27.2.2024 11:07 Viidettä vuottaan Viron miesten maajoukkuetta komentava Jukka Toijala luotsasi joukkueensa kenties sen koripallohistorian makeimpaan voittoon, kun Viro peittosi maanantai-illan EM-karsintaottelussa Tallinnassa Liettuan. Voitto oli Viron koripallon historian ensimmäinen voitto Liettuasta miesten maajoukkuetasolla.
Jukka Toijalan Virolla kulkee EM-karsinnoissa. Kuva: FIBA Europe.
Viron voiton avain oli erinomainen joukkuepuolustus, joka piti Liettuan 59 pisteessä. Virokaan ei karkeloinut pisteillä, mutta keräsi kuitenkin voittoon tarvittavat 65 pistettä loppuunmyydyn kotikatsomonsa edessä. Ottelun ratkaisseen korin upotti Viron nuoren sukupolven luottomies Kristian Kullamäe vain 28 sekuntia ennen loppua.
- Uskomaton joukkue, uskomattomat fanit. Meillä oli hetkittäin vaikeaa, kun kaverit väsyivät, mutta saimme kotiyleisöltä tukea aina uudelleen. Pelasimme energisesti, menimme hyökkäyslevypalloihin erinomaisesti ja olimme samalla kartalla puolustuksessa, Jukka Toijala kiitteli omiaan ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
Viro otti ensimmäisessä EM-karsintaikkunassa jättiharppauksen kohti EM-kisoja. Liettua-voittonsa lisäksi Viro kaatoi vieraskentällään Pohjois-Makedonian pistein 69–74.
Urheilugaalassa vuoden valmentajaksi valitun Gordon Herbertin komentama maailmanmestari Saksa aloitti omat karsintansa kaksijakoisesti. Se ei jättänyt kotikentällään Ludwigsburgissa minkäänlaisia mahdollisuuksia Montenegrolle, vaan kuittasi ottelusta 85–61 (39–29) -voiton Oscar Da Silva (19/7/4 syöttöä/5 riistoa) keihäänkärkenään.
Helmikuun karsintaikkunan toisessa pelissään Saksa koki kuitenkin yllätystappion Bulgarialle Botevgradissa pistein 67–62 (28–27). Saksa johti ottelua alussa selvin lukemin 4–19, jonka jälkeen Bulgaria hyydytti pelin tempon ja nousi väkisin maailmanmestarin rinnalle. Saksa johti vielä kolme minuuttia ennen loppua pistein 52–54, mutta Bulgaria vei ottelun lopun 13–8 Codi Miller-Mcintyren (23/5/4 syöttöä) johdolla.
Susijengin EM-karsintalohkossa Serbia jatkoi voitokasta kulkuaan nujertamalla Georgian Tbilisissä vakuuttavasti pistein 63–76 (31–38). Georgia upotti serbialaispuristuksessa pelitilanneheittonsa vain 40,7% tarkkuudella. Serbian parhaat Tbilisissä olivat Marko Guduric (16/4) ja Vanja Marinkovic (15/0).
Susijengin tulevalla olympiakarsintavastustajalla Puolalla oli puolestaan vaikea avaus EM-karsinnoissa. Puola kaatui ensiksi Liettuan kotikentällä 83–64, jonka jälkeen Pohjois-Makedonia haki Puolasta 71–96-vierasvoiton. Puola sijoittui kesän 2022 Prahan ja Berliinin EM-kisoissa neljänneksi, mutta kaatui omassa EM-alkulohkossaan Susijengille luvuin 59–89.
EM-karsinnat jatkuvat marraskuussa. Susijengi kohtaa marraskuun karsintaikkunassa Georgian kotona ja vieraissa.
Jokaisesta lohkosta etenee EM-kisoihin kolme parasta joukkuetta TAI kaksi parasta joukkuetta sekä kisaisäntä (*).
Alla merkitty: ottelut – voitot – tappiot.
Susijengin kapteeni ja helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatti Sasu Salin, 33, jatkaa nousuaan Suomen miesten kaikkien aikojen maaottelutilastoissa. Salin kohosi helmikuun maaotteluikkunan aikana pelatuissa otteluissa jaetulle 13. sijalle ja heitetyissä pisteissä 14. sijalle.
Tavaramerkikseen muodostuneella tavalla Susijengi kampesi vaikeimman kautta voittoon EM-karsintojen maanantaisessa päätöksessä Kööpenhaminan kupeessa. Tanska vei matsia kolme jaksoa ja johti parhaimmillaan 13 pisteellä, mutta Susijengi piti päätösjaksolla tanskalaiset seitsemässä pisteessä ja kirmasi Olivier Nkamhouan ja Elias Valtosen johdattamana 77–83 (47–41) -vierasvoittoon.
Susijengi ja Tanska ovat nimenneet kahdentoista pelaajan miehistönsä maanantai-illan viimeiseen EM-karsintaotteluun. Perjantaisesta Serbia-ottelusta Susijengi on tehnyt kaksi muutosta nostamalla pöytäkirjaan Hannes Pöllän ja Aatu Kivimäen.
Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.
Tanska menetti mahdollisuutensa EM-kisapaikkaan perjantaina kärsittyään täpärän tappion Georgialle. Helppoa iltapuhdetta Susijengille ei maanantai-iltana ole kuitenkaan luvassa. Susijengin valmentaja Teemu Rannikko nostaa ratkaiseviin asemiin Iffe Lundbergin ja Shavon Shieldsin korintekovalmiuden sekä Tanskan halun päättää karsinnat voittoon vuosi sitten Espoossa kärsimänsä tappio tuoreessa muistissaan.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Espoo Metro Areenan loppuunmyyty 6146 hengen kotikatsomo oli lähellä todistaa ensimmäistä suomalaisvoittoa Serbiaa vastaan sitten kesän 2008. Peli-iloa uhkunut Edon Maxhuni syttyi liekkeihin päätösjaksolla ja johti omansa kahdeksan pisteen takaa johtoon, mutta Aleksa Avramovicin ja Filip Petrusevin johtama Serbia jatkoi voittoputkeaan 95-105 (57-51) -vierasvoitolla.
Susijengi ja Serbia ovat nimenneet kahdentoista miehen kokoonpanonsa perjantai-illan EM-karsintaotteluun Espoo Metro Areenalla. Uudenkaupungin Korihaita Korisliigassa edustava Mikael Aalto, 30, tekee maaotteludebyyttinsä ja Salon Vilppaan sensaatio Samu Adler, 17, pelaa ensimmäisen miesten kotimaaottelunsa.
FIBA:n tuoreessa maailmanrankingissa Euroopan kärkeen sijoitettu, hallitseva MM-hopea- ja olympiapronssimitalisti Serbia on Susijengille tuttuakin tutumpi vastustaja. EM-karsintalohkoa tappiottomana johtaman Serbian vahvuudet ovat kaikkien tiedossa, joten perjantaina Susijengin tavoitteena ovatkin ehjä 40-minuuttinen, vieraiden aggressiivisuuteen vastaaminen ja pelitempon hallinta.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.