Susiladies erinomaisissa asetelmissa kohti EM-karsintojen toista ikkunaa

4.11.2024 12:05 Susiladies jatkaa tällä viikolla karsintaurakkaansa heinäkuussa 2025 pelattaviin EM-kisoihin kahdella kotiottelulla. Susiladiesin vieraaksi saapuu torstaina 7.11. Slovenia ja isänpäiväsunnuntaina 10.11. Bulgaria. Yhden pelatun EM-karsintaikkunan jälkeen Susiladiesilla on yhtenä karsintojen parhaista lohkokakkosista alustava kiinnitys EM-kisoihin.

Linda-Lotta Lehtoranta ja Susiladies nähdään tällä viikolla kahdesti kotiparketilla. Kuva: Ville Vuorinen.

EM-karsinnat pelataan kolmessa ikkunassa, joista tällä viikolla pelataan toinen. Ensimmäinen karsintaikkuna vuosi sitten marraskuussa 2023 sai mielenkiintoista alkusysäyksen, kun Susiladies päihitti Bulgarian Samakovin huutomyrskyssä, mutta kotona Suomi kaatui saappaat jalassa Unkarille, joka oli kesällä 2023 EM-kisojen välierissä.

EM-kisojen emäntämaat Tshekki, Saksa, Kreikka ja Italia ovat yhdeksännessä karsintalohkossa I:ssä, jonka kaikki joukkueet ovat automaattisesti EM-kisoissa.

B-karsintalohkossa Susiladies on nyt toisena piste-eron turvin, kun taas Unkari on kahdella voitolla ykkösenä. Karsintojen kahdeksan lohkon jokainen ensimmäiseksi sijoittunut etenee EM-kisoihin. Lisäksi EM-kisapaikan saa neljä parasta toiseksi sijoittunutta, joten jokaisen ottelun lisäksi myös piste-erolla on väliä.

Susiladies saa vastaansa torstaina 7. marraskuuta klo 18:30 Urhea-hallissa, Helsingissä, vastaansa ensimmäistä kertaa näissä karsinnoissa Slovenian, joka Suomen tapaan jakoi voitot ensimmäisessä ikkunassa. Suomi on lohkokakkosena piste-erolla -1, Slovenian lukema taas on -4.

Isänpäiväsunnuntaina 10. marraskuuta Susiladies saa vastaansa Bulgarian Urhea-hallissa klo 17:00. Bulgaria hävisi ensimmäisessä ikkunassa sekä Suomelle että Slovenialle.

EM-karsintojen kolmas ikkuna pelataan helmikuussa 2025. Silloin Susiladies saa vastaansa vieraissa Unkarin ja Slovenian

Naisten maajoukkue on esiintynyt edellisen kerran naisten EM-kisoissa vuonna 1987. Suomi tulee jo varmasti pelaamaan EM-kisoissa vuonna 2017, jolloin EM-kisat järjestetään Suomessa ja Liettuassa.

 
12.11.2025 15:42 Susiladies

Emma Meesseman ja kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia tanssii Susiladiesin kanssa

Kaksi peräkkäistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia on Susiladiesin EM-karsintaurakan ensimmäinen vastustaja torstaina. Belgian pelaaminen perustuu pitkälti kokeneeseen viisikkoon, jonka johtotähtenä on Emma Meesseman.

11.11.2025 11:29 Susiladies

Kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia on Susiladiesin ensimmäinen koetinkivi

Susiladiesin EM-karsintojen ensimmäinen vastustaja torstaina 13.11. on kaksinkertainen Euroopan mestari Belgia, joka lukeutuu Suomen tapaan vuoden 2027 EM-kisojen alkulohkojen emäntiin. Belgia voitti kultamitalin heinäkuussa nousemalla 12 pisteen takaa voittoon finaalissa Espanjaa vastaan.

5.11.2025 11:19 Susiladies

EM-kotikisat lähestyvät! Susiladies lähtee marraskuun EM-karsintaikkunaan 14 pelaajalla

Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.

9.2.2025 22:00 Susiladies

Slovenia tyrmäsi Susiladiesin toisella puoliajalla – EM-karsinnat päätökseen

Susiladiesin EM-karsinnat päättyivät tappioon, kun Slovenia murskasi Suomen kotikentällään 96–47 ja varmisti paikkansa EM-kisoissa. Ensimmäisellä puoliajalla Susiladies pysyi vielä iskuetäisyydellä, mutta Slovenia vei kolmannen neljänneksen ylivoimaisesti 33–4.

8.2.2025 21:43 Pääjuttu

Susiladies haastaa EM-kisapaikasta pelaavan Slovenian

Susiladies kohtaa sunnuntaina EM-karsinnoissa Slovenian, joka taistelee kisapaikasta tiukassa lohkossa. Slovenian peli rakentuu muutaman huippupelaajan varaan, ja Susiladies on valmistautunut huolella niin heidän pysäyttämiseensä kuin Slovenian puolustuksen murtamiseen.

6.2.2025 22:19 Susiladies

Susiladies jäi Unkarin jalkoihin ja menetti mahdollisuutensa EM-kisapaikkaan

Susiladies joutui taipumaan Unkarille 80–50 EM-karsintaottelussa Miskolcissa ja menetti täten mahdollisuutensa EM-kisoihin 2025. Susiladies päättää karsintaurakkansa sunnuntaina, kun se kohtaa Slovenian vieraskentällä.

5.2.2025 17:52 Susiladies

Susiladies altavastaajana Unkaria vastaan – ”Paineet ovat heillä”

Susiladies haastaa Unkarissa perinteisen kestomenestyjän, joka on ajautunut tiukkaan paikkaan kahden peräkkäisen tappion jälkeen. Susiladies-valmentaja Jussi Laakso analysoi kohtaamisen asetelmat ennen torstain ylösheittoa.

4.2.2025 12:24 Susiladies

Susiladies saalistaa EM-paikkaa viimeisissä karsintaotteluissa

Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.

29.1.2025 11:57 Susiladies

Susiladies paketoi ensi viikolla EM-karsintansa Unkari- ja Slovenia-vierasotteluilla

Susiladiesilla on ensi viikolla edessä viimeinen EM-karsintaikkuna kohti vuoden 2025 EM-kisoja. B-karsintalohkossa on vielä miltei kaikki avoinna, kun Susiladies kohtaa torstaina 6.2. Unkarin ja sunnuntaina 9.2. Slovenian vieraissa.

9.11.2024 17:31 Susiladies

Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso: ”Hristova keskipisteenä, tandemparina Hillsman”

Susiladiesin EM-karsintaikkunan toisessa ottelussa vastaan tulee Bulgaria, joka avasi voittotilinsä torstaina Unkaria vastaan. Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso nostaa esille Bulgarian kohdalla tandempari Borislava Hristovan ja Khaalia Hillsmanin.

Näytä lisää vastaavia