PeKa ja Kouvottaret jatkoivat vahvaa menoaan - Honka ja Pyrintö voittoihin derbyissä

30.11.2024 21:18 Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Honka, Kouvottaret, Pyrintö ja sarjakärki Peli-Karhut.

Jade Williams kuritti FoA:aa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

PeKa murskasi FoA:n

Kotkan Peli-Karhut oli päivän ottelussa tyly emäntä. Joukkue kaatoi kotonaan FoA:n 108-45.

Kotijoukkue oli omassa luokassaan jo ensimmäisellä puoliajalla. Se hallitsi ottelua molemmissa päissä kenttää. Puoliajalle mentiin emäntien johtaessa 56-25.

Toisella puoliajalla joukkueiden välinen ero kasvoi entisestään ja PeKa otti kauden yhdeksännen voittonsa ja nousi takaisin sarjakärkeen. FoA on sarjassa viimeisenä.

Jade Williams teki emännille 22 pistettä ja keräsi yhdeksän levypalloa. Lauren Heard pussitti 19 pistettä. Alexis Cortez debytoi vierasjoukkueen paidassa ja teki 17 pistettä.

Ottelutilasto

Kouvottarien voittoputkelle jatkoa

Kouvottaret matkasi vierasotteluun Vimpeliin. Kouvottaret otti ottelusta viidennen peräkkäisen voittonsa 84-73.

Vimpeli oli alussa askeleen edellä. Joukkue vei nimiinsä ensimmäisen kymmenminuuttisen 25-20. Kouvottaret paransi vielä ennen puoliaikaa ja pääsi puoliajalle pisteen johdossa.

Ottelu eteni tasaisena aina neljännelle jaksolle asti. Kouvottaret vei sen Chanin Rahmingin johdolla 21-14 ja vei mukanaan sarjapisteet.

- Ei ollut meiltä kaunein peli. Voitimme levypallot tänään, joka oli tärkeää voiton kannalta. Menetyksissä meidän täytyy parantaa, Kouvottarien Venla Varis sanoi ottelun päätyttyä.

Kouvottaret on sarjassa kolmannella sijalla. Vimpeli löytyy seitsemänneltä sijalta.

ReShawna Stone oli tehokas. Hänelle kirjattiin 25 pistettä, 13 levypalloa ja viisi koriin johtanutta syöttöä. Varis heitti 18 pistettä. Audrey Warren 23/13 teki emännille tupla-tuplan.

Ottelutilasto

Honka vahvempi Espoon derbyssä

EBT sai kotikentällään vastaansa Tapiolan Hongan. Vahva aloitus siivitti vieraat voitoon 79-60.

Honka hallitsi ensimmäistä jaksoa. Vieraat onnistuivat hienosti hyökkäyspäässä ja jakso kirjattiin heille 29-11. EBT paransi tämän jälkeen, mutta puoliajalle mentiin siitä huolimatta vieraiden 18 pisteen johdossa.

Kotijoukkue heräsi taistelemaan toisella puoliajalla ja kavensi johtoa. Parhaimmillaan emännät kävivät viiden pisteen päässä, mutta Honka ei ollut lopussa yllätettävissä.

- Ensimmäisellä puoliajalla päästiin kuskin paikalle ja pysyttiin hyvin suunnitelmassa. Kolmas erä oli täysin EBT:n. He nostivat puolustustaan ja saivat sitä kautta hyvän runin. Viimeisellä jaksolla pystyimme nostamaan intensiteettiä ja saimme karistettua EBT:n iskuetäisyydeltä, Hongan päävalmentaja Niko Nyholm sanoi.

Honka on sarjassa neljännellä sijalla ja EBT on kiinni kuudennessa sijassa.

Emma Lampén pussitti vieraille 15 pistettä. Marianne Määttänen säesti 12 pisteellä ja osui neljä kertaa kolmen pisteen viivan takaa. Kiia Mäntylä pussitti emännille 17 pistettä.

Ottelutilasto

Pyrinnölle toinen voitto Pirkanmaan derbyissä

BC Nokia pelasi ensimmäisen ottelunsa uuden päävalmentajan alaisuudessa, kun joukkue kohtasi vieraskentällä Pyrinnön. Emännät voittivat ottelun 76-69.

Pyrintö oli ensimmäisellä puoliajalla hieman vahvempi. Se kasvatti johtoaan tasaisesti ja pääsi puoliajalle yhdeksän pisteen johdossa.

Vieraat pysyivät toisella puoliajalla iskuetäisyydellä, mutta ei pystynyt yllättämään Pyrintöä. Tamperelaisille voitto oli kauden seitsemäs.

- Voitto ei tullu helpolla. Emme olleet tänään parhaimmillamme. Hyökkäyksessä emme saaneet toteutettua niitä asioita, joita olimme sopineet. Pelasimme kuitenkin tarpeeksi hyvin, Pyrinnön Annika Aarrejoki kertasi.

Pyrintö on tällä hetkellä sarjassa viidentenä ja Bc Nokia yhdeksäntenä.

Aarrejoki pelasi vahvan ottelun. Hänelle kirjattiin tupla-tupla 20 pisteellä ja 11 levypallolla. Myös Mari Stewart 14/11 ylsi tupla-tuplaan. Nokian 17-vuotias Eevi Seppä heitti uransa ennätyspisteet. Hän pussitti 24 pistettä.

Ottelutilasto

 
12.3.2025 15:41 Naisten Korisliiga

Re'Shawna Stone Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.

8.3.2025 19:35 Naisten Korisliiga

Yli tuhatpäinen yleisö todisti ToPo:n voittoa Espoossa - alemmassa jatkosarjassa kärki menee menojaan

Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

2.3.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut Pyrintö kaatui Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.

1.3.2025 19:03 Naisten Korisliiga

BC Nokia matkalla pudotuspeleihin - Peli-Karhuille kotivoitto

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.

28.2.2025 19:55 Naisten Korisliiga

Vimpelille tärkeät pisteet pudotuspelitaistelussa

Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.

22.2.2025 18:57 Naisten Korisliiga

Sarjakärjet voittoihin molemmissa jatkosarjoissa - BC Nokia vahvasti kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.

19.2.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kouvottaret vei Kymenlaakson derbyn - alemmassa jatkosarjassa kärkijoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.

15.2.2025 20:46 Naisten Korisliiga

Pyrintö avasi voittotilinsä ylemmässä jatkosarjassa - FoA kavensi eroa Vetoon

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.

14.2.2025 20:02 Naisten Korisliiga

EBT jatkoi vahvaa menoaan alemmassa jatkosarjassa

Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.

Näytä lisää vastaavia