Pirkka pop-up -kauppa PM-kisojen yhteydessä oli menestys

6.7.2018 14:21 Nuorten Pohjoismaiden mestaruuskisat pelattiin Kisakalliossa 28.6.-2.7.2018. Susi Training Centeriin PM-kisojen yhteyteen rakennettiin yhdessä Pirkan ja Lohjan K-Market Puistokadun kanssa Pirkka pop-up kauppa, jossa oli myynnissä välipalaa niin pelaajille kuin katsojille.

Pirkka pop-up -kauppa Susi Training Centerissä. Kuva: Vesa Koivunen

18- ja 16-vuotiaiden nuorten Pohjoismaiden mestaruuksista pelattiin 28.6.-2.7. Lohjan Kisakalliossa. Viisipäiväiseen turnaukseen osallistui kaikkiaan 24 joukkuetta 6 eri maasta. Susi Training Centerissä ja Kisakallion palloiluhallissa pelattiin turnauksen aikana yhteensä 60 ottelua.

Susi Training Centerin yhteyteen rakennettiin vuoden tauon jälkeen nyt toisen kerran Pirkka pop-up kauppa. Pop-up kaupan monipuolinen valikoima piti huolen siitä, että kisaturistit ja pelaajat saivat ravitsevaa välipalaa ja pientä naposteltavaa pelien välissä.  

Pirkka pop-up kaupassa riitti asiakkaita aamusta iltaan jokaisena turnauspäivänä ja pop-up kaupan suosio yllätti positiivisesti Lohjan K-Market Puistokadun kauppias Pilvi Ala-Huikun, joka oli ensimmäistä kertaa mukana järjestämässä pop-up kauppaa.

- Kyllä tämä yllätti, miten hyvä myynti kaupassa on ollut. Mutta ei tämä ilman näin osaavia apureita olisi mahdollista, totesi Pilvi Ala-Huikku.

Pirkka pop-up kaupassa myyjinä toimivat Suomen Koripalloliiton vapaaehtoiset, joilla oli vankkaa kokemusta elintarvikealalta. Kauppaa pyöritettiin rakkaudesta lajiin – koripalloon ja asiakaspalveluun – eikä kassa mennyt kiinni ennen kuin viimeiset olivat iltaisin poistuneet hallilta.

- Koripallo, ihmiset ja asiakkaat tekee tästä kivaa, totesi vapaaehtoisena toiminut Jaana Turunen.

K-Market Puistokadun kauppias Pilvi Ala-Huikku aikoo hyödyntää toimivaa konseptia myös jatkossa tapahtumien yhteydessä ja suosittelee sitä ilman muuta myös muille.

- Täällä on paljon nuoria paikalla ja mielellään heille tarjoaa terveellisiä tuotteita, tuumii Pilvi Ala-Huikku.

Pirkka näkyy nuorisomaajoukkueiden peliasuissa. Mustapha Amzil MU18-joukkueesta. Kuva: Vesa Koivunen

WU16-joukkuekuva PM-kisat 2018. Kuva: Vesa Koivunen

Yhteistyö Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän välillä näkyy kaikissa sudenpolun vaiheissa. Pikkusudet- ja Pirkka Street Basket -tapahtumissa K-ruokakaupat ja Pirkka ovat olleet suuressa roolissa liikuttamassa lapsia. Nuorten maajoukkueiden, Sudenpentujen, matkassa Pirkka oli taas vahvasti PM-kisoissa ja tänä kesänä Pirkka-tuotemerkki on näkynyt myös Susijengin matkassa.

 
5.8.2025 09:30 Pääjuttu

Kokkikartano ja Koripalloliitto yhdistävät voimansa nuorten hyväksi – Uusi Sudennälkä-pasta tukee tulevaisuuden koripallotähtiä

Kokkikartano lahjoittaa jokaisesta myydystä Sudennälkä-ateriasta 20 senttiä nuorten koripallomaajoukkueiden tukemiseen.

15.1.2024 10:48 Pääjuttu

Motonet ja Suomen Koripalloliitto yhteistyöhön

Suomalainen perheyritys Motonet ja Suomen Koripalloliitto ovat sopineet yhteistyöstä. Motonet aloittaa koripallon juniorimaajoukkueiden toisena pääyhteistyökumppanina. Yhteistyön kohokohtiin kuuluvat heinä–elokuussa Tampereella pelattavat 18-vuotiaiden poikien EM-kisat.

14.1.2020 09:00 Susijengi

Aviasta Suomen koripallomaajoukkueiden uusi varustekumppani monivuotisella sopimuksella

Yhdysvaltalainen urheiluvaatemerkki Avia vaatettaa jatkossa kaikki Suomen koripallomaajoukkueet. Avia saapui vuoden alusta yksinoikeudella K-Citymarketeihin, jonka valikoimista löytyy jatkossa Susijengin fanituotteita.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

18.9.2025 11:01 Yhteistyökumppanit

We deliver -rahaston haku on käynnistynyt – hae tukea 30.9. mennessä

Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto jakaa tukia jo 18. kerran vähävaraisten perheiden koripalloharrastuksen tukemiseen. Hae tukea perjantaihin 30. syyskuuta mennessä.

27.7.2025 21:36 Sudenpennut

Suomen U16 pojille sisukas jatkoaikavoitto Tshekistä – Joseph Tala ratkaisi viimeisillä sekunneilla

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue sai maistaa jatkoaikavoiton makeutta, kun Bassano Del Grappan turnauksessa Sudenpennut päihitti Tshekin jatkoajan jälkeen 85-84 (33-30, 73-73). Sekä varsinaisella peliajalla että jatkoajalla ratkaisevat korit teki Joseph Tala.

27.7.2025 17:45 Pääjuttu

18-vuotiaille pojille kolmas tappio – Tšekki hautasi Suomen nousuhaaveet viimeisellä neljänneksellä

Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkoi B-divisioonan EM-urakkaansa Romanian Pitestissä tiukalla kamppailulla Tšekkiä vastaan. Kolmas lohkopeli tarjosi jälleen tasaisen ottelun, jossa Suomi johti kolmannella jaksolla jo kahdeksalla pisteellä – mutta lopulta Tšekki vei voiton lukemin 84–75.

26.7.2025 23:14 Sudenpennut

16-vuotiaat tytöt taistelivat loppuun asti – olympiafestivaali päätökseen 6. sijalla

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue kohtasi nuorten olympiafestivaalin päätöspelissä Slovenian. Hyvän ensimmäisen puoliajan jälkeen Slovenia kiri voittoon luvuin 63–52. Tulos sinetöi Sudenpentujen lopulliseksi sijoitukseksi kuudennen.

26.7.2025 21:16 Sudenpennut

Kreikka antoi U16 pojille fysiikan oppitunnin

Suomen U16-poikien maajoukkue haastoi ikäluokkansa viime kesän EM-kisoissa neljänneksi sijoittuneen Kreikan ennakkoluulottomasti kolmannen jakson alkuun asti, kunnes Kreikka nosti puolustuksensa intensiteetin aivan uudelle tasolle ja juoksi karkumatkalle pistein 91-56 (44-37).

26.7.2025 18:35 Sudenpennut

18-vuotiaille pojille toinen EM-tappio, Sveitsi ratkaisi päätösjaksolla

Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue kohtasi B-divisioonan EM-kisojen toisessa ottelussaan Sveitsin. Tasainen kamppailu ratkesi päätösjaksolla, kun Sveitsi käänsi ottelun edukseen lukemin 79–70. Tulos jättää Suomen kovan paikan eteen lohkon jatkoasetelmissa.

Näytä lisää vastaavia