Peli-Karhut hakee paikkaa EuroCupiin – Mestarivalmentaja Roope Mäkelä palaa päävalmentajaksi

26.4.2024 19:30 Päättyneellä kaudella SM-hopeaa voittanut kotkalainen Peli-Karhut lähtee kauteen 2024–25 kunnianhimoisin suunnitelmin, kun joukkue on päättänyt hakea paikkaa naisten EuroCupiin.

Roope Mäkelä palaa Peli-Karhuihin. Kuva: Ville Vuorinen

Edelliset kaksi kautta joukkuetta luotsannut Mika Haakana ei jatka joukkueen päävalmentajana tulevalla kaudella. Kahden vuoden aikana Haakanan johdolla joukkue saavutti yhden Suomen mestaruuden, kaksi Suomen Cupin hopeaa ja viimeisimpänä sijoituksena SM-hopeaa.

- Haksan saaminen Kotkaan pari vuotta sitten oli erittäin onnekas asia. Meillä on ollut suuri kunnia tutustua Haksaan ihmisenä ja valmentajana. Haksasta kun puhutaan, niin kyseessä on huippuluokan ammattilainen, joka teki seuran ja joukkueen eteen kaikkensa parin vuoden aikana erittäin sitoutuneesti ja suurella intohimolla. Kun ottaa huomioon kahden kauden suuret ja vaikeat vastoinkäymiset, niin Haksan johdolla joukkue on menestynyt silti hienosti, joukkueenjohtaja Joona Etula kertoo seuran tiedotteessa

Peli-Karhut on solminut päävalmentajasopimuksen Roope Mäkelä kanssa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

Mäkelä on viimeksi toiminut päävalmentajana Peli-Karhuissa kaudella 2020–21, jonka jälkeen hän siirtyi KTP-Basketin penkin päähän. Mäkelä on voittanut päävalmentajana Peli-Karhuissa yhteensä kolme Suomen mestaruutta ja kaksi Suomen Cupin mestaruutta.                 

Peli-Karhun Roosa Kosonen valittiin Vuoden pelaajaksi kaudella 2022-23. Kuva: Ville Vuorinen
Peli-Karhun Roosa Kosonen valittiin Vuoden pelaajaksi kaudella 2022-23. Kuva: Ville Vuorinen

                                                                                                                                         

- Roopen saaminen takaisin PeKaan on todella iso juttu meille hyvin monella tapaa katsottuna. Lähdemme rakentamaan ensi kautta suurella intohimolla yhdessä ja tulemme tähtäämään siihen, että mestaruuspokaalit palaa Kotkaan suurella ryminällä. Meille on todella tärkeä asia, että päävalmentaja asuu Kotkassa. Roopen tapauksessa Kotkassa asuminen on jo valmiiksi olemassa ja tähän vielä päälle Kotkalaisuus, Etula ja GM Pekka Johansson toteavat.

Joukkueen apuvalmentajana jatkaa Noora Järvikangas, joka on ollut PeKassa voittamassa pelaajana kolmea Suomen mestaruutta, kahta Suomen Cupin mestaruutta ja viimeisimpänä valmentajana SM-hopeaa.

- Nooralle mennyt kausi oli ensimmäinen apuvalmentajana. Olemme olleet Nooran panokseen todella tyytyväisiä ja hän on osoittanut olevansa täysin oikeassa paikassa. Nooran panos on ollut merkittävän suuri seuralle ja on todella tärkeä asia, että tämä jatkosopimus saatiin solmittua. Päättyneellä kaudella Noora ja Haksa tekivät loistavaa yhteistyötä. Noora ja Roope tuntevat toisena hyvin entuudestaan ja heidän yhteistyönsä tulee olemaan laadukasta takuulla, Johansson kertoo.

Peli-Karhut hakee paikkaa naisten EuroCupissa

Suomalaisia naiskoriksen seurajoukkueita ei ole viime vuosina juurikaan nähty kansainvälisissä seurakilpailussa, ja Peli-Karhut haluaa tähän muutoksen. Peli-Karhut ovat hakemassa naisten EuroCup-paikkaa kaudelle 2024-25.                                                                                                                                                                         

- Olemme tätä asiaa pohtineet jo muutaman vuoden ja nyt on oikea hetki viedä seura, joukkue ja nais- sekä tyttökoripallo seuraavalle tasolle. Tässä vaiheessa olemme hakemassa paikkaa EuroCupiin. Jos saamme paikan niin olemme ensimmäinen naisten joukkue Suomesta, joka tulisi nykymuotoista EuroCupia pelaamaan, Etuja ja Johansson kommentoivat.

- Jos EuroCupiin paikka toteutuu, niin tämä tulee olemaan todella iso juttu ja hieno asia kokonaisuudessaan. Kuten meillä on ollut seurassa tapana, tehdään tämäkin asia tosissaan ja lähdetään menestymään eurokentillä, kaksikko päättää.

 
12.3.2025 15:41 Naisten Korisliiga

Re'Shawna Stone Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.

8.3.2025 19:35 Naisten Korisliiga

Yli tuhatpäinen yleisö todisti ToPo:n voittoa Espoossa - alemmassa jatkosarjassa kärki menee menojaan

Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

2.3.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut Pyrintö kaatui Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.

1.3.2025 19:03 Naisten Korisliiga

BC Nokia matkalla pudotuspeleihin - Peli-Karhuille kotivoitto

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.

28.2.2025 19:55 Naisten Korisliiga

Vimpelille tärkeät pisteet pudotuspelitaistelussa

Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.

22.2.2025 18:57 Naisten Korisliiga

Sarjakärjet voittoihin molemmissa jatkosarjoissa - BC Nokia vahvasti kiinni viimeisessä pudotuspelipaikassa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.

19.2.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kouvottaret vei Kymenlaakson derbyn - alemmassa jatkosarjassa kärkijoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.

15.2.2025 20:46 Naisten Korisliiga

Pyrintö avasi voittotilinsä ylemmässä jatkosarjassa - FoA kavensi eroa Vetoon

Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.

14.2.2025 20:02 Naisten Korisliiga

EBT jatkoi vahvaa menoaan alemmassa jatkosarjassa

Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.

Näytä lisää vastaavia