Ahren Freeman Pyrintöön

14.8.2025 11:11 Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

Yliopistovuotensa 24-vuotias ja 200-senttinen Freeman pelasi New Orleansin yliopistossa (NCAA1) sekä viimeiset kaksi vuotta UT Rio Grande Valleyn yliopistossa Texasissa. Viimeisellä kaudellaan Texasissa hän tilastoi 11,1/5,7 ottelua kohden.

Freeman pelasi Australiassa NBL1-sarjassa kevään ja kesän 2025 Albury-Wodongan joukkueessa tehokkaasti 22/9,3. 

Hänen vahvuutena on monipuolisuus ja urheilullisuus. Hänen luontainen pelipaikkansa on nelospaikalla. Monipuolisuutensa ansiosta hän voi pelata myös laidassa ja sisällä. Valmennus etsi ns. “linkkuveitsipelaajaa” ja Ahrenista odotetaan juuri tämän roolin täyttäjää.

Floridasta kotoisin olevalla Freemanilla on myös Unkarin passi, koska hänen isoisänsä oli unkarilainen. Näin Ahren kommentoi itseään ja syntynyttä sopimusta:

- Vahvuuteni on viimeistely korin läheisyydessä. Tuon energiaa ja levypallopelaamista joukkueeseen. Teen kaiken joukkueen eteen. Joukkueen menestyminen tuo myös yksilölle menestystä. Olen harjoitellut hyvin koko kesän ja keskittynyt kokonaisvaltaiseen harjoitteluun. Olen erittäin iloinen mahdollisuudesta tulla pelaamaan Pyrintöön ja Korisliigaan. Odotan innolla millaisia muistoja tulemme tekemään yhdessä niin kentällä kuin kentän ulkopuolella.

- Etsittiin nelospaikalle monipuolista pelaajaa, joka sopii meidän pelitapaamme molemmissa kenttäpäädyissä. Ahrenilla on kyky laittaa palloa koriin, niin kasvot kohti koria kuin selkä koria kohti. Monipuolinen pelaaja, joka täyttää “linkkuveitsi” määritteet hyvin, päävalmentaja Tero Hassinen kommentoi.

Tampereen Pyrintö 2025-26

Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset Riku Laineen, Valtteri Mervolan, Topias Jokelan, Joona Hakamaan, Erik Muhosen, Kion Williamsin, Justice Smithin, Jared Billupsin, Otto Räisäsen ja Jaakko Niemisen kanssa.

Asiat

 
5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

Näytä lisää vastaavia