4.1.2025 20:20 Forssan Alku sai vieraakseen Pyrinnön. Vaikean alkukauden pelannut FoA pääsi juhlimaan kauden ensimmäistä voittoaan, kun se nappasi voiton 88-81.
Jada Lewis ja FoA pääsivät ensi kertaa voiton makuun. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Ottelun alku oli tasainen. Kotijoukkue kuitenkin oli kuitenkin etenkin toisella kympillä parempi. Puoliajalle mentiin emäntien 10 pisteen johdossa.
Pyrintö paransi kolmannelle jaksolle ja nousi johtoon. Tällä kertaa FoA ei kuitenkaan antanut voiton lipsua käsistään. Se vei päätösjakson 27-19 ja nappasi kauden ensimmäiset sarjapisteensä.
- Ensimmäistä voittoa on metsästetty pitkään. Tänään olimme lopussa riittävän fiksuja. Toteutimme tänään hyvin sitä, mitä olimme suunnitelleet. Toki Pyrinnöltä puuttui tänään isoja pelaajia, joka helpotti meidän korinaluspelaamista, Alun päävalmentaja Tero Kaseva sanoi ottelun jälkeen.
Kotijoukkueen Alexis Cortez pelasi hurjan ottelun. Hänelle kirjattiin 40 pistettä ja 11 levypalloa. Jada Lewis säesti 17 pisteellä. Pyrinnön pistekärki oli 26 pistettä heittänyt Saana Kujala.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.