen hän siirtyi valmennusuralle. Vuoden 2019 alussa Koskinen valittiin Suomen Koripalloliiton huippukoripallovalmentajatutkinnon (HKVT) suorittajien joukkoon. Koskinen toimi Korisliigassa BC Nokian apuvalmentajana kolmen kauden ajan ennen siirtymistään Itävaltaan.

Pelaajaurallaan Koskinen ehti pelata Korisliigaa neljä kautta, joista kolme Lappeenrannan NMKY:ssa ja yhden FoKoPossa. Koskinen juhli myös yhtä Suomen Cupin mestaruutta, pelasi 29 nuorten maaottelua ja voitti 19-vuotiaiden poikien SM-sarjan syöttökuninkuuden kolmesti.

Henkilöt

 
26.3.2025 09:15 Susijengi

Jantunen vireessä Istanbulissa, Paris Basketballille viime sekunnin tappio

Mikael Jantunen kirjautti tiistai-iltana yhden Euroliiga-kauden tehokkaimmista otteluistaan keräämällä Paris Basketballille 14 pisteen ja kahdeksan levypallon saldon Istanbulissa Fenerbahcea vastaan. Jantusen loisto-otteista huolimatta Paris Basketball joutui nielemään tappion maljan, kun Fenerbahcen Nigel Hayes-Davis upotti viime sekunnin kolmosella omansa voittoon lukemin 101–100 (44–51).

24.3.2025 11:18 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtorannan Saarlouis tarrasi kiinni välieräpaikkaan

Saksan Bundesliigassa puolivälierät käynnistyivät Roosa Lehtorannan ja Veera Pirttisen osalta vahvasti. Awak Kuier loisti jälleen Italiassa.

24.3.2025 11:10 Suomalaiset ulkomailla

Viron ja Latvian yhteisliigassa alkoivat pudotuspelit

Viron ja Latvian yhteisliigassa saatiin viikolla pudotuspelit käyntiin Severi Kaukiaisen johdattaessa Kalev/Cramon voittoon. Aatu Kivimäen Patrioti Levice tarrasi kiinni Slovakian runkosarjan voitosta.

21.3.2025 11:32 NCAA

Lemmilän Ohio State ja Sandvikin Indiana myös NCAA:n lopputurnaukseen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elsa Lemmilän edustama Ohio State ja Henna Sandvikin Indiana pelaavat NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa ja pelaavat ensi yönä. Lopputurnauksessa nähdään myös konferenssiensa mestarit Elina Aarnisalo (UCLA) ja Janette Aarnio (South Florida).

21.3.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen aloittavat pudotuspelit Saksassa

Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikonloppuna. Edessä ovat kevään ratkaisupelit ja suomalaispelaajista mukana ovat Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen sekä valmentaja Niko Kuusi.

20.3.2025 10:52 NCAA

Amzilin New Mexico sekä Federikon ja Yalahon Texas Tech NCAA:n lopputurnaukseen

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Mustapha Amzilin edustama New Mexico sekä Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon Texas Tech jatkavat kauttaan NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Miro Little ja Utah taas jatkavat kauttaan tuoreessa College Basketball Crown -turnauksessa.

19.3.2025 08:12 Susijengi

Jantusen Paris Basketball kaatoi Milanon, tarttui pudotuspelipaikkaan

Mikael Jantusen Paris Basketball kaappasi tiistai-iltana elintärkeän voiton nujertamalla 8421-päisen kotiyleisönsä edessä kanssaan Euroliigan suorasta pudotuspelipaikasta kamppailevan Milanon pistein 92–79 (48–37). Jantunen keräsi ottelussa kahdeksan pistettä.

17.3.2025 15:17 Suomalaiset ulkomailla

Saksassa ja Unkarissa runkosarjat päätökseen

Saksassa ja Unkarissa saatiin runkosarjan pelit paketoitua ja edessä ovat pudotuspelit. Awak Kuier oli jälleen tehokkaana Italiassa.

17.3.2025 15:10 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua johdatti Chemnitzin tärkeään voittoon

Olivier Nkamhoua oli isossa roolissa, kun Chemnitz otti tärkeän voiton Saksan Bundesliigassa. Espanjassa nähtiin suomalaiskohtaaminen ja Jacob Grandisonin PAOK eteni FIBA Europe Cupin välieriin.

14.3.2025 12:52 NCAA

Elina Aarnisalon UCLA ja Janette Aarnion South Florida konferenssiensa lopputurnausten mestaruuteen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA sekä Janette Aarnio ja South Florida juhlivat konferenssiensa lopputurnauksien mestaruuksia. Täten UCLA ja South Florida ansaitsivat suoran paikan NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.

Näytä lisää vastaavia