4.11.2024 13:19 Kaudella 2024–25 naisten Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Kuva: Ville Vuorinen
Hallitseva Suomen mestari Torpan Pojat on jatkanut tällä kaudella viime kauden lentoaan, kun joukkue voitti lokakuussa kaikki pelaamansa neljä ottelua.
Toista kauttaan helsinkiläisjoukkueessa pelaava Carmen Tyson-Thomas on alkukaudella ollut hurjassa iskussa: 29 pistettä, 14 levypalloa ja 5,8 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Myös tehokkuusluvulla mitattuna Tyson-Thomas oli lokakuun ykkönen naisten Korisliigassa.
Viime kauden päätteeksi kultamitalin kaulaansa saaneelle Tyson-Thomasille kulunut kausi on neljäs Suomessa. ToPon lisäksi hän on edustanut Espoo Basket Teamia ja Tapiolan Honkaa.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.