7.4.2004 Espoolaisseurat Espoo Basket Team ja Tapiolan Honka rakentavat jo ensi kaudelle yhteisen ohjelman naisten huippukoripallolle. Suunnitteilla on kahden joukkueen peluuttaminen SM-sarjassa. Joukkueista toinen tullee kantamaan nimeä Espoo Team ja toinen nimeä Espoo Akatemia.
Pelaajat joukkueisiin valitaan kesäharjoittelun näytöillä urheilullisin perustein. Harjoittelu- ja pelipaikkana toimii Espoonlahden Urheiluhalli. Espoo Team toimii yhteenliittymän ns. edustusjoukkueena ja se tavoittelee urheilullista menestystä. Espoo Akatemian on puolestaan määrä toimia nuorten ja lahjakkaiden pelaajien koulutus– ja kehitysjoukkueena.
Vaikka EBT ja Honka voimiaan yhdistävätkin, ei uutta seuraa ole syntymässä. SM-sarjapaikoista toinen pysyy EBT:n ja toinen puolestaan Hongan hallinnassa. Toimintaa koordinoi ja johtaa molempien seurojen nimeämä ohjausryhmä, joka on kutsunut ohjelman vastaavaksi päävalmentajaksi Hilpi Savikon. Savikon meriittilistalta löytyy mm. Suomen mestaruus Panttereiden valmentajana. Hän toimii myös Suomen naisten maajoukkueen apuvalmentajana. Kuluneella kaudella Savikko valmensi Hongan naisten edustusjoukkuetta.
Espoolaisseuroilla on urheilullisin perustein saavutettuna kaudelle 2004-05 kaikkiaan kolme SM-sarjapaikkaa, kun Hongan kakkosjoukkue Pinja nousi SM-sarjaan. Kolmea espoolaisjoukkuetta ei SM-sarjassa kuitenkaan nähdä, sillä tarkoituksena on anoa Koripalloliiton liittohallitukselta paikkaa kolmannelle joukkueelle naisten I divisioonassa.
Yhteistoiminnallaan EBT ja Honka hakevat hakevat toimintojen keskittämisetuja. Junioritoimintojaan sekä EBT että Honka jatkavat erillisinä seuroinaan.
Naisten koripallon SM-sarja palaa joulutauolta tositoimiin lauantaina 12. tammikuuta. Samana päivänä nähdään myös ensimmäinen pääsarjatason koripallo-ottelu Vimpelissä, kun Äänekosken Huima kohtaa BC Nokian Vimpelin liikuntahallilla.
Helsinkiläinen koripalloseura on maajoukkuetähtensä Hanno Möttölän johdolla haastanut tänään, keskiviikkona kaikki Korisliigan ja naisten SM-sarjan joukkueet Punaisen Ristin hätäapukeräykseen. Haasteen tarkoituksena on kerätä apua kriisipesäkkeisiin eri puolilla maailmaa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.