26.10.2024 10:21 Susijengin pelinrakentaja Edon Maxhuni oli erinomaisessa vireessä Ranskan Pro A -liigan perjantai-illan suomalaiskohtaamisessa. Maxhuni linkosi 22 pistettä ja jakoi viisi koriin johtanutta syöttöä, kun Strasbourg nujersi Mikko Larkaksen Limogesin 110-90.

Edon Maxhuni pelaa väkevää alkukautta Strasbourgissa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Maxhuni tarvitsi 22 pisteensä saavuttamiseksi vain 25 peliminuuttia. Hyvinkääläislähtöisen takamiehen ranteesta upposi viisi kolmen pisteen heittoa ja viisi vapaaheittoa. Strasbourg venytti johtonsa yli kymmenen pisteen jo taukoon mennessä eikä katsonut taakseen.
Strasbourg nousi kauden kolmannella voitollaan Pro A:n pudotuspeliviivan yläpuolelle, seitsemännelle sijalle. Mikko Larkas ja Limoges ovat aivan Strasbourgin vanavedessä kahdeksantena.
- Perättäisten voittojen jälkeen tunnelmat ovat uskomattoman hyvät. Toki teimme tämän kaiken kotiyleisön tuella. Seuraavaksi lähdemme vieraskentälle, ja siellä meidän pitää olla henkisesti vieläkin kovempia ja pelata kollektiivisemmin, Maxhuni kommentoi ottelun jälkeisessä mediatilaisuudessa.
Euroliigassa Gordon ja Daniel Herbertin valmentama Bayern München haki kauden kolmannen voittonsa nujertamalla Olympiakoksen 84-80. Bayern München on nyt Euroliigassa kymmenentenä.
Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
NBA:ssa Utah Jazz säkitti uskomattoman pistemäärän Salt Lake Cityssä, kun Indiana Pacers kaatui loppunumeroin 152-128. Lauri Markkanen säkitti 35 pistettä.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA pyörähti käyntiin viime viikolla. Miro Little veisteli 11 pistettä, 8 levypalloa ja 6 syöttöä UC Santa Barbaralle, kun taas Okku Federiko keräsi 18 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan Drakelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.
Yhdysvaltojen NCAA:n ykköstaso käynnistyy alkuviikolla. Suomalaispelaajia on kauden käynnistyessä joukkueiden listoilla 15 naisissa ja miehissä 13. Basket.fi tulee seuraamaan viikkotasolla suomalaispelaajien edesottamuksia NCAA:n ykköstasolla.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.