20.11.2020 15:00 Pääkaupunkiseudun uudet yleisörajoitukset kieltävät yli 20 hengen yleisötapahtumien järjestämisen ensi maanantaista lähtien.
Susijengin tulevat EM-karsintaottelut 28.11. Georgiaa ja 30.11. Serbiaa vastaan Espoo Metro Areenalla järjestetään ilman yleisöä. Otteluiden lipunmyynti on keskeytetty.
Pääkaupunkiseudun kuntien on todettu siirtyneen koronaviruksen kiihtymisvaiheesta leviämisvaiheeseen. Viranomaiset ovat perjantaina ilmoittaneet uusista toimenpiteistä viruksen leviämisen estämiseksi. Toimenpiteisiin lukeutuu mm. yleisötapahtumien rajoittaminen.
Jo lipunhankkineet voivat olla yhteydessä Lippu.fi:n asiakaspalveluun palautussivun web.lippu.fi/palautus kautta tai sähköpostilla peruutukset@lippu.fi.
Yle näyttää Susijengin kotiottelut kanavillaan suorina lähetyksinä.
Susijengi vetäytyi maanantaina kolmen muun maajoukkueen tavoin helsinkiläishotelliin eristyksiin muista ihmisistä. Mitä kaikkea kupla pitääkään sisällään?
Suomen suurimpien palloilulajien maajoukkueiden päävalmentajat Henrik Dettmann, Jukka Jalonen, Markku Kanerva ja Petteri Nykky ilmaisevat yhteisen huolensa koronapandemian vaikutuksista suomalaisiin lapsiin ja nuoriin. Päävalmentajat peräänkuuluttavat tarkkaa harkintaa pohdittaessa lasten ja nuorten urheiluharrastustoiminnan rajoituksia.
NBA-kauden sarjakauden on määrä jatkua 22 joukkueen voimin 31. heinäkuuta alkaen Disney Worldissa. Lauri Markkasen Chicago Bulls ei päässyt 22 joukkueen mukaan, mikä tarkoittaa, että joukkueen kausi on ohitse.
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueet käynnistävät harjoituskautensa 1. kesäkuuta Helsingissä perinteisen Open Gymin merkeissä. Harjoittelu tapahtuu viranomaisten viidenkymmenen hengen kokoontumisrajoiteohjeistuksen puitteissa.
Koronaviruspandemia on rukannut monilla yhteiskunnallisilla alueilla kalentereita uuteen uskoon. Päävalmentaja Henrik Dettmann kertoo, että Susijengi varautuu leirittämään pelaajiaan ja jopa järjestämään maaotteluita kesällä 2020 – mutta vain niin kauan kuin se on turvallista ja terveysmääräysten mukaista.
Kotimaan koripallosankari Shawn Huff ottaa koronan vuoksi päättyneen kauden aikaisena kesälomana ja kokee, että keskeyttämisratkaisu oli ainoa oikea.
Susijengin matka kohti Qatarin syyskesän 2027 MM-kisoja käynnistyi tiistai-iltana Suomen aikaa MM-karsintalohkojen arvionnoilla. Susijengi saa marras-joulukuussa käynnistyvien MM-karsintojen G-lohkossa seurakseen Ranskan, alkavan kesän kaksinkertaisen maaotteluvastustajansa Belgian sekä elokuussa pelattavien MM-esikarsintojen B-lohkon (Pohjois-Makedonia, Romania, Unkari) kakkosen.
Kesän EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi suuntaa tiistai-iltana hetkeksi katseensa kotikisojen jälkeiseen aikaan, kun kansainvälinen koripalloliitto FIBA arpoo alkulohkot vuosien 2025–2027 MM-karsintoihin. Karsinnat käynnistyvät marraskuun MM-karsintaikkunalla ja huipentuvat Qatarin MM-kisoihin kahden vuoden päästä.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Susijengi kirmaa kolme kertaa kotiyleisönsä eteen ennen elo-syyskuun taitteessa Tampereella pelattavaa EM-alkulohkoa. Joukkue käynnistää kotimaaottelukesänsä perjantaina 8.8. Lauri Markkasen kotikaupungissa Jyväskylässä Belgiaa vastaan ja ottaa Espoo Metro Areenalla mittaa 11.8. Belgiasta ja 21.8. Puolasta. Lipunmyynti käynnistyy toukokuun aikana.