30.8.2018 09:47 Viime kaudella Romaniassa pelannut Ashley Morrissette, 23, vahvistaa hallitsevaa Suomen mestaria Peli-Karhuja.
Ashley Morrissette valmistui vuonna 2016 kovana tunnetusta Purduen yliopistosta. Viimeisellä yliopistokaudella 175-senttinen Morrissette kirjasi pistekeskiarvokseen 16 pistettä ottelua kohden. Lisäksi hänet valittiin ison All-Big Ten -konfrenssin puolustusviisikkoon.
Valmistumisen jälkeen Morrissette kutsuttiin WNBA-joukkue Washington Mysticsin harjoitusleirille, josta pelipaikkaa ei kuitenkaan tullut. Ensimmäisen ammattilaiskautensa Morrissette pelasi Romaniassa kovalla 16,9 pisteen keskiarvolla. Romanialaisjoukkue Alba Iulia osallistui myös Eupoopan CEWL cupiin jossa hän kirjasi 22,8 pistettä per peli.
– Kun näin Morrissetten ensimmäisen nauhan, ajattelin että tässä on kaikki mitä tämänhetkinen joukkueemme tarvitsee, mutta tuskin häntä Suomeen saamme. Sinnikäs kuukauden suostuttelu tuotti kuitenkin tuloksen. Morrissette on hyvä kolmen pisteen heittäjä ja taitava 1 vs 1 pelaaja, sekä erinomainen syöttäjä. Lisäksi hän puolustaa vastustajan takamiehiä loistavasti, PeKan päävalmentaja Roope Mäkelä kommentoi seuran tiedotteessa.
Viime kaudella Viron mestaruutta juhlinut Petra Noponen palaa kotimaan parketeille Lappeenrannan Catzin paidassa. Johanna Timperillä alkaa kolmas kausi kasvattajaseuransa edustusjoukkueessa.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.