Arvokisakävijä Uusi-Seelanti pelaa kollektiivista, vauhdikasta koripalloa

24.6.2024 10:00 Susijengin ja Uuden-Seelannin edellisestä kohtaamisesta on vierähtänyt jo vuosikymmen, mutta kokeneen arvokisakävijän yhteispelin päärakennusaineet ovat pysyneet vuosien saatossa samana. Uusi-Seelanti pelaa yhdessä, puolustaa joukkueena, heittää kaukaa tarkasti ja tahtoo juosta kenttää aina kuin mahdollista.

Täältä pesee: Uusi-Seelanti on tiistaina kovan tason haaste Susijengille. Kuva: FIBA.

- Uutta-Seelantia voisi luonnehtia pelipaikattomaksi koripallojoukkueeksi. Rotaatiossa on useampi yli kaksimetrinen pelaaja eikä ole niin väliä, pelaavatko pelaajat kakkos-, kolmos- vai nelospaikkaa. Joukkue liikkuu kollektiivisesti hyvin ja kaikki pelaajat toteuttavat hyvin yhteistä konseptia, Susijengin scouttina toimiva Teemu Turunen summaa.

Uusi-Seelanti osoitti iskukykyään kansainvälisillä näyttämöillä viime kesän MM-kisoissa nujertamalla Egyptin ja Jordanian ja pelaamalla tasaväkisesti niin Kreikkaa kuin Meksikoaankin vastaan ennen taipumistaan.

Kaiken taustalla ovat maan vahvat koripalloperinteet. Uuden-Seelannin miehistö on kerännyt ammattilaiskokemusta Australian pääsarjan (NBL) lisäksi mm. Espanjan ACB-liigassa ja Saksan Bundesliigassa sekä kerännyt kokemusta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:sta. Teemu Turusen mukaan kokemus välittyy kaikesta.

- Uudella-Seelannilla on todella monta varteenotettavaa yksilöä, kuten MM-kisojen tilastoistakin näkyy. Australian liigaa harvempi eurooppalainen seuraa, mutta sehän on todella kova sarja. Leveällä rintamalla kokemusta myös Euroopan kovista sarjoista, Turunen alleviivaa vastustajan kovuutta.

Uutta-Seelantia vastaan kikkakonstit eivät tepsi, kertoo Turunen. Yhtenäistä joukkuetta vastaan pelatessa on nimenomaan pysyttävä yhtenäisenä.

- Uusi-Seelanti on sen verran iso joukkue, että levypalloissa on pärjättävä. Näin hyvin liikkuvaa joukkuetta vastaan palloskriinipuolustus on myös avainasemassa. Meidän pitää olla huolellisia ja pystyä kontrolloimaan pelin rytmiä, hän arvioi.

- Tämä joukkue on myös hyvä muistutus siitä, miten hyvässä nosteessa koripallo on kansainvälisesti. Uusi-Seelanti johti esimerkiksi Kreikkaa MM-kisoissa parhaimmillaan viidellätoista pisteellä.

Suomi ja Uusi-Seelanti ovat vuosien saatossa pelanneet kolme miesten maaottelua, joista Suomi on voittanut kaksi. Edellisen kerran joukkueet kohtasivat Bilbaon MM-kisakentillä 4.9.2014 ottelussa, jonka Uusi-Seelanti voitti 65-67.

Susijengi ja Uusi-Seelanti kohtaavat tiistai-iltana 25.6. klo 18.30 Espoo Metro Areenalla. Liput otteluun täältä.

Teemu Turusen tärpit: seuraa heitä

Finn Delany (200 cm/28 v): ”MM-kisoissa 16,4 pistettä ottelua kohden. Korisjargonilla ilmaistuna erittäin hyvä pelaaja hyökkäämään lähestyvää puolustajaa vastaan ja hyvä kolmen pisteen heittäjä.”

Reuben Te Rangi (198/29): ”Delanyn tavoin MM-kisoissa 16,4 pistettä ottelussa. Monipuolinen korintekijä. Osaa ottaa heiton omasta kuljetuksesta, osaa ajaa korille, osaa heittää syötön päätteeksi.”

Shea Ili (184/32): ”MM-kisoissa 7,6 syöttöä ottelua kohden, mikä kertoo kaiken olennaisen hänen syöttötaidostaan. Todella nopea pelaaja, erinomaisen hyvä syöttäjä. Joukkueen aivot.”

Uusi-Seelanti, olympiakarsintamiehistö 2024

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura

1

Reuben TE RANGI

198

1994

Auckland Tuatara (NZL)

2

Izayah LE'AFA

188

1996

Wellington Saints (NZL)

3

Finn DELANY

200

1995

Zaragoza (ESP)

5

Yanni WETZELL

208

1996

ALBA Berlin (GER)

8

Sam MENNENGA

206

2001

New Zealand Breakers (NZL/AUS)

9

Corey WEBSTER

188

1998

Auckland Tuatara (NZL)

10

Ben GOLD

211

2003

Marquette (NCAA)

11

Flynn CAMERON

196

2000

Taranaki Airs (NZL)

12

Ethan RUSBACH

196

1992

Franklin Bulls (NZL)

15

Tom VODANOVICH

201

1994

Auckland Tuatara (NZL)

20

Jordan NGATAI

196

1993

Hawke's Bay Hawks (NZL)

24

Tyrell HARRISON

214

1999

S.D. Spartans (AUS)

42

Dan FOTU

200

1999

New Zealand Breakers (NZL/AUS)

51

Shea ILI

184

1992

Melbourne United (AUS)

  • Päävalmentaja Pero CAMERON
  • Valmentaja Ross McMAINS
  • Valmentaja Trent ADAM
  • Valmentaja Jovan GOREC
 
9.7.2025 10:51 Universiadit

Miesten universiadijoukkue tuplamaaotteluihin Latviaan

Kesäuniversiadeihin valmistautuva miesten universiadijoukkue pelaa kesän ensimmäiset maaottelunsa torstaina ja perjantaina Riiassa Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan. Päävalmentaja Anton Mirolybovin mukaan joukkueen teema tuleviin otteluihin on vanha, tuttu ja hyväksi havaittu kansainvälisen pelitempon hakeminen.

7.7.2025 12:37 Susijengi

Liettua EM-kisakesään jättiläinen Valanciunasin harteilla

Susijengin kumppanimaana Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua on nimennyt kuudentoista pelaajan miehistönsä heinäkuussa alkavaan leiritykseensä. Päävalmentaja Rimas Kurtinaitisin ryhmän ehdottomasti nimekkäin pelaaja on 211-senttinen, 33-vuotias kolmentoista NBA-kauden veteraani Jonas Valanciunas.

5.7.2025 16:29 Susijengi

Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa - Iisalo johdattaa Memphis Grizzliesia

Susijengin avainpelaajiin kuuluva Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 25, edustaa Portland Trailblazersia NBA:n vuotuisessa Las Vegasin kesäliigassa. Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo puolestaan toimii joukkueensa päävalmentaja kesäliigassa.

4.7.2025 11:14 Susijengi

Puola saapuu Sochanin johdolla Susijengiä vastaan elokuussa

Syyskesän EM-kisojen neljäs isäntämaa Puola on kutsunut jalkeille 19 miehen kokoisen leiritysryhmän, jonka ykkösnyrkin muodostavat San Antonio Spursin Jeremy Sochan, joukkueen pitkäaikainen kulmakivi Mateusz Ponitka ja 215-senttinen Aleksander Balcerowski. Susijengi isännöi Puolaa torstaina 21.8. Espoo Metro Areenalla EM-kenraaliharjoituksessaan.

3.7.2025 11:42 Susijengi

Mikael Jantunen Euroliigan mestari Fenerbahcen riveihin

Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.

2.7.2025 10:24 Susijengi

Miesten universiadileiritys käyntiin neljäntoista pelaajan ringillä

Suomen miesten universiadimaajoukkue aloittaa tänään keskiviikkona valmistautumisensa Saksan Rein-Ruhrin alueella heinäkuun jälkipuoliskolla pelattaviin kesäuniversiadeihin. Päävalmentaja Anton Mirolybov luonnehtii tämän kesän universiadiryhmää nykyaikaista tempokoripalloa pelaavaksi sisukkaaksi joukoksi, joka hakee paikkaa kahdeksan joukosta.

1.7.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Hartwall Sport nostattaa koripallon EM-kisahuumaa: kauppoihin rajattu erä Susijengin urheilujuomaa

Susijengin kumppani Hartwall Sport tuo kauppoihin koripallon EM-kisojen kunniaksi rajatun erän uutta urheilujuomaa. Hartwall Sport Persikka Limited Edition -juomalla halutaan tukea yhä useamman mahdollisuutta harrastaa, sillä jokaisesta myydystä pullosta lahjoitetaan 5 senttiä vähävaraisten perheiden lasten harrastustoimintaan.

28.6.2025 15:51 Susijengi

Olivier Nkamhouan ura jatkuu Italian pääsarjassa

Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

Näytä lisää vastaavia