3.8.2022 13:40 Susijengin valmennusjohto on nimennyt kuusitoista pelaajaa Tampereen Hakametsässä pelattavaan Scandic Cup -turnaukseen. Susijengi kohtaa Tampereella kovavireisen Belgian torstaina 4.8. ja lauantaina 6.8. pelattavissa maaotteluissa.
Topias Palmi pääsee kotikaupunkiinsa Susijengin kanssa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Tampereen maaotteluissa meillä on hyvä tilaisuus hioa yhteisen tekemisen suuntaa ja hakea kansainvälistä pelitempoa ja kollektiivista itseluottamusta, Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi muotoilee ennakkoasetelmia kiireisen loppukesän 2022 aloittavaan Scandic Cup -koitokseen.
Keskikesän MM-karsintaikkunassa Susijengin matkassa olleista pelaajista Tampereelle matkaavat Shawn Huff, Sasu Salin, Petteri Koponen, Olivier Nkamhoua, Mikael Jantunen, Elias Valtonen, Edon Maxhuni, Hannes Pöllä, Shawn Hopkins, Ilari Seppälä, Topias Palmi ja Remu Raitanen.
Konkariosastolta mukaan on kutsuttu vuoden 2017 EM-kisakävijä Carl Lindbom sekä Karhubasketin kenttäkenraali, tuore Korisliigan mestari Henri Kantonen.
Ensimmäiset miesten maaottelunsa viime kesänä Tshekeissä pelannut Luukas Vaara ja Susijengi-debyyttiään kärkkyvä Salon Vilppaan Perttu Blomgren kuuluvat myös Scandic Cup -miehitykseen. Kentän laidalla Teemu Rannikko debytoi Susijengin valmennusjohdossa.
Susijengi ja Belgia kohtaavat Tampereella Hakametsän jäähallissa torstaina 4.8. klo 19.30 ja lauantaina 6.8. klo 19.30. Otteluiden lipunmyynti on käynnissä täällä.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura 2022–23 |
7 |
Shawn HUFF |
198 |
1984 |
free agent |
9 |
Sasu SALIN |
191 |
1991 |
Iberostar Tenerife (ESP) |
11 |
Petteri KOPONEN |
194 |
1988 |
free agent |
12 |
Luukas VAARA |
206 |
2001 |
Phoenix Hagen (GER) |
13 |
Olivier NKAMHOUA |
203 |
2000 |
Tennessee (NCAA) |
14 |
Henri KANTONEN |
198 |
1997 |
Karhubasket, Kauhajoki |
16 |
Perttu BLOMGREN |
195 |
2001 |
Salon Vilpas |
18 |
Mikael JANTUNEN |
205 |
2000 |
Treviso Basket (ITA) |
19 |
Elias VALTONEN |
200 |
1999 |
Basquet Manresa (ESP) |
21 |
Edon MAXHUNI |
188 |
1998 |
free agent |
22 |
Carl LINDBOM |
206 |
1991 |
Tapiolan Honka |
29 |
Hannes PÖLLÄ |
211 |
1998 |
Kouvot, Kouvola |
32 |
Shawn HOPKINS |
195 |
1995 |
free agent |
35 |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
1993 |
Saint-Chamond (FRA) |
41 |
Topias PALMI |
196 |
1994 |
free agent |
44 |
Remu RAITANEN |
206 |
1997 |
KTP-Basket, Kotka |
Suomen miesten universiadijoukkue sai kehnon alun torstaiseen sijoitusotteluunsa Tshekkiä vastaan ja joutui pyristelemään ottelun loppuun asti altavastaajan asemassa. Viimeisillä minuuteilla Suomi kävi vielä pisteen päässä, mutta joutui poistumaan kentältä 65–74 (32–38) -tappio niskassaan.
Suomen miesten universiadijoukkue sai puolivälierässä vastaansa Yhdysvallat, ja joutui toteamaan fyysisesti pelanneen ja levypallopeliä hallinneen vastustajan tänään liian kovaksi palaksi numeroin 83–102 (41–58).
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.
Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.
Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).
Suomen miesten joukkue käänsi varovaisen alun lopulta selkeäksi voitoksi universiadien alkusarjan avausottelussa Chileä vastaan lauantaina illansuussa. Kerran irti päästyään Suomi painoi kaasua ja jyräsi vakuuttavaan 95–51 (46–30) -voittoon.
Susijengi isännöi EM-kotikisoja Tampereella elo-syyskuun taitteessa. Joukkueen viidestä pelistä lauantaina 30.8. pelattava Montenegro-ottelu on nyt loppuunvarattu. Tampereen EM-alkulohkoon on myyty yli 75 000 lippua.
Päävalmentaja Anton Mirolybov valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavaan, lauantaina käynnistyvään miesten universiadien koripalloturnaukseen. Joukkueen tavoitteena on edetä alkulohkosta jatkoon ja ottaa siten kiinnitys vuoden 2027 universiadeihin pitkän kisaputken jatkamiseksi.